160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Ugur Gencer
Ugur Gencer

Velilerin kaynak kitap umudu Prof. Dr. Ziya Selçuk

2018-2019 Eğitim Öğretim başlamasıyla birlikte veliler kitap alışverişi yapmak için kırtasiyelerin yollarını aşındırıyorlar.

26 Eylül 2018 Saat: 09:35

Velilerin kaynak kitap umudu Prof. Dr. Ziya Selçuk

 

2018-2019 Eğitim Öğretim başlamasıyla birlikte veliler kitap alışverişi yapmak için kırtasiyelerin yollarını aşındırıyorlar. Geçim derdine düşen veliler okullardan istenen kaynak kitabı adı altında yardımcı ders kitabı istenmesine tepki veriyorlar. Bu sorun toplum içinde adeta kanayan yara haline geldi. 

 

MEB tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yanında öğretmenlerin öğrencilerden kaynak kitap adı altında yardımcı ders kitabı istemeleri tepki toplarken üstelik istenen kitapların toplam maliyetleri nerdeyse ücretsiz dağıtılan kitapların fiyatlarına yaklaşması oldukça üzücü bir durumdur. 

 

Eskiden aynı kitabı kardeşler kendi aralarında kullanabiliyorlardı. Günümüzde her yeni başlayan eğitim öğretim yılı geride sayfaları açılmamış birçok ders kitabı bırakıyor.  Sayfası açılmamış kitapların okul başlama dönemlerinde çöp bidonlarının yanlarında çoğu zaman görüyoruz. Yazıktır günahtır. Bunun adı israf değil de nedir?

 

Sokaklarda yapılan sokakların nabzını tutmak için yapılan röportajlarda vatandaşa sorulmuş olsa çocuğu eğitim gören velilerin çoğu kaynak kitap sorunun ortak sorun haline geldiğini iletip bu sorunun sona ermesini isteyeceklerdir. 

 

Madem MEB tarafından ücretsiz dağıtılan kitapların yanında ilave kitaplar isteniyor, o zaman hiç ücretsiz kitap dağıtılmasın. Sonuçta ücretsiz dağıtılan bu kitaplarında devletimize çok ciddi bir maliyeti var. Ya bu ücretsiz dağıtılan kitapların içeriği ve yeterliliği değiştirilsin, ya da hiç dağıtılmasın? Özellikle orta öğretimde her branş öğretmeninin kendince kaynak kitap istemesi velileri ciddi sıkıntıya sokuyor. Birden fazla çocuk okutan ailelerin Allah yardımcısı olsun. 

 

Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yetersiz bulunarak kaynak kitap istemesi velileri canından bezdiriyor. Madem Ülke olarak kemer sıkıyoruz, dolar fırsatçılarıyla mücadele ediyor, market raflarında fiyat kontrolü yapıyoruz, eğitim öğretimde de sağlam bir kemer sıkılması gerekiyor. Bu konuya Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanı olarak yaptığı açıklamalarla sosyal medyada her kesim tarafından takdir toplayan, eğitim camiası tarafından sevilen Prof. Dr. Ziya Selçuk’un ivedi el atarak çözüm bulması tüm öğrenci velilerini mutlu edecektir. 

 

Hatırlayacak olursanız, MEB, geçmiş yıllarda Valiliklere resmi yazı göndererek, Talim ve Terbiye Kurulunun belirlediği kitaplara ilave olarak öğrencilere yardımcı ders materyalinin aldırılmamasını istenmişti. Mevzuatlarda zaman aşımı olmaz bence bir kez daha gözden geçirilmesi gerekiyor.  

 

Okul kıyafet fiyatlarının da yüksek olmasıyla çocuğuna alacağı okul tişörtünü pazardan alıp çok para ödememek için okul arması bulup diktiren,çocuğuna renk tonu farkı olan bir pantolon giydirip okula gönderen belki de hiç alamayan çok zor durumda olan velilerimizin de olduğu unutulmasın..! 

 

 

 

  

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Mayıs kararsızlık oldu Haziran sonu MEB için hayırlı olsun!17 Mayıs 2019 Saat: 14:37
Bu sabah Tanju Okan’a ait “Eşyalar toplanmış seninle birlikte, Anılar saçılmış odaya her yere” şarkı sözleri dilime dolandı.
Okul Müdürü Nasıl Olmalıdır?24 Nisan 2019 Saat: 16:58
29.Nisan 3. Mayıs’ı sabırsızlıkla bekleyen, bana sadece böyle okul müdürü olmak yetmiyor? Tüm bu vasıflardan daha önemli puan kriteri olduğunu mırıldananlarda var.
Bırakın adamlar çalışsın14 Nisan 2019 Saat: 23:00
Başkanlara hayırlı olsun ziyaretine gidemeyenlerin, sonra giderim diyenlerin, yoğun olur diye ince düşünenlerin başkanlara hayırlı olsun demeye gidecekleri ay Haziran ayıdır.
Geldi mi Mart’ın sonu26 Mart 2019 Saat: 23:37
Tevazu ve gayretle yola çıkan yol alır, kibirle yola çıkan, 31.Mart
akşamı yarı yolda kalır.
Tam 104. yıl önce atalarımız tarih yazdı18 Mart 2019 Saat: 15:55
Yeryüzünde tarihin akışını değiştiren savaşlardan birisidir Çanakkale savaşı. Bütün dünyanın saygı duyduğu, kabul ettiği bir kahramanlık destanıdır.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑