160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media

Güncel

Yükümlü kadınlardan “Kadın Sığınağı”

Kadına şiddetin anlatıldığı oyunda denetimli serbestlik yükümlüsü kadınlar rol aldı.

26 Haziran 2019 Saat: 16:55
Yükümlü kadınlardan “Kadın Sığınağı”
Yükümlü kadınlardan “Kadın Sığınağı”

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu tarafından yürütülen “Şiddetle Yok Etme, Sevgiyle Var Et” projesi kapsamında, “Kadın Sığınağı” adlı tiyatro oyunu izleyiciler tarafından oldukça beğenildi.

“Kadın Sığınağı” adlı tiyatro oyunu Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Tiyatro oyununa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Yaşar Çakmak, İl Emniyet Müdürü Vekili Kaan Yıkılmaz, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Tiyatro oyununun öncesinde Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü tarafından sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kadına yönelik şiddet anlatıldı

Kadına yönelik şiddeti konu alan “Kadın Sığınağı” isimli tiyatro gösterisinde denetimli serbestlik yükümlüsü kadınlar rol aldı. “Kadın Sığınağı” adlı tiyatro oyununu canlandıran oyuncuların en dikkat çeken özelliği ise kendi hayatlarında da şiddete maruz kalmış olmaları. Şiddet yüzünden özellikle manevi olarak yaralanmış oyuncular, hem bu kötü deneyimin bıraktığı izi hafifletebilmek, hem de şiddet esnasında ve sonrasında yaşadıklarını sahnede gösterebilmek amacıyla tiyatro oyununda gönüllü olarak yer aldı.

“Cezanın yanında eğitim de önemli”

Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, “Cezanın yanında mutlaka eğitim programları da çok önemli. Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü bu konuda yüzlerce projeye imza attılar. Kamuya yararlı ve milletimizin az da olsa derdine derman olmak istedik. Ailemizde meydana gelen çatışmalar, huzursuzluklar hepimizin malumudur. Bunu devlet olarak ne kadar aza indirirsek o kadar başarılı oluruz.” dedi.

“Aşçılık kurslarımız da sona erdi”

Başsavcı Korkmaz, “Tiyatromuz, bu konuda farkındalık oluşturmak adına yapıldı. Oynayacak oyuncularımız da şiddete maruz kalmış ve hükümlü kardeşlerimizdir. Aynı zamanda aşçı yardımcılığı konusunda da istihdam amaçlı kurslarımız var. Kadın hükümlülerimiz için kurs açmıştık ve kursumuz da bitti. Diğer kamu kurumlarından bu konuda iş anlamında da destek istiyoruz.” diye konuştu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑