gölcük evdekal

Yaşam

Çocuk gibi düşünmek, çocuk gibi gülmek

Çocuklar mutluluk, çocuklar umut, çocuklar ne kadar yorgun olursak olalım evimize gittiğimizde yüzümüzü güldüren en değerli varlıklarımız.

23 Eylül 2019 Saat: 00:19
Çocuk gibi düşünmek, çocuk gibi gülmek
Çocuk gibi düşünmek, çocuk gibi gülmek

Onlar çocuklarımız. Herkesin özenle yetiştirdiği bahçesinde bir kış gününün ardından doğan güneşle birlikte yüzümüzü güldüren çiçeklerimiz. Çocuklar, dünyanın en güzel şeyi.  Çocuklar mutluluk, çocuklar umut, çocuklar ne kadar yorgun olursak olalım evimize gittiğimizde yüzümüzü güldüren en değerli varlıklarımız. Dünyanın en güzel duygusudur çocuk sahibi olmak. Çocuk gibi düşünmek, çocuk gibi gülmek, bir çocuğu çok değerli bir cevheri işler gibi işlemek. Her şeyden daha fazla değer verilmelidir o masum varlıklara. Onlara verilen emek, onlara duyulan saygı bir gün bir çiçek demeti verilir gibi sunulacaktır sizlere. Çocuklar her zaman kendisine yakın ilgi ve sevgi gösteren, sanki kendi akranıymış gibi muhatap alıp değer veren insanlara daha çok yaklaşır ve severler. Onlarda kendilerini seven ve ilgilenenlere aynı şekilde fazlasıyla karşılık verirler.  Tıpkı narin bir çiçeğin büyüyebilmesi için su ve havaya ihtiyacı olduğu gibi çocuklarında sevgi ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Çocuklarda sevgi ve ilgiyle büyürler...  Çünkü, çocuklar da narin birer çiçek gibidir.  Çocukların sevgisi henüz çeşitli sebeplerden dolayı kirlenmemiş, tertemiz, katışıksız, saf bir sevgidir.  Yalan dolan bilmezler...  Kötülük, hile nedir bilmezler...  Kin tutmayı, nefret etmeyi bilmezler...  Kötülüğü, kini, nefreti, yalan dolanı, sevgisizliği ve diğer kötü hasletleri ya da iyiliği, paylaşmayı, dürüstlüğü, sevgiyi, diğer güzel hasletleri önce ailesinden, mahalle arkadaşlarından ve okuldaki arkadaşlarından görüp öğrenmeye başlarlar. Çevresindeki insanlardan gördükleriyle şekillenir.  Çocuk; ilk ilgi ve sevgiyi ailesinden alır. Aile içindeki uyum, sevgi, hoşgörü, anlayış, ilgi, güzel tutum ve davranışlarla dolu mutlu bir ortamda yetişen çocuk mutlu bir çocuk olarak yetişir.  Sevgili ve ilgili mutlu bir aile ortamında büyüyen çocuk, kendisindeki sevgi ve ilgiyi başkalarına aktarmak suretiyle paylaşımda bulunur.  Çevresindeki tüm yaratılmış canlılara karşı ayrım yapmaksızın sevgi dolu yüreğini açmaktan ve sevgisini başkalarıyla paylaşmaktan kaçınmaz.  Sevgi saçan yüreğiyle tüm insanlara ve yaratılmışlara sevgiyle yaklaşır. Dünyamız çok kötü, çocuklar çok masum. Her çocuk o kadar değerli ki tüm kötülüklerden, tüm olumsuzluklardan uzak tutulmak hepsinin hakkı. Hepsi bir gün büyüyecek. Bugün siz onlara ne verir, ne sunarsanız inanın yarın onlar da size aynı şekilde karşılık verecek. Ünlü bir düşünür der ki çocuklar yeni dökülmüş bir beton gibidir. Siz onların üstüne ne koyarsanız hepsinin izi kalır. Çocuklarımızı göklere çıkarmak da bizim elimizde, erdemden uzak bireyler olarak yetiştirmek de. Bu sebeple tüm büyükler onlara olan davranışlarında çok dikkatli olmalıdır.

Peygamberimiz (s.a.v) çocukları sevme hususunda en güzel örnektir bizim için… Onun çocuk sevgisiyle ilgili söylediği şu sözler her şeyi ortaya koyuyor:  “Çocuklarınızı çok öpün, her öpüşte Cennetteki dereceniz yükselir.”  “Çocuk kokusu Cennet kokusudur.”  “Çocukları sevip okşayın, onlar gönül meyvesi, göz nurudur.”  “Çocuklarımız ciğerparelerimizdir.”  “Cennetteki ‘Sevinç Sarayı’na ancak çocukları sevindirenler girer.”  “Çocuk sevgisi, Cehennem ateşine karşı perdedir. Çocuklara iyilik etmek, sıratı geçmeye sebeptir. Onlarla beraber yiyip içmek, cehennemden kurtuluştur.”   

Bir toplumun aydınlık yarınlara ulaşması çocuklarını yetiştirme tarzına bağlıdır. Zaman çok çabuk geçer, o minicik yavrular geleceğin bireyleri haline geliverir. Biz yaşlanıp köşemize çekildiğimizde yeni çocuklar yetiştirecek olan bireyler onlar olur. Bu bir döngü, bu bir bayrak yarışıdır. Bu zincirin halkalarının kuvvetli olması bizlerin çocuklarımızı sağlıklı şekilde yetiştirmemize bağlıdır. Güneşli günler, yüzlerinde güneşler açan çocuklara bağlıdır. Tüm çocukları sevelim, dünyanın tüm çocuklarına ulaşıp onları kucaklamaya çalışalım. Çocuklar yarındır, geleceğimize sahip çıkalım. Tüm bunları yaparken içimizdeki çocuğu da unutmayalım.

Çocuklarımızın sevgi ve ilgiyle yetişmesini ve onlarında kendilerinden başka insanları sevmesini ve gerektiğinde yardım eden birer birey olmalarını istiyorsak; öncelikle biz büyükler sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, iyilik yapmayı öğrenmeli, çocuklarımıza güzel örnek olmalıyız.

 Kaynak  :  http://www.sonangazetesi.com/

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑