Seyyar Köfteci yeni
KÖRFEZ SUALTI 300 X 160
Eleman aranıyor
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Kudret Turizm
melek yönetim
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
ercan tuır
KAZIM KOCAMAN
BNB BİSİKLET 300 X 160
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
İhbar hattı whatsapp
Turan Şen
Turan Şen

Site Yönetim Planı Nasıl Olmalı?

Her kat malikinin apartman ya da sitede uyacakları kuralları, ortak alanlar ile ilgili yapılacak olan tüm işlemleri, ortak giderlerin toplanması ve ortak alanların kullanım, paylaşım ile yapılan düzenlemedir.

7 Ekim 2017 Saat: 12:22

"YÖNETİM PLANI"

Sizlere Öncelikle YÖNETİM PLANIN DAN BAHSETMEK İSTİYORUM

NEDİR ?

NİÇİN OLMALI ?

NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

BAGLAYICILIGI NEDİR ?

      Yönetim planı bir apartmanı veya sitenin yada ana gayrimenkul anayasa’sıdır.

   Her kat malikinin apartman ya da sitede uyacakları kuralları, ortak alanlar ile ilgili yapılacak olan tüm işlemleri, ortak giderlerin toplanması ve ortak alanların kullanım, paylaşım ile yapılan düzenlemedir.

Kat mülkiyet kanunu  (634 sayılı yasa ) doğrultusunda hazırlanmış olan  Yönetim planı içeriği  doğrudur.

Hazırlanan YÖNETİM PLANI Ana gayrimenkulün ilk yapımından itibaren hak sahipleri olan ve Ana gayrimenkulün proje sahibi olan yüklenici firma ila beraber yapılmaktadır.

Başa dönersek en başından beri Ana gayrimenkulü temelden almış isek yüklenici firmaya verdiğimiz vekâletnameler ve yetkiye çok dikkat edip sadece yüklenici firmanın değil her kat malikinin birlikte hazırlayacakları YÖNETİM PLANI çok daha sağlıklı olacaktır.

 Şayet dikkat edilmezse daha sonra doğacak sorunların da temelini atmış bulunuruz.

 Kat maliki olarak temelden ya da ilk başlangıcından beri ANAGAYRİMENKULDE değil isek daha sonradan almış isek burada da dikkat etmemiz gereken unsurlar şunlardır.

 Bizlere sunulan tapu alım sırasındaki yönetim planını OKUDUM ANLADIM şeklinde değil, imzalarsanız ne olduğunu bilmeden YÜKLENİCİ firmanın yapmış olduğu her şeyi kabul etmiş olursunuz.

Peki neyle karşılaşırız bunu yaparsak işte satın aldığımız mülkün içerisinde yaşamaya başladığımızda aidat ödeme şeklinden, mülkü kullanım şekline, komşularla ilişkilere, ortak kullanım alanlarına kadar her şeyi kabul ettiğinizden yapacağınız bir şey kalmayacak aksi beyanlarda doğru olmayan şeyler , size yanlış gelen konularda  karşılaştığınızda DAVA açmaya kalktığınızda da imzaladığınız YÖNETİM PLANI karşınıza çıkacak ve siz hiçbir hak talep edemeyeceksiniz.

Öncelik le bu önemli ADIMLA sizleri uyarmak ve bu konuda çok DİKKATLİ olmanınız tavsiye ediyoruz,

Sizlere bahsettiğimiz gibi yazılarımı burada bulacak soru ve bilgilenmek istediğiniz konularda bizimle irtibata geçerek  BİZLER tüm bu konularda sizlere bilgi aktaracağız.

 TURAN ŞEN

vakartic@hotmail.com

MELEK GAYRIMENKUL VE SİTE YÖNETİMİ

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Apartman ve Sitelerin Tutmak Zorunda Olduğu Defterler Nelerdir?22 Ekim 2017 Saat: 09:28
Apartman ve siteler yukarıda sayılan defter tutma esaslarından herhangi birine tabi olmadıklarından vergi hukuku açısından defter tutmakla yükümlü değildirler.
1965 yılında KAT MÜLKİYET KANUNU kabul edilmiştir13 Ekim 2017 Saat: 22:45
Hızla büyümenin getirdiği SANAYİLEŞME daha hazır yaşam daha kolay hayat şartları için tüm dünya ile birlikte ülkemizde de köylerden TAŞI TOPRAGI ALTIN denilen ŞEHİRLERE hızlı bir göç başladı.
Tüm Yazıları