çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak
kdm
Selçuk ÇELEBİ
Selçuk ÇELEBİ

Müslümanlar Bir Araya Gelerek Bütünleşmelidir

Başlıklı yazımızda da belirtildiği üzere Müslümanlar günümüzde dünya nüfusunun %23’ünü oluşturur. Bu da dünyadaki Müslüman sayısının yaklaşık 1,5 milyar civarında olduğu anlamına gelir.

7 Aralık 2017 Saat: 14:40

Vatikan ve Papalık

İtalya'nın resmi dini Katoliktir. İtalya'nın tarihi ile hemen hemen aynı tarihe sahip olan ve dünya katolik dininin merkezi olarak kabul edilen ve Roma'nın içerisindeki 44.000 m2 lik bir alana sahip Pontificio Devleti, katolik dininin liderliğini günümüzde de devam ettirmektedir.

İtalya'da sanat ve din birbirine o kadar bağlanmıştır ki, birbirlerinden farklı olarak telaffuz edilmesi asla düşünülemez. Ülke, manastırlar, kutsal yerler ve diğer tapınak yerleri bakımından oldukça zengindir.

 Nüfusun % 95'i vaftiz edilmiştir veya çocuklarını vaftiz ettirmiştir. % 85'i de ergin yaşa geldiklerinde katolik dinine inandıklarını ilan ederler. İtalya'da yaklaşık 25.000'in üzerinde kilise veya manastır bulunmakta ve bu sayı ülkedeki belediye sayısının neredeyse üç katıdır. Yine İtalya'da 60.000 rahip ve 125.000 rahibe bulunmaktadır. Laikliğin etkisi ile din adamı olma oranı yaklaşık % 10 düşmekte, kiliselerde evlenme oranında da (hala çoğunlukta olsa bile) belirli bir azalma gözlenmekte, dolayısıyla belediyelerde yapılan evlilik oranında artış bulunmaktadır.

 Geçmişte, İtalya Devleti ile Kilisenin ilişkileri dönüşümlü olmasına karşın, İtalya Krallığı kurulduktan sonra "Özgür Devletin İçinde Özgür Kilise" prensibini kabul etmişlerdir. Dolayısıyla, devlet, kiliseye sonsuz özgürlük verirken kontrolü de elden bırakmamıştır. 1929'da İtalya Devleti ile Kilise arasında "Patti Lateranensi" diye adlandırılan bir anlaşma imzalanır. Bu anlaşma ile Katolik dini ülkenin resmi dini ve Roma'nın kutsal bir şehir olduğu ilan edilir.

 ORTODOKSLUK VE EKÜMENLİK

Fener Rum Patrikhanesi’nin kuruluşu Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Siyasî faaliyetleri ise 1453’ten sonra Fatih’in, Rum-Ortodoks cemaatini teşkilâtlandırıp başlarına patrik seçtirerek, “millet başkanı” statüsüyle hem ruhanî, hem de sosyal alanda yetkiler vermesiyle başlar.

Fener Rum Patrikhanesi, tek başına bir kurum olarak Lozan Antlaşması’nda yer almamıştır. Yani Lozan Antlaşması’nda, patrikhaneyi ilgilendiren özel bir madde yoktur. Kısaca, patrikhanenin tek hukukî ve sosyal dayanağı, Türk devleti ve Türk milletinin hoşgörüsüdür.

Dimitros’un ABD ziyareti, patrikhane açısından bir dönüm noktasıdır. Bu ziyarette patriğe, -hiçbir hukukî dayanağı olmamasına karşın- “Cihan patriği” unvanı verilmiştir. Bu unvanla Fener Rum Patrikhanesi kurumu, evrensel bir boyuta taşınmış; uzun yıllardır ikili ilişkilerde TC’ye karşı dayatılan -ancak kabul ettirilemeyen- ekümenizm tezinin uluslararası plâtformda tartışılmasına yol açmıştır.

Ekümenizm ise Fener Rum Patrikhanesi’nin tüm dünya Ortodoks Hristiyanlarının merkezi olması, TC kanunlarının üstüne çıkarak uluslararası hüviyetle sonuçta özerk bir hüviyete kavuşmasıdır.

“Ekümenik”, evrensel, dünya çapında anlamında kullanılmaktadır. 20. yüzyılda ise Hıristiyan mezhepleri arasındaki farklılıklara dokunmaksızın misyoner amaca yönelik olan kiliselerarası birliği ifade eder. Hareketin merkezi Cenevre’dir. Cenevre’de egemen olan Protestan etiğinin Calvinist; Almanya’da ise yine Protestan kiliselerinden olan Lutheran kiliseleri ile bağlantılıdır. Fener Rum Patrikhanesi de bu hareketin içindedir; öncülerindendir.

PROTESTANLIK

Asıl kökeni,  Mesih İsa'nın çağlar üstü olan İncil mesajıdır. İncil ne Batı’ya ne de Doğu’ya aittir. Aksine ilahi, semavi ve evrenseldir! Türkiye Protestan Kiliseleri ırk, dil, millet, mezhep, cinsiyet vb. ayrımları gözetmeksizin Mesih İsa'nın günahtan kurtuluş müjdesini (İncil'i) benimseyen ve ibadetlerini Türkçe olarak düzenleyen kiliselerdir. Protestanların ilkeleri herkesle sevgiye, saygıya ve karşılıklı kabule dayalı ilişkiler geliştirmektir.

MÜSLÜMANLIK

Müslüman ülke ya da islam ülkesi tabiri, nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan ya da resmi dini İslamiyet olan ülkeleri ifade etmektedir. 

Dünyada Kaç Müslüman Vardır?

 Başlıklı yazımızda da belirtildiği üzere Müslümanlar günümüzde dünya nüfusunun %23’ünü oluşturur. Bu da dünyadaki Müslüman sayısının yaklaşık 1,5 milyar civarında olduğu anlamına gelir.

Nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan ya da resmi dini İslamiyet olan ülkelerin sayısı 63’tür.

 

Başlıca Müslüman ülkelerin adları :Afkanıstan,Azarbeycan,Arnavutluk,Birleşik Arap Emirlikleri,Cezayir,Bosna Hersek,Endonezya,Fas,Filistin ,Irak,İran,Kırgızıstan,Kazakistan,Libya ,Malezya,Nijerya,Türkmenistan,SuudiArabistan,Pakistan,Özbekistan,Senegal,Somali,Umman,ürdün,Kosova ,Tacıkıstan,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,Türkiye vs gibi tam 63 ülke bu ülkeler bir araya gekse Müslümanlık adına aralarında bir lider seçse nasıl olur harika olur tabiî ki.

Hatta biraz daha ileri gidelim,

Bu her Müslüman ülkeler  kendi aralarında İslam konusunda yetiştirmiş olduğu 10 tane değerli insanını tüm Müslüman ülkelerinin bir arada toplanacağı bir merkezde her yılın başında ve ortasında olağan zamanlarda yılda iki sefer toplansalar,

63 x 10 = 630  üyenin bir araya gelerek yönetim kurulunu tesbit edip 1.Başkan ve 10 .yönetim kurulu bu yönetim tüm islan alemini bağlayıcı kararlar alabilmelidir.Bu konularla alakalı yetki verilmelidir.

Eğer ki böylesine güzel bir oluşumda özellikle söylüyorum asla hiçbir Müslüman ülke kaybetmez.Kurullacak birlik sayesinde  Müslümanları daha da bütünleştirir.

Böylesine birlik için kendini Müslüman hisseden  her  ülkenin üzerine düşen vazifeyi yerine getirmelidir.

Müslüman ülkeler acilen bir araya gelmelidir.Bazen Dünya siyasetindeki  oluşan olumsuzluklarda bu birlikteliğin değeri ve kıymeti anlaşılır.

Kocaeli Haber Dünyası olarak Dünyada gelişen yaşanan olumsuzlukların düzelmesi noktasında az da olsa katkı sunmaya çalıştık,

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Cemal Kaşıkcı Olayı Hafızam Almıyor !8 Ekim 2018 Saat: 21:19
Hukuk herkese lazım,sadece Cemal Kaşıkcıya değil.Bir başka ülkede kendi vatandaşını öldürme iddiarı eğer doğru çıkarsa Suudi Arabistanla kriz kapıda demektir.
Nasıl bir başkan görmek istersiniz?17 Eylül 2018 Saat: 00:49
Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Av. Abdullah Eryarsoy’un yaptığı uyarı üzerine, adaylık düşünen isimler partiden bağımsız hareket edemiyor.
Artık Emlak Sektöründe de Olacağız9 Eylül 2018 Saat: 18:49
ÇELEBİ Emlak Danışmanlığı olarak artık bizde sahalarda olacağız.ALLAH yolumuzu açık etsin.
Çok farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır emin olun6 Ağustos 2018 Saat: 11:56
Değerli hocalarımız bizlere kattıkları bilgiler asla küçümsenemez.Değerli arkadaşlar belki her öğrencimiz Emlak Danışmanı olmayacak ama buradaki kazanılan dostluklar asla hafızalardan silinmeyecektir.
İş Merkezinde Asansörde Kalmak2 Temmuz 2018 Saat: 11:56
Çarşı iş merkezinin böylesine durumların yaşanması, yaşadığımız bu kentin ayıbıdır.Tavsiyem esnaf bir araya gelerek ortak akılla projeler üretmelidir. Aklı selim insanlar bir araya gelindiğinde neler olmaz!
Tüm Yazıları
Yukarı ↑