160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
300x415 ( Sağ Blok 1 ) SUKAY
Süleyman PEKİN
Süleyman PEKİN

“LEKÜM DÎNUKÜM VE LİYE DÎN”

Farzla sünneti bir tutmak, hiç teravih kaçırmamayı bir övünç saymak, çıkışta attığı bozuk paralarla da Cennetteki köşkünün taksitlerini tamamlayarak anahtarını almak; gibi gibi..

15 Mayıs 2019 Saat: 21:15

“LEKÜM DÎNUKÜM VE LİYE DÎN”          

 

 

Salâtı ikame etmeye çalışanlar var, namaz kılanlar var. Farzla sünneti bir tutmak, hiç teravih kaçırmamayı bir övünç saymak, çıkışta attığı bozuk paralarla da Cennetteki köşkünün taksitlerini tamamlayarak anahtarını almak; gibi gibi..

‘Oku!’ ilk emriyle sarsılıp Müzzemmil 4’teki beyan üzre Kuran’ı düşüne düşüne, sindire sindire okumaya gayret edenler var; tertili talim-tecvid-kıraat ve makam zannedenler var. Mukabele paylaşanlar, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmaları yapanlar, hem Belediyelerin Ramazan programlarında beş bin lira karşılığında Okuntu yapan hem de selâtin camilerimizde devlet memuru olarak görev yaparak yaşayanlar; gibi gibi..

Üzerlerine yazılı sıyamın sorumluluğunu almaya çalışanlar var, oruç tutanlar var. İftarda mükellef bir sofra kurmak, sahuru Eyüp Sultan’da yapmak, Ramazan’da aldığı fazla kilolardan kurtulmak için Bayram ertesinde diyete hazırlanmak; gibi, gibi..

Ramazan mahmurluğundaki solgun yüzüyle bile insanların neşesini çalmamak için çaba sarfedenler var, “Döv dediler, dövdük” şuuruna yaslanıp bir de sahurda oruca niyetlenenler var. “Ben bilmem şeyhim bilir”, “Abiler yapıyorsa bir bildiği vardır”, “Liderimin yanlışı (olmaz ama hani olursa) benim doğrumdan doğrudur”; gibi gibi..

‘Lâ!’ diyerek imanı isyan ile başlatanlar var, ‘Lâ ilahe illallah’ı 33 kere söyleyip menfaate, makama, paraya, dünya malına, lidere, ünlülere ilah muamelesi yapanlar var. Tesbihatta hızlıca ‘subh, subh’ dedikten biraz sonra “Aga, parayı bulmam lazım” sözüyle piyasada dolaşmak, bir yandan “Rızkımı veren Hüdâ’dır, kula minnet eylemem” dinleyip diğer yandan “Yazıklar olsun, nankörler! O’nun sayesinde milyonersiniz” paylaşımına beğeni kondurmak, “İşi bileceksin, işe gitmeyeceksin” yada “Her zaman ve her yerde kazanana yakın duracaksın” cümlelerini vird kalıbı yapmak; gibi gibi..

“Ve insana çalışmasından başka bir şey yoktur” (Necm 39) hükmünce helâl emeğiyle ve insanlık onuruna yakışır bir yaşam sürmek isteyenler var, dinî-siyasî-patronî zatların gölgesinin bereketiyle yahut saadet-i dâreynlik çifte rezervasyonuyla hayatını sürdürmek niyetindekiler var. Denk gelmediği sürece “Harama uçkur çözmedim” veya fırsat bulamadığı hengâmede “Boğazımdan haram lokma geçmedi” ve sonra fırsatlar denk geldiğinde de ‘arzular şelale’ vaziyetini beyan yerine eski replikleri zikredinmek, “Üstadı olmayan mürid iflâh olmaz” veya “Şıhımın eteğine yapışıp cennete gireceğim” kafasıyla Dünyayı tosunlamaÇiftlikbank’ olarak algılamak; gibi gibi..

‘Sırât-ı Müstakîm’i istikamet yolu bilip Fâtiha 6’yla Rabb’ül-Âlemîn’den aydınlanma (hidayet) dileyenler de var, ‘kıldan ince, kılıçtan keskin bir köprü’den kanını akıttığı kurbanlık hayvanların sırtında gişesiz geçebilmeyi gaye edinerek günde 40 defa ‘Elham’ı ikrar edenler de var. 1 Haziran 2016’daki “Hangi Din, Hangi Ülke?” yazısına cevap bulmak, “Hangi bağın bağbanısan, gülüsen”i mi yoksa “Hangi dinin bağlısısan, kulusan”ı mı tercih edeceğine karar vermek; gibi gibi..

Ehl-i rey, ehl-i Kur’an olmaya çalışanlar da var, Ehl-i sünnet ve’l cemaat diye bir şablon oluşturup kendince bunun dışındakileri tekfire kalkanlar da var. Hatta Ramazan’ın ilk günü oruç açma vaktinde ‘Yeryüzü Sofrası’ adı altında caddede iftar etkinliği düzenleyen Hoca’nın oruçla darpedilmesine mübarek Ramazan’ın yüzü suyu hürmetine ses çıkarmayanlar da var. Futbol denilen ayak oyununda bile gaydırı-kubbak pozisyonlar için VAR (video assistant referee) var, diğer tüm olan bitene ilkler haricinde ikincilerden tık yok.

Ne güzel, Ramazan’ı hep birlikte idrak edebiliyoruz; gibi..

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI CİMBOM’UN ŞAMPİYONLUĞUNA FEDA OLSUN !22 Mayıs 2019 Saat: 10:54
Haftasonu Kocaeli Türk Ocağı’nın her yıl BAYŞAD (Bağımsız Yazarlar ve Şairler Derneği) ile birlikte düzenlediği ‘pide, zeytin ve su iftarı’ için İzmit Sabri Yalım Parkı’ndaydık.
TARİH AFFETMEZ, KAYDEDER8 Mayıs 2019 Saat: 12:28
Sağ & Sol kavgası bitti, acısı kalbimizde yaşıyor. Türk & Kürt maçı bir oynanacak deniyor, bir iptal ediliyor ama yara kabuk bağlasa da iyileşmesine izin verilmiyor.
CUMHURİYET DÖNEMİNİN İKTİSADÎ ARAYIŞLAR TARİHİ – X1 Mayıs 2019 Saat: 09:27
Atatürk’ün 1935’teki “Türkiye’nin tatbik ettiği devletçilik sosyalizm nazariyatçılarının ileri sürdükleri fikirlerden tercüme edilmiş bir sistem değildir. Bu, Türkiye’nin ihtiyaçlarından doğmuş bir sistemdir”
CUMHURİYET DÖNEMİNİN İKTİSADÎ ARAYIŞLAR TARİHİ - VII10 Nisan 2019 Saat: 11:59
Kemalist kadronun Lozan’daki ek protokollerde yer alan kapitülasyonları kaldırma, Duyûn-u Umumiye İdaresi’nin denetim yetkisini iptal, kabotaj hakkı ve gümrük egemenliği gibi konulardaki başarısını da teslim etmektedir.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑