sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
Ertan İzgiç
Ertan İzgiç

ANNE ADAYLARI İÇİN ÖNERİLER

Her kadının hayali anne olmak ve her annenin hayali de bebeğini sağlıkla kucağına almaktır. Bu süreçlere başlanmadan önce anne adayı psikolojik ve bedensel yönden hazırlanmalıdır.

5 Aralık 2019 Saat: 16:55

ANNE  ADAYLARI  İÇİN  ÖNERİLER

Her kadının hayali anne olmak ve her annenin hayali de bebeğini sağlıkla kucağına almaktır. Bu süreçlere  başlanmadan  önce  anne adayı  psikolojik  ve  bedensel  yönden  hazırlanmalıdır.

 

ANEMİNİN DÜZELTİLMESİ  DEMİR DEPOLARININ DOLDURULMASI

Demir eksikliği ülkemizde özellikle kadınlarda çok yaygın bir sorun. Bu nedenle hamilelik öncesinde olabildiğince demir depolarınızı doldurun. Hücrelere oksijen taşınmasında kritik öneme sahip olan demir, hamilelik sürecinde bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için vazgeçilmez rol oynuyor. Demirden en zengin besin olan kırmızı etin mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Bununla birlikte diğer hayvansal gıdalar, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, pekmez ve kırmızı üzümde de demir içeriği yüksek olduğundan beslenmede yer verilmesi şart.

DÜZENLİ EGZERSİZ ALIŞKANLIĞI EDİNİN

Düzenli egzersiz yapmak özellikle kilo kontrolü ve vücut yağ oranını azaltmak için çok önemli bir faktör. Egzersiz aynı zamanda insülin direncini kırmak, kan şekerini düzenlemek, iştahı kontrol etmek, enerji harcamasını artırarak daha aktif olmayı sağlamak gibi faydalarda sağlıyor. 

KİLO KONTROLÜNÜN  ÖNEMİ

Gerek aşırı kilo, gerekse anne adayının aşırı zayıflığı sağlıklı bebek için hamile kalmadan önce mutlaka düzeltilmesi gereken sorunlar. Fazla kilo ve obezite doğurganlığın azalmasına da neden olan; hamilelikte diyabet, hipertansiyon, bebeğin iri doğması, doğum defektleri, sezaryenle doğum ve çocukluk çağı şişmanlığına da yol açabilen önemli bir sağlık sorunu. Vücut kitle indeksinizin 25'in üzerinde olması fazla kilo, vücut yağ oranının yüksek olması anlamına geliyor.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENİN

Kalsiyumdan yeterli beslenen anne adayının hap olarak kalsiyum almasına gerek yok. Kalsiyumdan zengin olan süt ve yoğurttan 500-750 ml. tüketmek günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 75'ini sağlıyor.Sağlıklı ve yeterli beslenme ve bol su tüketimi yumurta kalitesinin ve sayısının artmasına, dolayısıyla doğurganlığın iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anne adaylarının hamilelik döneminde artan vitamin mineral protein ihtiyaçlarını karşılamak için vücut depolarının dolu olmasını ve bebeğin sağlıklı gelişimini sağlar.Sağlıklı  nefes alma tekniğini  öğrenin  .bu sayede annenin endişe  seviyesi  düşer  , kalp ritmi  ve  tansiyon  kontrolü  sağlar

SAĞLIKLI NEFES ALMA TEKNİĞİ

Sağlıklı  nefes alma tekniğini  öğrenin  .bu sayede annenin endişe  seviyesi  düşer  , kalp ritmi  ve  tansiyon  kontrolü  sağlar

FOLİK ASİT DESTEĞİNE BAŞLAYIN

Hamile kalmaya karar verdiğiniz zaman hekiminizin de önerisiyle folik asit kullanımına başlayın ve hamileliğin 12. haftasına kadar düzenli kullanın. Günde 400 mcg alınması önerilen B grubu bir vitamin olan folik asit, bebeğinizde merkezi sinir sistemi hastalıklarının oluşmasını engelliyor.

KAN ŞEKERİNİZİ KONTROL ALTINA ALIN

Diyabet hamile kalmak için engel bir durum değil ancak hastalığın vücuttaki etkileri göz önünde tutularak bu durumu önleyici veya tedavi edici önlemlerin alınması, kan şekeri değerlerinin olabildiğince normal sınırlarda tutulması fetus sağlığı için çok önemli. 

D VİTAMİNİ NİN ÖNEMİ

D vitamini kemik sağlığı kadar hücresel aktiviteler için de çok önemli. D vitamini eksikliğinin fetus ve yeni doğan kemik gelişimi üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor. D vitamini fetusun kalp kasında ve beyin gelişimi üzerinde, bağışıklık sisteminin gelişiminde rol oynuyor. Bu nedenle D vitamini depolarının hamilelik öncesinde ve süresinde yeterli olması bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemli. Planlı kış gebelikleri öncesi, çoğul gebelikler  veya  tesettürlü anne  adayları  için D vitamini takviye  olarakdaverilmelidir .

İYOTUN ÖNEMİ

İyot tiroid hormonlarının yapısında bulunan ana madde. Tiroid hormonu büyüme, gelişme, metabolizma ve üreme fonksiyonlarında rol oynuyor. Dolayısıyla eksikliğinde zeka geriliği, büyüme ve gelişme yetersizliği, guatr gibi bozukluklara neden oluyor. Bu nedenle iyot içeriği yüksek gıdalar (yumurta, süt, balık vb) ile iyotlu tuz tüketimi önemli. 

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIN BIRAKILMASI

Alkol tüketimi kalsiyum, folik asit, tiamin, protein gibi besin ögelerinin emilimini olumsuz yönde etkileyerek beslenme yetersizliğine, kilo alımına ve fazla yağlanmaya sebep olur. 

         Erken doğum,düşük ağırlıklı bebek, ani bebek ölümlerine neden olurken çocukluk çağında dikkat eksikliği, hiperaktivite, davranışsal anomaliler, öğrenme güçlüğüne yol açabilir. Bu alışkanlıkların hamilelikte azaltılması sıkça  yapılan hatalardan dır . Sigara nın azaltılması da  hamilelikte  kabul edilemez bir durumdur Bu nedenle hamile kalmadan ne kadar önce sigara bırakılsa o kadar bu zararlardan bebek korunmuş olur

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Haftalık Yazılarımla Birlikte Olacağız4 Aralık 2017 Saat: 15:52
Sevgili okurlarımızla Kocaeli Haber Dünyası gazetesinin bu köşesinde düşüncelerimi sizinle paylaşmak beni çok mutlu ediyor.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑