160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Ugur Gencer
Ugur Gencer

"Gezici kayıt terminal hizmeti ve Nüfus Müdürlükleri" Uygulamadan Vatandaş Memnun

Gezici kayıt terminal hizmeti ve Nüfus Müdürlükleri Çok okuyanın bildiği gibi çok gezen, geniş kitlelere hitap eden birey olarak mutlaka bilgi sahibi oluyor, duyuyor ve çoğu kez şahit oluyorum.

29 Ekim 2019 Saat: 13:04

Gezici kayıt terminal hizmeti ve Nüfus Müdürlükleri Çok okuyanın bildiği gibi çok gezen, geniş kitlelere hitap eden birey olarak mutlaka bilgi sahibi oluyor, duyuyor ve çoğu kez şahit oluyorum.

Şahit olduğum konuları da elimden geldiğince paylaşıyorum. Dost meclisinde karşılaştığım bir dostumuz hasta yatalak olan babasını Nüfus Müdürlüğüne nasıl götüreceğini, kendi belinde rahatsızlık olduğundan kaldırmasının zor olduğunu çözüm için fikir alışverişinde bulunması üzerine kısa süre önce Dilovası Nüfus Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama haberini bizzat kendim yaptığımdan aklımda kaldığı kadarıyla bildiklerimi paylaştım.

Hatta o an “Dilovası Nüfus Müdürlüğü Evde Hizmet Veriyor” başlıklı haberimi google’a yazarak ilk sırada buldum ve mecliste olan dostlarımın okumasına vesile oldum. Böylelikle kara kara düşünen dostumuzu sıkıntıdan kurtarmış oldum. İnanıyorum ki,Devletimizin sunduğu böyle bir hizmet varken dostumuz gibi çaresiz kalıp çare arayan başka vatandaşlarımızın da olduğunu düşünüyorum. Şahit olduğum bu konu aslında büyük bir hizmet, büyük bir nimet ancak tam olarak duyulmayan vatandaşlar tarafından bilinmediğini düşündüğüm Nüfus Müdürlüklerini yakından ilgilendiren bu konuyu önce yazılı sonrasında canlı yayınlarımda kamu spotu olarak paylaşıp duyulmasını ve herkesim tarafından bilinmesini sağlayacağım.

İçişleri Bakanlığınca başlatılan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında çipli kimlik kartı dağıtımı sonrası ileri derecede yaşlılık, hastalık, engellilik, yatalak ve yürüyemeyen vatandaşlara da büyük kolaylık sağlandı. Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce başlatılan "gezici kayıt terminali"(GKT) uygulamasıyla bağlı olduğu İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine sağlık sorunlarından dolayı gidemeyen vatandaşların randevu sistemiyle ayağına giden bu hizmetten hala birçoğumuz maalesef habersiziz.

Artık Nüfus Müdürlüklerinin verdiği bu hizmette memurlar, biyometrik veriden parmak izine, fotoğraf çekiminden imzalanan evraka kadar tüm işlemleri evlerde tamamlıyorlar. Üstelik TC Kimlik kartı başvuruları evlerinde alınan vatandaşların kimlik kartları basım işlemi tamamlanması ardından evlerine kadar gönderiliyor. Nüfus Müdürlüğüne gidemeyecek durumda olan yatalak, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza çok büyük kolaylık sağlayan, Allah Devletimizden razı olsun diyecekleri bu kadar önemli bir hizmetin pek fazla duyulmamasına açıkçası anlam veremiyorum.

İçişleri Bakanlığı Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Hüseyin Engin SARIİBRAHİM’in özellikle büyük titizlik gösterdiği bu uygulamaya bütün müdürlüklerin aynı titizliği göstererek vatandaşların haberdar olmalarını sağlamaları, böylesi bir hizmetin duyulmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak için Nüfus Müdürlüklerine bence çok büyük görevler düşüyor. Mutlaka uygulayan müdürlükler vardır.

Hiç olmazsa daha geniş kitlelere duyurmak açısından Nüfus Müdürlükleri sundukları bu hizmetten dolayı vatandaşların anlayacağı tanıtıcı bir afiş asılarak vatandaşları bilgilendirilebilir. Sonradan İlçe olan Kocaeli Dilovası’nın nüfusu artış gösterse de 2018 yılında nüfusu 47.948 olan Dilovası’nda Nüfus Müdürlüğünde vatandaşın görebileceği yere konmuş bir ekran ve bu ekrana yansıyan "gezici kayıt terminali" hakkında bilgilendirme hizmeti yapılıyor olması bence takdir edilerek yaygınlaşması gerekir.

Sevgili Uğur Gencer küçük bir İlçe olan Dilovası’nda bu işler nüfus sayısı az olduğundan yapılabilir diyenlere de 2018 yılı verilerine göre nüfusu 693.599 İstanbul Pendik İlçe Nüfus Müdürlüğünü bizzat şahit olmuş bir kişi olarak örnek verebilirim. Aynı Dilovası'nda olduğu gibi vatandaşın gördüğü bir yerde ekranda vatandaşın "gezici kayıt terminali"(GKT) uygulamasından faydalanmak için ne yapması gerektiği yansıtılarak sürekli bilgilendirme yapılıyor.

Demek ki, olmayacak bir şey değil isteyince oluyor. Öncelikler vatandaşa Devletimizin böylesi hayırlı işlerini duyurmak gerekir.Türkiye genelinde vatandaşı bilgilendiren müdürlükler yok değil mutlaka vardır. Ancak genel anlamda daha fazla yaygınlaşarak bilinmesi ve vatandaşların bilinçlenmesi için tüm Nüfus Müdürlüklerinde teknolojinin geldiği bu noktada keçeli kalemle A4 kâğıdına yazılı değil? Okunabilir, görünebilir ve açıklamalı olarak vatandaşın anlayacağı, okuyacağı ve duyacağı gibi paylaşmak gerekir.

Nerden çıktı demeyin hala "gezici kayıt terminali"(GKT) uygulamasın bilmeyen vatandaşlar var.

 Çakar Lamba Patlayan Lamba Oluyor

Kamu ve mahalli idarelerde üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanlarının araçlarında "çakar lamba" kullanması 1 Kasım'dan itibaren son bulmasına karar verenleri, uygulayanları kutluyorum. Gerçekten geç kalınmış bir uygulamaydı umarım kimsenin canı sıkılmadan çakar furyası 1 Kasım sonrası son bulur.

Yerelden Ulusala

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Eğitimcinin Motivasyonunu Bozan Veliler!19 Eylül 2019 Saat: 09:56
Okullarda disiplin olsun. Okullarda yönetmelik uygulansın. Okullarda öğrenci giriş çıkışları kontrol altına alınsın. Kılık kıyafet kontrol edilsin. Okullarda kuş uçmasın diyen kim? Biz veliler değil miyiz?
Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Sahipsiz mi?3 Temmuz 2019 Saat: 15:07
Tarihi bir eserin taşını keyfinize göre delip, tahrip edemezsiniz. Üstelik bu tahribatı yaptığınız eser hepimize emanet edilen “Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi” Ne diyeyim artık sözün bittiği yerdeyiz" Çok yazık!
Mayıs kararsızlık oldu Haziran sonu MEB için hayırlı olsun!17 Mayıs 2019 Saat: 14:37
Bu sabah Tanju Okan’a ait “Eşyalar toplanmış seninle birlikte, Anılar saçılmış odaya her yere” şarkı sözleri dilime dolandı.
Okul Müdürü Nasıl Olmalıdır?24 Nisan 2019 Saat: 16:58
29.Nisan 3. Mayıs’ı sabırsızlıkla bekleyen, bana sadece böyle okul müdürü olmak yetmiyor? Tüm bu vasıflardan daha önemli puan kriteri olduğunu mırıldananlarda var.
Bırakın adamlar çalışsın14 Nisan 2019 Saat: 23:00
Başkanlara hayırlı olsun ziyaretine gidemeyenlerin, sonra giderim diyenlerin, yoğun olur diye ince düşünenlerin başkanlara hayırlı olsun demeye gidecekleri ay Haziran ayıdır.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑