gölcük evdekal

Güncel

6. Uluslararası Deprem Sempozyumu Gerçekleşti

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, deprem ile ilgili kısa bir film gösterimi gerçekleştirildi.

25 Eylül 2019 Saat: 14:40
6. Uluslararası Deprem Sempozyumu Gerçekleşti
6. Uluslararası Deprem Sempozyumu Gerçekleşti

Kocaeli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Belediyesi, AFAD, MARKA, MÜSİAD ve Kocaeli Ticaret Odası işbirliği ile düzenlenen "Kocaeli ve Düzce Depremlerinin 20. Yılına Özel Sempozyum" konulu 6. Uluslararası Deprem Sempozyumu Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

The Ness Otelde düzenlenen sempozyuma; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alb Osman Aslan, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fadime Sertçelik, AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, daire müdürleri, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Salim Tekoğul ile Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Azerbaycan, Yunanistan, Lübnan, Cezayir ve ülkemizden 300 akademisyen katıldı.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fadime Sertçelik, Düzce Ünkocaeliiversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuşmalarının ardından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yaptığı konuşmalarında; “ Bölgemizde yaşanan depremlerin 20. yıldönümünde Kocaeli Üniversitemizin öncülüğünde diğer kurum ve kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen bu sempozyumda sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu sempozyumun özellikle bundan sonraki süreçte alınacak kararlar, yapılacak çalışmalarda önemli katkılar sunmasını diliyorum. Kocaeli afet açısından önemli bir coğrafi konumda. Kuzey Anadolu fay hattında yer alması, büyük ve tehlikeli endüstriyel tesislerin bölgede bulunması ve ulaşım akslarının da kesişim noktasında konumlanması dolayısıyla risk potansiyeli en yüksek illerden biri konumundadır. 1999 depreminde nüfus ve sanayi kapasitesi itibariyle en çok etkilenen il Kocaeli olmuştur. Bu yönüyle Kocaeli’nin yapılacak olan çalışmalarda geçmişten edindiği tecrübeleri de göz önünde bulundurarak, daha farklı bir çalışma ortaya koyması da büyük önem taşımaktadır. 1999 depreminden sonra devletin ilgili kurumları farklı bakanlıklarda aynı amaç doğrultusunda çalışan kurumlar olarak faaliyetlerini yürütüyorlardı. Her kurum tek bir birim olarak oluşturuldu ve AFAD Başkanlığı oluşturularak daha anlamlı bir çalışma sistematiğine geçildi. Özellikle AFAD ile birlikte başlayan afetle başlayan ve müdahale devam eden bir kriz yönetiminden etki düzeyini minimize etmek üzere afetler öncesinde risk azaltma hazırlık çalışmalarına odaklanan risk yönetimi anlayışına dönüşüm gerçekleştirildi. Bu kapsamda AFAD Başkanlığımızın koordinesinde başlatılan ülkemizin ulusal ve yerel tüm kurumsal kapasitesini bir araya getiren afet planlama çalışmaları da tamamlanarak yürürlüğe girmiştir. İlimizde de tüm kurumsal paydaşlarla 16 kuruluşun ana çözüm ortaklığı sorumluluğunda hazırlanan 26 hizmet grubu müdahale operasyon planı dahil yaklaşık 150 ye yakın çözüm ortağı kuruluşla birlikte afetlere müdahaleyi öngören Kocaeli Afet Müdahale Planı da yürürlüğe girmiştir. Planlarımız gerçekten kağıt üzerinde çok güzel ama uygulama noktasında bir olayla karşılaştığımızda bunu ne kadar hayata geçirebiliyor olduğumuz önemli. Dünde bu konu bizim gündemimizdeydi. Her hizmet grubunun kendi görev alanıyla ilgili bu çalışmaları gözden geçirmesi, öngörülen, planlarda yer alan hususların gerçekleşme durumlarının hangi durumlarda sıkıntıya girip girmeyeceğini net bir şekilde ortaya koymamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. AFAD Başkanlığımızın uygulamaya koyduğu zaman zaman tatbikatlar var. Bu tatbikatlarla yaklaşık 6,5 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu tatbikatlarda eksiklikler görülüyor ve bu eksiklikler diğer illerle de paylaşılıyor. Bu çok önemli ve anlamlı bir çalışma.

Deprem Konusunda Bireyler Olarak Hepimize Önemli Görevler Ve Sorumluluklar Düşüyor.

Özellikle toplumun tüm fertlerinin bu konuda duyarlı hale gelmesi lazım. Bu hususu sadece AFAD İl Müdürlüğümüze ve belediyelerimize yükleyerek çözüm beklemek durumunda değiliz. Bireyler olarak hepimize önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor. Herkesin mutlaka yapması gereken bir şeyler var. AFAD Başkanlığımız her ay bir konuyu gündemine alarak, bu konuya farkındalık yaratmaya çalışıyor. Eylül ayının gündemi de deprem çantası. Toplumumuzun bu konuda duyarlı olarak hazırlık yapması oldukça önemli. Elbette öncesinde alınacak önlemler çok önemli. Tedbirlerin zamanında alınması ve bu konuda herhangi bir eksiklik kalmaması daha sonra yaşanacak bir depremde bizlere önemli avantajlar sağlayacaktır. Bölgemizde geçmiş yıllarda yaşanan depremler nedeniyle hasarlı binalarımız var mı, varsa bunları nasıl ortadan kaldırabiliriz konusunda hep birlikte çalışmaya devam etmek durumundayız. Bu tür binalar varsa en küçük bir sarsıntıda çok daha ağır bir maliyeti bizlere ortaya koyacaktır. Bu bakımdan bu tür eksikliklerimiz de varsa bunları da süreç içerisinde tüm bölge olarak, Marmara Bölgesi olarak üzerinde durarak telafi etmek durumundayız. Bugünkü bu çalışma, uluslararası toplantımız hem yapıları gözden geçirme hem de önümüzdeki süreçte yapacağımız çalışmalar konusunda bizlere yol gösterecektir. Bu anlamda hep birlikte el ele verdiğimizde bu tür konularda önemli mesafeler alacağımızı düşünüyorum. Bu vesileyle depremlerde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Uluslararası sempozyumumuza gelen yabancı konuklarımıza hoş geldiniz diyorum ve bu sempozyumun amacına ulaşması ve bundan sonra farkındalığımızı daha üst noktalara taşınmasına katkı sağlaması temennisinde bulunuyorum.” diyen Sayın Valimiz sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu bir sunum gerçekleştirerek, sempozyuma devam edildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑