SATILIK DÜKKAN
Neval Kütük
Neval Kütük

ARAYIŞ

İnsan ne aradığını bilmeyince boşluk ve tatminsizlik hissi yaşıyor. Kişi bir şey bulsa da bulmasa da aramaya devam ediyor ama hep içinde birşeyler eksik kalıyor.

4 Ocak 2020 Saat: 22:36

ARAYIŞ

İnsan ne aradığını bilmeyince boşluk ve tatminsizlik hissi yaşıyor. Kişi bir şey bulsa da bulmasa da aramaya devam ediyor ama hep içinde birşeyler eksik kalıyor. Bir süre sonra arayışta olmak, alışkanlık haline geliyor. O zaman da bulunan şey önemli olmuyor  çünkü kişi bir türlü tatmin olmuyor.

Günümüzde hep arayışlar devam ediyor, bu durumdan kurtulmak için önce kişinin ne aradığını bilmesi gerekir, arayışın ne olduğunu, nereye vardıracağını bilmek gerekir. Sorulara tatmin edici cevaplar bulunduğunda arayış sona erecektir. Huzur gelecek ve mutluluk akacaktır.

Arayışın nedeni, fiziksel ve duygusal düzeylerde bir boşluk oluşmasıdır. Eğer kişi içindeki boşluğu dolduramazsa doyuma ulaşamayacaktır. Ne aradığını bilince arayış devam eder ve her adım sizi aradığınız şeye biraz daha yaklaştırır. Ama insan aradığı şeyin ne olduğunu bilmeyince boşluğu doldurmak için hep bir şeyler ve bir yerler arar. İçsel boşluğu doldurma ihtiyacından istek oluşur ve bu isteğin de başka yerde gerçekleşeceğine dair umut olur. Bu inanç kesinleşirse tatminsizlik başlar. Aranılan şeyin ne  olduğunu bilmek için şu an şimdide ve burada olmak gerekir.

Koşturmacayı bırakıp, şimdide ve burada olun, başka yerde mutluluğu aramayın. Aradığınız şeyi bulmak için başka yere gitmek gerekmez, anda kalmak gerekir. Şimdiki anda kalınca ne aradığını da insan bulmaya başlar. 

Aranılan şeyin tamamlanması için aranılan şeyin tanımlanması gerekir. Eğer kişi aradığı şeyi tanımlarsa aramanın da anlamsız olduğunu bilir. Belirsizlik ortadan kalkınca arayış netlik kazanınca arama da sonlanacak. Kesin bilgi ortaya çıkınca şüpheler de ortadan kalkar. Farkındalık ortaya çıkınca , kişi iç dünyasına yönlenmeye başlar ve arama dürtüsüyle yüzleşir. Bu yüzleşme dönüşüme neden olur ve arama isteği kaybolmaya başlar.

Neval Kütük

Dünya Değişim Akademisi

Değişim Uzmanı

www.dunyadegisimakademisi.com

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DEĞİŞİM VE MUTLULUK20 Aralık 2019 Saat: 14:39
Endişe ve kaygı, sağlığı olumsuz olarak etkiler. Bir hedef belirlemişseniz ve bu hedefi gerçekleştirmek için mücadele ediyorsanız endişeler başarıyı engeller.
Merhaba değerli okurlarımız,20 Aralık 2019 Saat: 00:43
Kocaeli Haber Dünyası internet haber sitesinden siz değerli okurlarımızla buluşuyoruz. Yazılarımı takip edebilirsiniz.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑