160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Ugur Gencer
Ugur Gencer

Mayıs kararsızlık oldu Haziran sonu MEB için hayırlı olsun!

Bu sabah Tanju Okan’a ait “Eşyalar toplanmış seninle birlikte, Anılar saçılmış odaya her yere” şarkı sözleri dilime dolandı.

17 Mayıs 2019 Saat: 14:37

Mayıs kararsızlık oldu Haziran sonu MEB için hayırlı olsun!

Bu sabah Tanju Okan’a ait  “Eşyalar toplanmış seninle birlikte, Anılar saçılmış odaya her yere” şarkı sözleri dilime dolandı. Mırıldanırken yavaş yavaş karne heyecanı yüzlerine vurmuş sabah erken saatlerde okula giden öğrencileri görünce aklıma MEB tarafından paylaşılan haberini yaptığım, “2019 Yılı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimleri” konulu açıklamasıyla birlikte okullarından ayrılmayı istemeyen ancak sistem kaynaklı eşyalarını toplamak zorunda olan muallakta kalan okul müdürleri de geldi.

Anlayacağınız üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Aykut BAL imzalı 41289672/10.07.02/9590623 sayılı 2019 Yılı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimleri konulu 15 Mayıs 2019 tarihli resmi yazısının ardından kafalar iyice karıştı.

Odasını toplayan okul müdürleri koli içine koydukları şahsi eşyaları ortada kaldı. Bırakın eşyaları ne olacağı belirsiz olan bu durum bir yönetici için en zor ve sıkıntılı bir süreçtir.

Eğitim hepimizin önem verdiği bir konu ve bu noktada bu işin mutfağında olan yöneticiler için geçen süreçler, son yıllarda sürekli değişen yönetmelikler yönetici motivasyonlarını iyice bozdu.

Okullarda motivasyonu sağlayan okul müdürlerinin üzerinde olan bu motivasyonsuzluk öğrenci ve velilere de yansıyor. 17.Mayıs açıklanması beklenen görevlendirmelerin Haziran sonuna kalması bana göre canla başla çalışmış, okulunu güzel bir ortama dönüştürmüş, başarısı dillerde dolaşan okul yöneticilerine haksızlık yapıldığı, zararın neresinden dönülürse kardır düşüncesiyle ileri tarihe atıldığı yönündedir.

Aslında bu okul yöneticileri konusunda bir önceki yazımda da yazdığım gibi okulunda elini kıpırdatmamış, bir çivi çakmamış, katkı sağlamamış okul başarısından bihaber olup ancak atama vakti gelince "Ya hocam benim okulun durumu hiç iyi değil, şartları daha iyi, evime yakın olan filanca okullara tayin isteyeceğim." Diyenlerle üzerine düşeni yerine getiren, okulunu aldığı yerden yukarılara taşıyan bir yönetici arasında büyük fark ayırt edilmelidir.

Tamam, puan elbette önemli fakat puan alırken çıkan sorular hangi yöneticiye soruluyor? Yöneticilik ne puanla nede kayırma yöntemiyle olmamalıdır.

Okul yöneticisi ilk 2 yıl alışma sonrasında okul kültürü oluşması derken tam kaynaşma, personelini ve velileri tanıma aşamasıyla veriminin arttığı 4 yıl sonra görevden alınmasının en büyük zararı ilerleyen dönemlerde bana göre eğitim camiası içinde olan herkese yansıyacaktır.

Sorunlu yöneticilerle 8 yıl mecburiyetten çalışmak çekilmez diyenler içinde imza yetkisi olan Milli Eğitim Müdürlerine yetki verilmesi düşünülebilir.

Bir okulda hademe, öğretmen 20-30 yıl çalışıyor, idareci 4 yılda bir değişirse çalışanlar idareciye elbette "biz hancı, siz yolcu" gözüyle bakarlar. 

Oturduğu makamda diken üstünde olan hiçbir yönetici verimli olamaz. Verimliliğin artması gereken kurumların başında eğitim camiası gelir. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk eğitimin mutfağından gelen bir kişi olmasından dolayı sanırım bu sorunu kökten çözüme kavuşturacak eğitim camiasının yüzünü güldürecektir. Aksine düşünecek olursak bu durum doğrudan ve dolaylı olarak eğitimin bütün paydaşlarını da olumsuz etkileyecektir.

Hatırlarsanız 24 Nisan 2019 tarihli “Okul Müdürü Nasıl Olmalıdır” başlıklı yazımı noktalarken belirttiğim gibi ''Mevla Görelim Neyler. Neylerse Güzel Eyler.''

MEB için, Mayıs ayı kararsızlık ayı oldu. İnşallah Haziran sonu hayırlı olur…

Günün Sözü: “Kararsızlıklar olumsuz yorumları, gerginlikleri ve beraberinde büyük sorunları getirir. “

 

Yerelden Ulusala

 

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Eğitimcinin Motivasyonunu Bozan Veliler!19 Eylül 2019 Saat: 09:56
Okullarda disiplin olsun. Okullarda yönetmelik uygulansın. Okullarda öğrenci giriş çıkışları kontrol altına alınsın. Kılık kıyafet kontrol edilsin. Okullarda kuş uçmasın diyen kim? Biz veliler değil miyiz?
Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Sahipsiz mi?3 Temmuz 2019 Saat: 15:07
Tarihi bir eserin taşını keyfinize göre delip, tahrip edemezsiniz. Üstelik bu tahribatı yaptığınız eser hepimize emanet edilen “Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi” Ne diyeyim artık sözün bittiği yerdeyiz" Çok yazık!
Okul Müdürü Nasıl Olmalıdır?24 Nisan 2019 Saat: 16:58
29.Nisan 3. Mayıs’ı sabırsızlıkla bekleyen, bana sadece böyle okul müdürü olmak yetmiyor? Tüm bu vasıflardan daha önemli puan kriteri olduğunu mırıldananlarda var.
Bırakın adamlar çalışsın14 Nisan 2019 Saat: 23:00
Başkanlara hayırlı olsun ziyaretine gidemeyenlerin, sonra giderim diyenlerin, yoğun olur diye ince düşünenlerin başkanlara hayırlı olsun demeye gidecekleri ay Haziran ayıdır.
Geldi mi Mart’ın sonu26 Mart 2019 Saat: 23:37
Tevazu ve gayretle yola çıkan yol alır, kibirle yola çıkan, 31.Mart
akşamı yarı yolda kalır.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑