160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR

Gündem

Rüzgâr enerjisinde yerli üretim yapan fabrika

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yakında rüzgâr enerjisinde de yerli üretim yapan bir fabrikanın devreye gireceğini söyledi..

10 Mayıs 2018 Saat: 16:16
Rüzgâr enerjisinde yerli üretim yapan fabrika
Rüzgâr enerjisinde yerli üretim yapan fabrika

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ekonominin yarısının finansal göstergeler diğer yarısının da psikolojik göstergeler olduğunu belirterek, "Yatırımcılar her türlü çarpıtmaya, her türlü tezvirata rağmen Türkiye'nin potansiyelini görüyor. Bu potansiyele inanıyor. Bugün Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı firmalar mevcut işlerini daha da derinleştirmek için yatırımlarını artırıyor." dedi.

Albayrak, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, son 16 yıldır her anlamda büyük bir değişim ve restorasyon süreci geçirdiğini ve Türk ekonomisinin de bu süreçte bütün kamburlarından kurtularak hızlı bir toparlanma ve büyüme süreci ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye'nin ekonomik başarısının ardında istikrar, güçlü liderlik ve güvenin bulunduğuna işaret eden Albayrak, "Türkiye ekonomisi bu sayede üç buçuk, dört kat büyüdü. Çift haneli büyüme rakamları ile dünya rekoru kırdı. Yüksek büyüme oranları ile Avrupa Birliği ve OECD ülkelerini fersah fersah geride bıraktı. Yerli ve yabancı yatırımlar her yıl katlanarak arttı. Sadece 2002-2017 yıllarında uluslararası doğrudan yatırımlar Mayıs 2018'de 200 milyar doları da aşarak büyük bir başarı hikayesi ortaya koydu." diye konuştu.

Albayrak, yabancı yatırımcıların, finans ve sigorta hizmetleri, enerji, telekomünikasyon, sağlık, turizm, inşaat, petrokimya, bilgisayar ve elektronik ürünlere kadar geniş bir skalada yatırımlarına büyük bir iştahla devam ettiğini kaydederek, şunları ifade etti:

"Bugün yabancı yatırımcıların da pay sahibi olduğu dünyadaki en büyük 10 projenin 6'sı Türkiye'de yürütülüyor. İhracat rakamlarında Cumhuriyet tarihinin zirvesini gördük. İleri teknoloji yoğunluklu ürünlerin toplam ihracattaki payını artırdık. Kamu borcu ve bütçe açığı gibi makroekonomik dengelerde pek çok Avrupa Birliği ülkesinin yakalayamadığı AB standartlarını sağladık. Ekonomide çarkların döndüğünü gösteren Sanayi Üretim Endeksi 2017 sonunda 146,8 puana ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. 2003-2017 arası kamu-özel ortak yatırımları, önceki 15 yıla göre; 4 kattan fazla artışla yaklaşık 50 milyar dolara ulaştı."

"TÜRKİYE, YATIRIMCILARA HER ANLAMDA BÜYÜK FIRSATLAR SUNUYOR"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, yaşanılan onca badireye rağmen, 16 yıldır ayakları yere sağlam basan, üretim ve büyüme odaklı bir ekonominin temellerini attıklarını belirterek, dinamik olduğu kadar güçlü ve güven veren bir ekonomik altyapı oluşturduklarını anlattı.

Yerli ve yabancı yatırımcılarla birlikte yepyeni bir başarı hikâyesi yazmanın zamanının geldiğini dile getiren Akbayrak, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha etkin, daha hızlı karar alan, icraat ve reform odaklı bir yönetim modeli devreye girecek. Türkiye'de kesintisiz istikrar dönemi başlayacak. Hep şuna inandık. Siyasi istikrarın olduğu yerde güven, güvenin olduğu yerde yatırım ve ekonomik büyüme vardır." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, 24 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin sağladığı imkânlarla, yerli ve yabancı yatırım hamlelerini hızlandırarak sürdüreceklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomik büyüme inşallah atılan adımlarla hız kesmeden devam edecek. Sağladığımız teşvikler, ihracattaki iyileşme, dezenflasyon, finansman imkânlarının kolaylaşması ve artan yatırımlarla inşallah bu yıl ekonomide daha parlak bir performans ortaya koyacağız. Bu yolculukta en büyük paydaşlarımız hiç kuşkusuz Türkiye'ye inanan ve güvenen yatırımcılarımız. Türkiye, yatırımcılara her anlamda büyük fırsatlar sunuyor. Jeopolitik avantajı ile yatırımcılara, 4-5 saatlik bir uçuşla 50'den fazla ülkedeki 2 milyardan fazla müşteri ve yaklaşık 25 trilyon dolarlık dev bir ekosisteme ulaşmanın yollarını açıyor."

Liberal, yeniliklere açık ve rekabetçi bir ekonomik yapı ile şirketlere daha fazla karlılık vaat ettiklerini kaydeden Albayrak, ulaşım, enerji, lojistik ve çevre alanlarındaki gelişmiş altyapısı ile Türkiye'nin yatırımcıların hedef pazarlara en kısa sürede ulaşmasını sağladığını söyledi.

Albayrak, yatırımcılara, trendleri yakından takip eden, dünya ile rekabete açık, kendini yenileyen ve geliştiren eğitimli ve kalifiye iş gücü olanakları sunulduğunu dile getirerek, her türlü hammadde ve ara girdiye kolay erişim imkânı sağlandığını anlattı.

"RÜZGAR ENERJİSİNDE DE YERLİ ÜRETİM YAPAN BİR FABRİKA DEVREYE GİRECEK"

Albayrak, yeni dönemde, yeni bir hikâye yazacak bir Türkiye'nin bulunduğunu dile getirerek, "Yeni başarı hikâyemizin alanı, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, 'Türkiye'nin şahlanışının' dinamosu yerli üretim ve yerli teknoloji olacak." dedi.

Ağırlıklı olarak ithal edilen ürünlerin Türkiye'de daha fazla üretileceğini anlatan Albayrak, "İleri teknoloji gerektiren yazılım, iletişim, haberleşme, sağlık, enerji gibi pek çok alanda Ar-Ge ve inovasyon odaklı bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. Sadece teknoloji tarafı değil, yazılım tarafı da bu dönüşümün odaklanacağı alanların başında gelecek." diye konuştu.

Albayrak, dünyaya artık sektörlerin değil teknolojilerin yön verdiğine değinerek, şu bilgileri verdi:

"Yeni teknolojilerin üretiminde kabiliyetimizi ne kadar geliştirirsek dünyanın geleceğinde de o kadar etkin rol oynarız. Ekonomide önemli başarılara imza attık. Bugün ve yarın bunun bir adım, on adım, yüz adım ötesine geçme zamanı. Türkiye'nin verimlilik odaklı ve teknoloji yoğun bir ekonomiye geçmesi, ekonomimizin rekabetçi özelliğini kaybetmemesi açısından büyük ve hayati önem taşıyor. Küresel ligde sarsılmaz bir yerimizin olması için ancak teknoloji üretimi ile mümkün olacak. Enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi anlamında çok önemli adımlar attık. Daha önemli adımlar atmaya da devam edecek. Yenilenebilir enerjide sahalarımızı Ar-Ge ve inovasyonu zorunlu kılan bir model ile ihaleye açtık. İlk yıl yüzde 65 ve takip eden yıllarda artması koşuluyla yenilenebilir enerji ekipmanlarının üretiminde yerli imalat sürecini başlattık."

RÜZGAR ENERJİSİNDE YERLİ ÜRETİM YAPAN FABRİKA DEVREYE GİRİYOR
Geçen yılın sonlarına doğru Ankara'da Türkiye'nin ilk entegre yerli güneş paneli üretim fabrikasının temellerini attıklarını kaydeden Albayrak, yakında rüzgâr enerjisinde de yerli üretim yapan bir fabrikanın devreye gireceğini söyledi.

"YATIRIMLARI; TEKNOLOJİ TRANSFERİ, AR-GE VE YERLİ ÜRETİM SAÇ AYAĞI ÜZERİNE KURACAĞIZ"

Albayrak, nükleer enerjide de benzer bir metotla nükleer endüstrinin yerlileşmesi için önemli gayret gösterdiklerini belirterek, "Santralin inşası ve işletmesinde ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların büyük bir kısmı Türk şirketleri tarafından üretilecek. Bu konuda yabancı firmalarla kurulacak ortaklıklar teknoloji transferi ve know-how anlamında Türk sanayisine önemli artılar kazandıracak." dedi.

Nükleer teknolojinin ileri teknoloji üretimi için önemli bir durak olduğunu kaydeden Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"O nedenle nükleeri sadece elektrik üretimi olarak görmüyoruz. Beraberinde sanayi, sağlık, tarım, haberleşme, uzay teknolojileri gibi pek çok alanda çığır açıcı yeniliklere de ön ayak olacak. Madenlerimizi de benzer bir modelle ihaleye açıyoruz. Sahaları, Türkiye'de çıkarılan madenlerin işlenmesi için gereken teknolojik altyapı yatırımlarının yapılması koşuluyla yatırıma açacağız. Burada da yine yerli üretimi destekleyecek fabrika kurulumunu ve Ar-Ge yapılmasını zorunlu kılan bir sistemi hayata geçireceğiz."

Önceki aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından süper teşvik paketinin açıklandığını anımsatan Albayrak, "Yine orada da hayata geçecek projelerin yarıya yakını enerji projeleri idi. 135 milyar TL'lik yatırım bedeline sahip projelerin nihai amacı ekonominin teknoloji odaklı dönüşümünü desteklemek. Yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımları ülkemize kazandırmak en önemli hedeflerimizden bir tanesi." şeklinde konuştu.

Albayrak, enerji ve madenciliğin yatırımcıların yeni gözdesi olduğunu belirterek, "Önümüzdeki dönem bu sürecin artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. Biz de, yatırımlarda önceliklendirmeyi teknoloji transferi, Ar-Ge ve yerli üretim sacayağı üzerine kuracağız." dedi.

Yeni hedeflere ulaşmada en büyük paydaşlarının yatırımcılar olduğunun altını çizen Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her zaman şu düsturu dile getirdim. Bir yatırımda üç tarafında kazandığı karşılıklı kazan-kazan-kazan modeli vardır. Yatırımcı kazanır, devlet kazanır ve en nihayetinde halkımız kazanır. Bu yola, bu ülkenin insanına, kaynağına, enerjisine güvenerek yola çıktık. Bu yolculukta hep birlikte taş üstüne taş koyarak ilerledik ve bu ülkeye güvenenleri asla mahcup etmedik. Kapımız herkese sonuna kadar açık. Türkiye dünyaya açılmak ve işlerinin küresel düzeye taşımak isteyen herkes için sayısız cazip fırsatlar sunuyor."

AA.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑