çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak
Dostlar Kadırga
Süleyman PEKİN
Süleyman PEKİN

Rüşvet çarkı kanıksanmış

Her şey iyi, güzel de Bosna’da savaş buzdolabında dondurulmuş gıda hükmünde ve hatta etrafta fırtına öncesi sessizlik hâkim.

24 Mayıs 2017 Saat: 11:18

BOSNA; TEHLİKEDEKİ GÜZELLİK VEYA BEREKETİN DERT DÜŞÜMÜ

 

                “Kalbim Bosna’da Kaldı” cümlesi bir zamanların oldukça ses getiren cümlesi olsa da ben “Aklım Bosna’da kaldı” diyeceğim. Üç günlük bir geziye sığdırılamayacak olsa da sosyo-ekonomik tahliller ve stratejik analizlerle “Çokgezen mi bilir, çok okuyan mı bilir?” sorusuna ‘okuyarak gezen’ yada ‘gezerek okuyan’ sadedinde bir cevaplama yapmış olayım.

            Her şey iyi, güzel de Bosna’da savaş buzdolabında dondurulmuş gıda hükmünde ve hatta etrafta fırtına öncesi sessizlik hâkim. Bosna ve Hersek ayrılmış. Bosna 3’e ayrılmış. Saraybosna bile ayrı bir kanton olarak Bosna Müslüman yönetiminden ayrılmış.  3 etnik cumhuriyet ve birçok kantonun üstünde de uluslararası konfederatif yönetim var.

            Asgarî ücret Türkiye’dekinden daha düşük olmasına karşın hayat Türkiye’dekinden 2 kat pahalı. Rüşvet çarkı kanıksanmış, kumar ve fuhuş artık sektör olmuş. Aliya’nın mirası akla - hayale gelmeyecek alanlara kaymış. Ama hâlâ delik deşik binalar, hâlâ Tünel, hâlâ Sırp– Hırvat provokasyonu, hâlâ her camiye kontra kilise yapımı ve haç konuşlandırma politikası geleceğin renginin kızıl olacağını imliyor.

            Bosna’da 2 milyon Boşnak ancak var. Çoğu Almanya’larda gurbetçi.. Savaşan, şehit olan ve bedel ödeyen aileler dışta; kaçanlar, rantı devşirenler el üstünde. Dilencilik, haksız para kazanma, ahlâki tefessüh hızlı bir yükseliş trendinde. Ekonomi öncelikle Arapların, sonra da Türklerin maddiyatıyla berdevam.

Müslümanlar sanki baskıyı kabullenmiş vaziyette. O güzelim ovalar ve dağ eteklerindeki yerleşimler o kadar savunmasız ki 10 binlik bir kuvvet her tarafı teslim alabilir. Kıbrıs’taki TeMeTevari teşkilatlardan tarım ve hayvancılığın yaygınlaştırılmasına, yurtdışındaki Boşnakların geri çekiminden bizim gibi ülkelerdeki ihtiyaç fazlası Müslüman mültecilerin yerleştirilmesine, Türkiye’deki akrabalarına çifte vatandaşlık verilmesinden TİKA ile göçmenlere alan açılmasına kadar birçok proje geliştirmek lazım.

  Bosna; su ve yeşil.. Bosna; yeryüzü cenneti.. Bu kadar bereketli alanları kimse kimseye bırakmaz. Bosna bir bereket bombasına benziyor; inşallah patlamaz.

Karadeniz’e kıyasla daha verimli ve daha gösterişli ama Karadenizlilerin toprak için son tahlilde adam vurmayı bile göze almalarını kıyas imkânımız yok.

Osmanlı mirasının ve İslam mührünün aleni gözlenebildiğin bu coğrafyaya acilen nüfuz ve nüfus takviyesi şart. Yoksa turistik geziler de bir yere kadar..

Mavi Kelebekler” metal yorgunluğunda, diğer uzuvlara duyurulur.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BÜYÜCÜLER (SORCERERS) GÖREV BAŞINA!17 Ekim 2018 Saat: 01:04
Futbol ilkel bir kabile dinidir. Bu dinin azizlerine futbolcu, tapınaklarına stadyum, müritlerine taraftar, ayinlerine tezahürat ve cezbe/trans anına da ‘gol’ denir.
SADDAM’DAN SELMAN’A AMERİKAN FİLM TEKNOLOJİSİ9 Ekim 2018 Saat: 23:54
İlk iş olarak Yemen’de devrik Hâdi İktidarı’nı yeniden tesis için Husî guruplarını asker-sivil-çocuk demeden Amerikanvari bir bombardımana tuttu.
KEMAL DERVİŞ GELEMİYOR, ŞİRKETİNİ GÖNDERİYORUZ3 Ekim 2018 Saat: 00:02
Adam demiş ki; “Sende bu ense, bende de bu para oldukça daha çok tokat yersin.” Hazine ve Maliye Bakanımız ekonomiye danışman olarak McKinsey Firmasıyla anlaşıldığını söylediğinde aklıma bu fıkra geldi.
YEMEN'DE İNSANLAR AÇLIKTAN OT YEMEYE BAŞLADI25 Eylül 2018 Saat: 20:56
“Ortadoğu savaşında ölenlerin cesetleri kıyımıza vurmağa başladı” diye başlıyordu Osman Sarı’nın Şehit Söylevi şiiri. Artık vurmuyor veya vursa da umurumuz olmuyor.
Kİ HERKES KENDİNİ SEÇER19 Eylül 2018 Saat: 00:26
Bireysel ve toplumsal nefisle mücadelenin adıdır hayat. Nefis bazen postaldır, bazen sandık.. Ümidimizi, azmimizi dört mevsim inek gibi sağanlardan usandık.Çoğunluk her zaman statükodan yanadır.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑