BİL KOLEJİ

Siyaset

Andız, “24 Temmuz basın özgürlüğü için mücadele günüdür”

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız, basında sansürün kaldırılmasının 111’nci yıl dönümü münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.

23 Temmuz 2019 Saat: 17:13
Andız, “24 Temmuz basın özgürlüğü için mücadele günüdür”
Andız, “24 Temmuz basın özgürlüğü için mücadele günüdür”

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Basında sansürün kaldırılmasının 111’nci yıl dönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınlayan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız, “24 Temmuz her ne kadar “Basın Bayramı” olarak ilan edilse de bu tarihe “Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü” demek daha doğru olacaktır” dedi.

Andız mesajında şu ifadelere yer verdi;

İnsanların yaşanan olaylara ilişkin doğru bilgi alabilmelerinin en önemli aracı olan basın, demokrasilerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen “dördüncü kuvvet” olarak nitelendirildiğini belirterek, "Bu nedenle demokrasinin etkili bir biçimde sürdürülebilmesinin en önemli etkenlerinden biri basının özgür ve sansürsüz olmasından geçmektedir. Basın özgürlüğünün kısıtlanması halkın özgürlüğün kısıtlanması demektir. Bağımsız ve özgür basının önündeki tüm engellerin kalkmasını, basın çalışanlarının hak ettikleri gelir düzeyiyle uygun çalışma ortamına en kısa sürede kavuşmalarını umut ediyoruz." dedi.

Zor şartlar altında özgürce kalemine sahip çıkıp, halkın haber alması için emek harcayan basınımıza teşekkür ettiğini sözlerine ekleyen Başkan Andız, "Tüm bu baskılar ve yaptırımların gölgesinde kalemini halkın haber alma özgürlüğü için kullanan ve tarafsız haber ilkesine bağlı kalan, toplumun vicdanını yansıtan ve hiçbir güç karşısında eğilmeden, dürüst ve tarafsız haberciliği şiar edinmiş, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan ve hala olmaya devam eden tüm gazetecilerin “24 Temmuz Basın Bayramını” canı gönülden kutluyor, basına yapılan baskıların son bulmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑