Seyyar Köfteci yeni
asya enerji
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Kudret Turizm
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
KAZIM KOCAMAN
BNB BİSİKLET 300 X 160
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
İhbar hattı whatsapp
Turan Şen
Turan Şen

KAT MÜLKİYETİ KANUNU

Apartmanlar Binalar siteler ORTAK KULLANIM ALANLARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Apartman boşluğu bağımsız bölüm değil,ortak yerdir.

26 Kasım 2017 Saat: 00:12

KAT MÜLKİYETİ KANUNU

Apartmanlar Binalar siteler ORTAK KULLANIM ALANLARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Apartman boşluğu bağımsız bölüm değil,ortak yerdir.

IV - Ortak yerler:

Madde 4 - Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

a) Temeller ve ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları,antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,

b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su,havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri.

Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya,faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.

Bu nedenle;

Madde 19 - Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

(Değişik: 13/4/1983 - 2814/8 md.) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin rızası olmadıkça,anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Turan ŞEN

Melek gayrimenkul ve site yönetimi

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Komşusunu sebepsiz yere her şeyden şikayet etmekte18 Kasım 2017 Saat: 22:16
Bir yakınımın alt dairede oturan komşusu sebepsiz yere her şeyden şikayet etmekte,yakınıma "çok gürültü yapıyorsunuz,balkondan halı kilim silkelemeyin" vb.. ikazlarda bulunmakta hatta ikaz boyutunu aşıp kimi zaman hakaret niteli
634 KAT MÜLKİYET KANUNU10 Kasım 2017 Saat: 21:17
Burada sizlere kat mülkiyeti ne anlama gelir, Anagayrimenkul de bağımsız bölüm nedir? Ana yapı nedir? Eklenti nedir? kat irtifakı ve kat irtifak sahibinedir? konularına (KMK) çerçevesinde maddeleri ele alacağız.
Aidat deyip geçmeyin bakın neler oluyor ?9 Kasım 2017 Saat: 23:10
Aidat olayı, herkesi yakından ilgilendiriyor. O nedenle, ilgili yasa maddesinin son şekli hakkında, bilgi vermekte yarar var.
Sitelerin Tutmak Zorunda Olduğu Defterler Nelerdir?29 Ekim 2017 Saat: 00:25
Vergi Usul Kanununun 182. ve izleyen maddelerinde bilanço esasına göre tutulması gereken defterler, 193. maddesinde ise işletme hesabı esasına göre tutulması gereken defterler düzenlenmiştir.
Apartman ve Sitelerin Tutmak Zorunda Olduğu Defterler Nelerdir?22 Ekim 2017 Saat: 09:28
Apartman ve siteler yukarıda sayılan defter tutma esaslarından herhangi birine tabi olmadıklarından vergi hukuku açısından defter tutmakla yükümlü değildirler.
Tüm Yazıları