İnternet Haber Siteleri Disiplin Altına Alınmalıdır

16 Haziran 2018 Saat: 13:44
Selçuk ÇELEBİ
Siteler beşeri ilişkilerle geçimini sağlamaktadır. Önemle ve ivedilikle hareket edilerek disiplin altına alınmalıdır. Kalitenin artacağını ve çalışanları arasında iş barışının sağlanacağı kesindir.

Türkiyenin Gündemine 1999 yılında giren İnternet siteleri artık derleme ve toplama zamanı geldi ve geçiyor.19 yıldır yayın hayatını sürdürmektedir.

Sadece Kocaeli’yi ele alırsak 450 cıvarında Haber sitesi varlığı karşımıza çıkıyor.

Ancak Haber yayınınında bir adabı var.Haber sitesi 15 gün güncellenmemiş buda haber sitesi, her gün gündemi takip edip gün içersinde 30 haber yayını yapan  bir site ile yan yana konuşmak hiç uygun değil,

Öyle site sahipleri varki sabahtan akşama kadar bir Cafede otur oturduğun Cafenin internetini kullan,bir ofisin olmaması artı fatura kesilmemesi kayıtdışı olması bunlar hep handikap maalesef bu durumda çalışan bir çok kişi var.

Kafana göre takıl istediğin firmaya kafa tut,istediğin belediye başkanını karala, istediğin kişiyi eleştir hiç yakışık almayan işler.

Memleket maalesef adeta olumsuzluklarla dolu.Ahlaktan uzaklaştıkca güvensiz ortam dahada çoğalıyor.

İnternet haber sitelerinde yüzlerce kişi istihdam ediyor.Buradaki çalışma ortamı belli disiplin altına alınmalıdır.İl bazında bazı kıriterler ön plana koyulduğunda 450 site sayısı 50 rakkamına düşebilir.Şartlara uyanlar yoluna devam eder.Uymayanlar devreden çıkar.

'Haber siteleri basın kanunu kapsamına alınmalıdır'

UMED, internet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasıyla ilgili adım atılmasını talep etti. İnternet medyası çalışanlarının da Basın İş Kanunu kapsamına alınmasını isteyen UMED, artık yasal bir çerçevenin çizilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED), yazılı bir açıklama yayımlayarak, internet haber sitelerinde çalışanların Basın İş Kanunu'nun sağladığı iş ve sosyal güvenceden yararlanmalarına imkan sağlanmasını talep etti.Basın Kanunu kapsamına alınmamasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.Türkiye'de internet gazeteciliği “Haber sitelerinin tanımı ve kapsamını yaparak, ivedi Basın İş Kanunu'nun sağladığı iş ve sosyal güvenceden yararlanmalarına imkan sağlanmalıdır. Daha fazla zaman kaybedilmeden, internet medyası Basın Yasası'na dahil edilmelidir. Haber portallarında çalışan gazeteciler sarı basın kartı sahibi olabilmeli, site resmi ilan alabilmelidir. İnternet medyasının hukuki zemine oturmasını sağlamak için bu reformu gerçekleştirmek elzemdir” denildi.

Kocaeli’de İnternet haber siteleri sahipleri derneği vardır.Bazı dengeler korunarak yapılacak 1.olağan kongresinde ortak akılla yeniden daha uygun çalışma şartlarına zemin hazırlanmalıdır.İnternetin yaşamımızdaki önemi her geçen gün artmaktadır.Kocaeli Büyükşehir Belediye’si bir adım atarak bu site sahiplerini bir araya getirmelidir.Uygun görülecek zaman ve tarihte bir toplantı yapılmalıdır.

Siteler beşeri ilişkilerle geçimini sağlamaktadır. Önemle ve ivedilikle hareket edilerek disiplin altına alınmalıdır. Kalitenin artacağını ve çalışanları arasında iş barışının sağlanacağı kesindir.

 

 

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları