sol yan - mert kara
SAG blok
BİL KOLEJİ- ŞİMDİLİK BAYRAM (KARE)
MERT KARA -haber içi

Güncel

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TIRTILARINA KARŞI DİKKAT

Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafındangündemde olan veİlimizde son zamanlarda artış gösterenAmerikan Beyaz Kelebeği tırtılları için İl Müdürlüğü bir açıklamada bulundu.

7 Temmuz 2020 Saat: 22:25
AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TIRTILARINA KARŞI DİKKAT
AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TIRTILARINA KARŞI DİKKAT

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TIRTILARINA KARŞI DİKKAT

            Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafındangündemde olan  veİlimizde son zamanlarda artış gösterenAmerikan Beyaz Kelebeği tırtılları için İl Müdürlüğü bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada;  

En çok dut, akçaağaç, fındık, elma, armut, kiraz, ceviz ve asma gibi bitkilerde zarar meydana getiren Amerikan Beyaz Kelebeği, 600 den fazla bitki türünde zarar vermektedir.Amerikan Beyaz Kelebeğinin rengi beyazdır. Yumurtalarını paketler halinde yaprağın üstüne bırakır bir sıvı ile birbirine yapıştırır. Bu zararlının yumurta kümelerinden çıkan yavrulara larva(tırtıl) denir. Toplu haldeki Tırtıllar (larva)uç sürgünlerden başlayarak genç yapraklarla beslenirler. İpeksi ağlar örerek daldaki yaprakları diğer yapraklarla bağlamak suretiyletüm yeşil aksamı vekörpe, olgunlaşmaya başlamış meyveleri yiyerek verim kaybına ve ürünün tamamen yok olmasına neden olur.

Amerikan Beyaz kelebeği ergini ve yumurtaları Amerikan Beyaz Kelebeğinin oluşturduğu ağ

Amerikan Beyaz kelebeği erginin yapraktaki zararı    Amerikan Beyaz kelebeği pupaları

Tırtıllar doğada 3 nesil olarak çoğalmaktadır. 1. nesil  mayısın ilk haftası ile üçüncü haftasında, ikinci nesil ait kelebek çıkışları ise temmuzun üçüncü haftasına rastlar. Her iki neslin kelebek uçuş süresi 24-33 gün sürmesine karşın, kelebeğin ömrü 4-15 gündür.  Kelebekler tarafından bırakılan Yumurta 1-3 günde açılır. Tırtıllar (larvalar) yumurtadan çıkarken, yumurta kabuklarını kısmen yiyerek yuvalarını (ağlarını) örmeye başlarlar.

Zararlı, ağaçların toprak ile birleştiği yerlerde, ağaç kabuğunda ve çok yaşlı ağaçların kovuklarında, binaların çatı saçakları arasında bir koza içinde pupa olur. Kışı geçiren pupadan Kelebek çıkar. Amerikan beyazkelebeği yılda 2-3 döl verir.

BU ZARARLININ TESPİTİ HALİNDE;

Amerikan Beyaz Kelebeğine karşıreçetelendirilerek kullanılacak ilaçlar insan ve hayvan sağlığına zararlı olduğu için kullanılması oldukça sakıncalıdır. Müdürlüğümüzün ilaçlama hizmeti bulunmamaktadır. Yaşam alanlarında ilaçlama yapmak isteyen üreticilerimiz BacillusTrungensis aktif maddeli ilaçları tercih etmelidirler. Ayrıca kamuya ait ortak yaşam alanlarında ise bağlı bulundukları belediyelere başvurmaları gerekmektedir.

İLAÇSIZ KÜLTÜREL MÜCADELE AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE YAPILMALIDIR.         

            1-Doğal dengeyi bozmamak amacıyla özellikle dut ve orman alanlarında bulunan ağaçlarda mutlaka biyolojik preparatlarla mücadeleye önem verilmelidir.

            2-  Kısa gövdeli ağaçlara bırakılan yumurta paketleri toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalı, aynı şekilde Haziran ve Ağustos aylarında ( Zararlının 1. döl ile 3. döl sezonunu kapsayarak) ağ içinde aktif olarak bulunan tırtıl kolonileri ile bulaşık dallarkesilerek imha edilmelidir.

            3- Bu aylarda zararlı ile bulaşık ağaçlarda 3-4 cm eninde oluklu karton şeritler (tuzak bantlar)  veya çuval, ot, saman v.b. kuşaklar (50-60 cm uzunluğunda ve 10-15 cm eninde) ağaçların gövdelerine bir veya iki yerde sarılmalı ve zararlı ile dolan bu kuşaklar toplanıp imha edilmelidir.

KİMYASAL MÜCADELE      

            Kullanılabilecek Kimyasallar

Aktif Madde

Dozu

Son İlaçlama ile Hasat Arası Süre

%25 Diflubenzuron   

100 lt suya 20 gram

14 gün

250 g/l Cypermethrin

100 lt suya 25 ml.

7 gün

16000 IU/mg Bacillusthuringiensis var. kurstakistrain PB-54

 

 

200 ml/ da

 

 

-

 

KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR.

 

                                                                                                         KOCAELİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑