UMRE
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
RENO
Mehmetali paşa adayı iilanı
KOTO VEFAT İLANI REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak
Ugur Gencer
Ugur Gencer

Velilerin kaynak kitap umudu Prof. Dr. Ziya Selçuk

2018-2019 Eğitim Öğretim başlamasıyla birlikte veliler kitap alışverişi yapmak için kırtasiyelerin yollarını aşındırıyorlar.

26 Eylül 2018 Saat: 09:35

Velilerin kaynak kitap umudu Prof. Dr. Ziya Selçuk

 

2018-2019 Eğitim Öğretim başlamasıyla birlikte veliler kitap alışverişi yapmak için kırtasiyelerin yollarını aşındırıyorlar. Geçim derdine düşen veliler okullardan istenen kaynak kitabı adı altında yardımcı ders kitabı istenmesine tepki veriyorlar. Bu sorun toplum içinde adeta kanayan yara haline geldi. 

 

MEB tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yanında öğretmenlerin öğrencilerden kaynak kitap adı altında yardımcı ders kitabı istemeleri tepki toplarken üstelik istenen kitapların toplam maliyetleri nerdeyse ücretsiz dağıtılan kitapların fiyatlarına yaklaşması oldukça üzücü bir durumdur. 

 

Eskiden aynı kitabı kardeşler kendi aralarında kullanabiliyorlardı. Günümüzde her yeni başlayan eğitim öğretim yılı geride sayfaları açılmamış birçok ders kitabı bırakıyor.  Sayfası açılmamış kitapların okul başlama dönemlerinde çöp bidonlarının yanlarında çoğu zaman görüyoruz. Yazıktır günahtır. Bunun adı israf değil de nedir?

 

Sokaklarda yapılan sokakların nabzını tutmak için yapılan röportajlarda vatandaşa sorulmuş olsa çocuğu eğitim gören velilerin çoğu kaynak kitap sorunun ortak sorun haline geldiğini iletip bu sorunun sona ermesini isteyeceklerdir. 

 

Madem MEB tarafından ücretsiz dağıtılan kitapların yanında ilave kitaplar isteniyor, o zaman hiç ücretsiz kitap dağıtılmasın. Sonuçta ücretsiz dağıtılan bu kitaplarında devletimize çok ciddi bir maliyeti var. Ya bu ücretsiz dağıtılan kitapların içeriği ve yeterliliği değiştirilsin, ya da hiç dağıtılmasın? Özellikle orta öğretimde her branş öğretmeninin kendince kaynak kitap istemesi velileri ciddi sıkıntıya sokuyor. Birden fazla çocuk okutan ailelerin Allah yardımcısı olsun. 

 

Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yetersiz bulunarak kaynak kitap istemesi velileri canından bezdiriyor. Madem Ülke olarak kemer sıkıyoruz, dolar fırsatçılarıyla mücadele ediyor, market raflarında fiyat kontrolü yapıyoruz, eğitim öğretimde de sağlam bir kemer sıkılması gerekiyor. Bu konuya Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanı olarak yaptığı açıklamalarla sosyal medyada her kesim tarafından takdir toplayan, eğitim camiası tarafından sevilen Prof. Dr. Ziya Selçuk’un ivedi el atarak çözüm bulması tüm öğrenci velilerini mutlu edecektir. 

 

Hatırlayacak olursanız, MEB, geçmiş yıllarda Valiliklere resmi yazı göndererek, Talim ve Terbiye Kurulunun belirlediği kitaplara ilave olarak öğrencilere yardımcı ders materyalinin aldırılmamasını istenmişti. Mevzuatlarda zaman aşımı olmaz bence bir kez daha gözden geçirilmesi gerekiyor.  

 

Okul kıyafet fiyatlarının da yüksek olmasıyla çocuğuna alacağı okul tişörtünü pazardan alıp çok para ödememek için okul arması bulup diktiren,çocuğuna renk tonu farkı olan bir pantolon giydirip okula gönderen belki de hiç alamayan çok zor durumda olan velilerimizin de olduğu unutulmasın..! 

 

 

 

  

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Seçim heyecanı geçer de sanal tehlike ne olacak?12 Şubat 2019 Saat: 15:57
Silahtan daha tehlikeli olan internet çıktı mertlik, sosyal medya çıktı düzen bozuldu.
Süleyman Soylu Kuralları Sevdiriyor5 Şubat 2019 Saat: 22:50
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet kemerinden sonra yaya öncelikli trafik kampanyası başlatılacağını, dikkat çekmek için eylem yapılacağını duyurmasıyla “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019, “Yaya Öncelikli
Adel Üretim Tesisi Ziyaretim31 Ocak 2019 Saat: 09:33
Nesiller boyu eğitimde önemli yeri olan, kalem kutularının ve okul sıralarının vazgeçilmez dostu, İlkokulda tanışıp ömrümüzün sonuna kadar kullandığımız kurşun kalem üretimini okul yıllarından beri hep merak ederdim.
Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası halkı emeklilik çilesi çekiyor!24 Ocak 2019 Saat: 11:27
Gebze Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’da yapılamayan işlemler yüzünden yaşanan sıkıntılara bizzat şahit olmuş bir kişi olarak yazmakta fayda buldum.
Sana helal olsun Ümit Öğretmen18 Ocak 2019 Saat: 11:05
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑