çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
AKparti
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak
Süleyman PEKİN
Süleyman PEKİN

DOĞU TÜRKİSTAN BİLDİRİSİ

Bugün Doğu Türkistan’da kocaman bir trajedi yaşanmaktadır.21’nciyy’daÇin’in Doğu Türkistan Türklerini toplama kamplarına attığı, buralara gönderilenlerden uzun süre haber alınamadığı haberleri geliyor.

5 Aralık 2018 Saat: 08:05

DOĞU TÜRKİSTAN BİLDİRİSİ

            (Üyesi bulunduğum Yeniden Aydınlanma Derneği’nin ortak eylem açıklamasıdır)

 

Bugün Doğu Türkistan’da kocaman bir trajedi yaşanmaktadır.21’nciyy’daÇin’in Doğu Türkistan Türklerini toplama kamplarına attığı, buralara gönderilenlerden uzun süre haber alınamadığı haberleri geliyor. Bu uygulama ile Çin Hükümeti’nin Hitler, Stalin ve Jivkov’a rahmet okuttuğu söylenebilir.

Dinî yaşam topluma aittir. Genellikle başka bir toplumun egemenliğinde kalan bir toplum sosyolojik olarak dinîritüeller üzerinden kimliğini korumaya çalışır. Çin yıllardır Doğu Türkistan’da dinî yaşantıyı özel hayata hapsetmiş durumdadır. Son zamanlarda özel hayata da müdahale edilmekte olup evlerde Kur’an-ı Kerim ve seccade yasağı uygulanmaktadır. Yani Uygur Türklerine kısaca “Bu topraklarda Çin egemenliği hüküm sürer ancak bu da yetmez. Kendi vatanında kimliğinle de yaşayamazsın hatta kendi vatanında aile içinde bile kendi kimliğinle yaşayamazsın” denilmektedir.

Ülke dışına çıkışın bile yasaklanması ise “Seni bu topraklara hapsettim, buradan başka yere hicret dahi edemezsin, burada açık hava hapishanesinde benim kulum ve kölem olarak nefes alacaksın; o da ben izin verdiğim müddetçe” demektir.

Uygur Türklerinehaberleşme hakkı bile yasaklanmış durumdadır.Uygulamalar açıkça insan hakları ihlâlidir. İnsanın fiziksel yaşamı, dinî yaşantısı, seyahat özgürlüğü ve haberleşme hakkı insan hakları gereği insanoğluna haktır. Bu hakları ihlâl eden devlet ve toplum kendi tarihine kara bir leke bırakmış olur.

Hangi toplum üretirse üretsin insanlığın kültürel, sosyal, siyasal, estetik, ahlâkî, bilimsel üretimleri insanlığın gelişmesine hizmet etmiştir. Bu sebeple yerel kültürel mirasın insanlığın ortak sorumluluğunda olması gerektiği gibi bu miras ve bu mirası üreten toplumlar gerekli saygıyı hak etmektedirler.

Yüzyıllardır kültürel olarak Doğu Türkistan olarak isimlendirilen coğrafya çoğunlukla Türkçenin çeşitli lehçelerini özellikle Uygur Lehçesini konuşan Türk Milletinin yurdudur.Türk Milleti ise bu coğrafyada madenleri işlemiş, atı evcilleştirmiş, sulama kanalları ile yüksek seviyede tarım yapmış, tahta kalıplar üzerinden işleyen bir matbaa icat etmiştir.

Türkler bu coğrafyada Kaşgarlı Mahmut’un mirasının taşıyıcılarıdır. Tarım Havzasının verimli toprakları yüzyıllar öncesinden yerleşik hayata geçilişin şahidi olmuştur.

Her şeyi bir kenara bıraksak Doğu Türkistan Türklüğünün insanlığa yaptığı sadece bilimsel ve kültürel katkılar sebebi ile bile insanlığın kendilerine borcu vardır.

Yavuz hırsız ev sahibini bastıramayacak, Türk Milletine diz çöktürülemeyecektir.

* Bizler buradan Çin Hükümeti’ne;“Zulmü kendi tarihine miras olarak bırakma, bu yolu terk et!

** Bütün Dünya’ya ve Birleşmiş Milletler’e;“İnsan olmanın onuruna sahip çıkın!

*** Türkiye ve diğer Türk Cumhuriyetleri hükümetlerine; “Sustuğunuz ses çıkarmadığınız, tepki göstermediğiniz sürece zulmün arttığına ve daha sonra sizlere ulaştığına şahit olacaksınız. Eğer stratejik ve ticari bir çıkar düşünüyorsanız, bu stratejik ve ticari çıkarın gereğini Çin Hükümetinden de beklemelisiniz ve gerekli tavrı sergilemelisiniz”diye sesleniyor, dinî hassasiyetlerle Filistin, Myanmar gibi dramlar karşısında avazı çıktığı kadar bağıranlara ise; “Doğu Türkistan hem Müslüman hem de Türk yurdudur. Bu tepkinizi Doğu Türkistan söz konusu olduğunda niye göremiyoruz? Yoksa Doğu Türkistan’ın isminde ki ‘Türk’ sizin için söylenen ‘Türk düşmanlığı’ yargısı için turnusol kâğıdı görevi mi yapıyor?”diye soruyoruz.

Haydi, ortaya çıkın ve zulüm söz konusu olduğunda her şart altında her türlü zulme karşı çıktığınızı görelim. Eve lâzım olan camiye haram olduğuna göre; zulüm haykırışlarınız ve “Ey!” nidalarınız öncelikleDoğu Türkistan için lâzımdır. Ve tarih,sizde bu öncelik yoksa diğer nidalarınızın da samimiyetinin olmadığı hükmünü vermekte gecikmeyecektir.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

‘Neyine güveneyim kalleş dünya!’12 Aralık 2018 Saat: 00:52
‘Lânetli Sınıf’ yazarı İdris Özyol’a“Lanetli çocuk! Ceplerin cüzdanındır tiner kokusuyla doludur astarı. Bayrampaşa’da kaportacı çırağısındır ve Müslümcü olmak gibi bir ayrıcalığın vardır bu vefasız âlemde.
VAKİT UKRAYNA’YA DESTEK OLMA VAKTİDİR27 Kasım 2018 Saat: 22:49
Evet, başlangıcı silme hata olan Suriye politikamızda ancak ABD & İsrail karşıtı aktörlerle işbirliği yaptığımızdan beri işi ve kırmızı çizgilerimizi dengeleyebildik.
Milletler arasında tuz hükmündeydi Türk Milleti20 Kasım 2018 Saat: 23:08
Tarihin devlet kurma rekortmeni biziz. Bu da bizim varlık sebebimiz.. Devrilen 7 asırlık çınarın köklerinden büyüyen o filizin tabelasında kalp içinde T.C. harflerini görebilirsiniz.
KEDİCİKLİ ADNAN’I ESKİTTİK, FESLİ KADİR’İ KONUŞALIM ARTIK14 Kasım 2018 Saat: 00:17
Ne zaman dış siyasette önemli gelişmeler olsa bize meleklerin cinsiyetinin Adnan mı, Kadir mi olduğu tartıştırılır.
Eyyy Yunanistan” desek gerisi gelecek de..7 Kasım 2018 Saat: 00:06
Mondros sonrası başlayan İngiliz işgalinin 8. ayında Fener Rum Patrikhanesi kapısına çifte kartallı Bizans ve mavi-beyaz haçlı Yunan bayrağını çekme cüretinde bulundu.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑