gölcük evdekal

Güncel

18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü

18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü ve Şehitleri Anma Programı, Bağçeşme Şehitliğinde düzenlenen törenle başladı.

19 Mart 2020 Saat: 00:23
18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü
18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü

18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü ve Şehitleri Anma Programı, Bağçeşme Şehitliğinde Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un Katılımlarıyla Gerçekleştirildi.

 

 

18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü ve Şehitleri Anma Programı, Bağçeşme Şehitliğinde düzenlenen törenle başladı.

 

Bağçeşme Şehitliğindeki Şehitleri Anma Programına; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Deniz Eğitim ve Öğretim -  Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal,  Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir,  İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Muharip Gaziler Dernek Başkanı Nurettin Recep Sağlık, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Şaban Arlı, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri ve yakınları katıldı.

 

Çelenklerin sunumu ile başlayan törende; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitlerimiz anısına askerler tarafından saygı atışı gerçekleştirildi.

 

Kocaeli valisi Hüseyin Aksoy  Şehitlik Defterine günün önemini belirten yazılarında; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümünü kutlamanın gururunu ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşıyoruz.

Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını canı ve kanı pahasına korumasını bilmiştir.

İşte Çanakkale Zaferi de,  Türk Askerinin imkansızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyduğu bir destandır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Tarihimizin en şerefli sayfalarını oluşturan ve binlerce şehidimizin kanıyla yazılan bu destanın altında milletine bağlılık, vatan aşkı ve büyük millet olmanın şuuru yatmaktadır.

Çanakkale’de kazanılan bu zafer, tüm dünyaya  “Çanakkale Geçilmez“ gerçeğini kabul ettirmiş ve kahraman Türk Milleti’nin varlığını yeniden ortaya koymuştur. Çanakkale Zaferi; askerine “ taarruzu değil, ölmeyi “ emreden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatanı ve milletinin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden binlerce şehidimizin, gazilerimizin, top yekun Türk Milleti’nin zaferidir. Çanakkale, vatan ve millet sevgisinin, birlik ve beraberlik ruhunun, inancın ve azmin, taktik ve dehanın zaferidir. 

Milli mücadele inancının ve ruhunun ilk meşalesinin yakıldığı Çanakkale Zaferi’nden 105 yıl sonra da milletimiz, aynı inanç, ruh ve kararlılık geçmişine, bugününe ve geleceğine sahip çıkmaya devam edecektir. Bir yandan Cumhuriyetimizi istikbale, ülkemizi dünya milletleri arasında hak ettiği yere taşımak için mücadele verirken, diğer yandan da bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya, yüceltmeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; bizlere bağımsız bir ülke bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkemizin varlığı ve bütünlüğü için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.” diyen Sayın Valimiz, Şehitlik Defterini imzaladı.

Sayın Valimizin ardından, Deniz Eğitim ve Öğretim -  Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Tahir Büyükakın’ da Şehitlik Defterine günün anlam ve önemini belirten yazılarını yazarak imzaladılar. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑