TOYOTA SAG
BİL KOLEJİ-
Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Cum’a namazının rekât sayısı kısaltıldı(!) mı?..

“Hangi vali birine zulmeder ve o zulüm bana şikâyet olunur da; ben o zulmü ortadan kaldırmazsam; o kimseye ben zulmetmiş ve adaletten ayrılmış olurum.”

26 Haziran 2020 Saat: 22:14

“Hangi vali birine zulmeder ve o zulüm bana şikâyet olunur da; ben o zulmü ortadan kaldırmazsam; o kimseye ben zulmetmiş ve adaletten ayrılmış olurum.” (Hz. Ömer)

***

Cum’a namazının rekât sayısı kısaltıldı(!) mı?..

Cuma namazı kaç rekât; 6 mı 10 mu?!..

***

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın dikkatine!..

 

Bu Cuma günü ilk defa, Cum’a namazı yasağı konulduğu güden buyana 15. Hafta sonra; (Giresun’da) Cami içerisinde namaz kılınmasına müsaade edilmiş oldu…

***

Korona tedbirleri gerekçesiyle genel itibariyle farzdan sonra camilerde Cumanın 4 rekât son sünneti kılınmıyor… Bazı camilerde 4 rekât ilk sünnetinin kılınmadığı da söyleniyor…

***

Cumanın ilk ve son sünnetlerinin camilerde kılınmayıp dışarıda başka mekânlarda kılınmasında bir mahsurun olmadığı, hatta sünnete uygun olanın da bu usulün olduğu İslâm âlimlerince ifade ediliyor…

 

Burada kafa karışıklığına sebep olan husus: Sünnetlerin camilerde kılınmaması değil, farzdan sonra cemaatin bilahare sünnetleri kılmalarını ihmal etmemeleri hususunda İmam-Hatipler tarafından ikaz edilmemiş olması… Muhtemelen kendi inisiyatifleriyle bu ikazı yapan duyarlı görevliler vardır.

 

Genelde böyle bir ikaz yapılmadığına göre muhtemelen Diyanet İşleri Başkanlığı veya Müftülüklerce bu hususta bir talimat verilmemiş olmalıdır!..

 

Şayet Müftülüklerce görevlilere böyle bir talimat verildiği halde görevliler ihmal etmişlerse; bu ayrıca değerlendirilmelidir!..

***

Malum, Cuma namazı (2 rekât farz, farzın evvelinde ve sonrasında 4’er rekâtlı sünnet olmak üzere) toplam10 rekâttir… Korona öncesinde (Cuma namazı yasağından önce) Cumanın farzını kıldıktan sonra son sünneti kılmadan camiden çıkan cemaati görevli hoca efendiler ikaz ederlerdi: “Lütfen, Cuma namazının son sünnetini kılmadan çıkmayalım, ya da dışarıda mutlaka kılınız!..”

***

Maalesef Cuma farzından sonra cemaate böyle bir ikaz yapılmıyor.

Böyle bir ikaz yapılmayınca da belki de (özellikle gençler nezdinde) Cuma namazının son sünnetinin ihmal edilmesine zemin hazırlanmış oluyor!..

***

“Sevabın çokluğu, belânın büyüklüğüyle beraberdir. Allah, bir toplumu sevdiği zaman şüphesiz onları (sıkıntı, musibet ve belâlarla) imtihan eder. Artık kim bir (imtihan edildiği belâ ve musibetlere) rızâ gösterirse, Allah’ın rızâsı (ve sevabı) o kimseyedir. Kim de (imtihan edildiği belâ ve musibetlere) öfkelenir (ilâhî hükme rızâ göstermez) ise, Allah’ın gazabı (ve azâbı) o kimseyedir.” (İbn Mâce, Fiten 23, hadis no: 4034)

 

Vesselam…
26 Haziran 2020 Cuma / 05 Zilkade 1441

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Hâin Kimdir, Kime Hâin Denir?..16 Temmuz 2020 Saat: 13:51
Ayasofya’da ilk Cuma Namazı!..14 Temmuz 2020 Saat: 15:21
“Hayal çok kıymetli bir meziyettir… Bir şeye hayal etmeden hiçbir şey yapılamaz… Bizim gerçekleştirdiğimiz şeyleri sizler hayal bile edemezsiniz!..”
Bugün Cum’a!..10 Temmuz 2020 Saat: 14:35
“İyi olanınız, kendisinden herkesin hayır umduğu ve şerrinden emin olduğu kimsedir. Kötü olanınız ise kendisinden hiç kimsenin hayır ummadığı ve şerrinden emin olmadığı kimsedir.”
Çanakkale Gelibolu’da Orman Yangını!..8 Temmuz 2020 Saat: 14:47
“Hangi vali birine zulmeder ve o zulüm bana şikâyet olunur da; ben o zulmü ortadan kaldırmazsam; o kimseye ben zulmetmiş ve adaletten ayrılmış olurum.”
Vali Enver Ünlü ve Giresun!..5 Temmuz 2020 Saat: 13:53
Tüm Yazıları
Yukarı ↑