BİL KOLEJİ

Kültür

Bu dizi bir kurgudur

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, “Muhteşem Yüzyıl dizisi gerçek değil kurgudur. Bunun ayrımını yapmalıyız” dedi.

25 Ocak 2011 Saat: 23:37
Bu dizi bir kurgudur
Bu dizi bir kurgudur

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Dursun, Küçükçekmece Belediyesi Bilgi Evleri'nde gerçekleştirilen medya okuryazarlığına yönelik “İletişim Medya ve Biz Seminerleri Araştırması”nın sonuçlarının açıklandığı programa konuk oldu. Dursun, araştırma konusu olan medya okuryazarlığı dersinin en önemli amacının çocuklara gerçek ve kurgunun ayrımını yaptırmak olduğunu belirterek, RTÜK’ün beklentilerinin de bu dersin zorunlu olmasından yana olduğunu kaydetti. Dursun, RTÜK’ün bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini ederken, bazı kesimler tarafından eleştiri yağmuruna tutulan Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatının anlatıldığı “Muhteşem Yüzyıl” adlı diziye de değindi. “Muhteşem Yüzyıl bir kurgudur, sanaldır” diyen Dursun, “Televizyondaki yapımlar gerçek değildir. Hayatımızın bir parçası değildir. Dizideki Kanuni gerçek bir Kanuni değil, harem de gerçek bir harem değildir. Bunun ayrımını yapmalıyız” diye konuştu.

YENİ RTÜK YASASINA AKILLI İŞARETLER DE GİRECEK

Çocukları televizyonun olumsuz etkilerinden korumak için yayınlarda kullanılan akıllı işaret sembol sisteminin, şimdiye kadar yasal bir dayanağı olmadığını belirten Dursun, yeni RTÜK yasasıyla bu işaretlerin hukuksal bir yapıya kavuşacağını da söyledi. Dursun, “Böylece tüm programlarda akıllı işaret sembol sistemi kullanılacak ve aykırı yayın yapılması engellenecek” dedi.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, program sonunda konuşmacılara ve RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun’a plaket vererek, yoğun katılımlarından dolayı ailelere ve bilgi evi öğrencilerine teşekkür etti..

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑