SEYYAR KÖFTECİ 300 X 160.jpg aa
Dostlar Kadırga 300 X 160
MON MEDYA 300 X 160
KUDRET TURZİM 160 300
FİT LİFE
KÖRFEZ SUALTI 300 X 160
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
ERTURAN MÜHENDİSLİK
kazım kocaman
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
BNB BİSİKLET 300 X 160
ARTVİNLİLER DERNEĞİ
COŞKUN KIRTASİYE
DİLEK MODA EVİ 160 300
AVB OFİS
Murad AKTAŞ
Murad AKTAŞ

“Yapılana kadar hep imkansız gözükür”

Osmanlı Devletinden sonra Türkiye Cumhuriyeti kurulması 93 yıl olmasına rağmen 65 Hükümet değişmiştir. Yani Hükümetlerin ömrü ortalama da 1,5 yıl gibi bir süreye denk gelmektedir.

26 Mart 2017 Saat: 00:19

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN GETİRDİKLERİ

Osmanlı Devletinden sonra Türkiye Cumhuriyeti kurulması 93 yıl olmasına rağmen 65 Hükümet değişmiştir. Yani Hükümetlerin ömrü ortalama da 1,5 yıl gibi bir süreye denk gelmektedir. Kısa ömürlü hükümetler ile yönetim ülkemizin benzer şartlarda gelişme, kalkınma, büyüme yarışına girdiği ülkelerin çok gerisinde kalmasına sebep olmuştur.

Peki Cumhurbaşkanlığı Sistemi Nedir?

Milletvekilleri meclis araştırma ve genel görüşme önergesi verebilecek, yazılı ve sözlü soru sorabilecek ancak gensoru ve güvenoyu olmayacak.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı artı Başbakan ve hükümet eşittir Başkan demektir.

Cumhurbaşkanı, yeni sitemde Başbakan ve Hükümet sahibi olduğu yetkileri de deruhte ederek seçilmiş olacaktır.

Yasama ve yürütme (hükümet) için ayrı bir seçim yapılmış olacak. Yani Hükümet doğrudan halktan meşruiyetini almış olacak. Çifte meşruiyet söz konusu olacak.

Şu başlıklar altında kısaca eleştirileri ile beraber bakalım;

Cumhurbaşkanına partisinin genel başkanı olabilecek ölçüde serbestlik geliyor: Bu değişiklik büyük tartışmaları beraberinde getirmiştir. Kimilerine göre Cumhurbaşkanı tarafsız ve belirleyici olma gerekliliğini sekteye uğratacaktır görüşündedir. Bu görüşe sahip olanlar nedense Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’yü görmezden gelmekte yada onlara insanüstü bir hal ile bakmakta sanırım. Bu başlık ile siyasi partiler yasasının ve seçim sisteminin de değişmesi tartışılabilir bu daha mantıklı bir görüştür.

Parlamento ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılması düzenleniyor:Bazı kişiler yine bu maddeye ideolojik bakmakta iki organın aynı gün seçilmesinin demokratik siyasi yaşamın etkinliği bakımından sakıncalı görmektedir."Birlikte seçmek" zorunluluğu ve baskısı ortaya çıkacaktır demekte fakat bunu eleştiren zihniyet nedense tek partili dönemi eleştirmekten imtina ederek görmezden gelmektedir. Bu bakış tarafsız olmadıklarını net göstermektedir.

Cumhurbaşkanına yürütmeyle ilgili konularda kararname çıkarma ve yüksek bürokratları atama yetkisi veriliyor:Bu maddeye de eleştiri getiren aynı zihniyettir nedense objektif ve tarafsız bir öneri sunmak yerine eleştirmektedirler. Meclisin kanun koyma yetkisine yönelik olumsuz etki yapacağını öne sürmektedirler.

Cumhurbaşkanına Olağanüstü Hal ilan etme yetkisi veriliyor:Cumhurbaşkanı süresi 6 ayı geçmemek üzere Olağanüstü Hal ilan edebilir ancak Meclis bu süreyi kısaltıp, artırabilir veya kaldırabilir. Bu maddeyi de eleştirenler olağanüstü halde kararnamelerin neleri düzenleyeceği belirtilmiyor demektedir.

Gensoru müessesesi kaldırılıyor: Meclis Araştırması, Meclis Soruşturması, yazılı soru ve genel görüşme devam edecektir.

Cumhurbaşkanı'na vatana ihanet dışındaki suçlardan da yargılanabilme imkanı (400 vekil) getiriliyor; Bu madde de mevcut siyasi parti yapısı ile seçim sisteminin etkisi sonucu oluşacak Meclis dağılımı, yürütmenin yasama üzerindeki etkisini artırması bunun ne kadar tarafsız olarak uygulanabileceğine yönelik tereddüt oluşturacağı yönünde eleştirilmektedir.

 

“Yapılana kadar hep imkansız gözükür”

Nelson MANDELA

 

Murat AKTAŞ

 

 

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

“Birileri oyun kurar birileri seyreder”11 Aralık 2016 Saat: 19:37
Türkiye başta olmak üzere Dünyada ekonomik oyunlar baş göstermekte hem de sert bir şekilde. 2017 yılı pek hoş geçeceğe benzemiyor yeni oyunlar kuruluyor, birileri çokl ağır faturalar öderken birileri kazanacak
FIRAT GAZABI; PEKİ KİME PLANLANDI8 Kasım 2016 Saat: 11:33
Suriye ve Irak’ı parçalamak için her türlü oyun, formül ve öneriler ile Türkiye’nin güneyi ve bu iki ülkenin kuzeyini terör kuşağı haline dönüştürme planlarını Türkiye’ye uygulatmak için çalışmalar başlatıldı.
YENİDEN TARİH YAZMAK5 Kasım 2016 Saat: 16:06
1071 yılında bu topraklara yeniden geri döndüğümüzden beri bizden rahatsız olanlar vardı sonra onların torunları dedelerinin miraslarını alıp yürütüyorlar.
MİLLİ GÜVENLİĞİMİZ VE DERİN DEVLET İHTİYACI -230 Ekim 2016 Saat: 12:50
Oyun kuruculuk ekonomik zenginliğe bağlı bir olgu değildir. Dahası ekonomik zenginlik akıllı oyun kurucuların yönlendirip geliştirdiği iç ve dış tedbirlerin sistemli bir sonucudur.
Milli Güvenliğimiz ve Derin Devlet İhtiyacı -123 Ağustos 2016 Saat: 15:37
Ülkemizdeki eğitim sisteminden kaynaklı olarak Türk insanının bugün içinde bulunduğu zihniyet durumu “hafızlayan” olarak tek kelimeyle açıklayabiliriz.
Tüm Yazıları