BİL KOLEJİ
Ertan İzgiç
Ertan İzgiç

ARTIK HAMİLELER BEBEKLERİNİ ÇOK DAHA NET İZLEYEBİLİYOR

18 Kasım 2019 Saat: 18:36

ARTIK HAMİLELER BEBEKLERİNİ ÇOK DAHA NET İZLEYEBİLİYOR

Günümüzde ultrason teknolojisinde  çığır açan gelişmeler yaşanıyor Bunlardan en  önemlisi  yüksek çözünürlükte canlı dört  boyutlu görüntü( 4D HD live ) Kim bebeğinin rahminde hareket ettiğini görmek istemez ki? Bu deneyim hiç kuşkusuz dünyalara değer. Anne karnındaki bebeğin görüntüleme teknikleri her geçen gün gelişme gösteriyor. 4D görüntüleme tekniği ile artık görüntülemenin de ötesine geçiş yapılmış durumdadır. Bu teknoloji sayesinde ilkbaşta  ürkütücü görünsede   bebeğinizi anne  karnında canlı izleyebilmekte  , gözünü açmasını , gülmesini veya dudak bükmesini canlı canlı görmek  mümkündür.

   

Hamileliğiniz onaylandıktan sonra, çeşitli testlere ve taramalara yönlendirileceksiniz. Bu testlerin bazıları zorunlu olmakla birlikte, bazı testler ise isteğe bağlıdır. Hamilelik sırasında isteğe bağlı taramalardan birisi de 4D tarama testidir.

4D ultrason testi nedir? 4D ultrason testi, bebeğinizin rahminizdeki hareketli görüntüsünü elde etmenin bir yoludur. 4D ultrason, bu hareketli görüntüyü oluşturmak için ses dalgaları kullanır. Bir 3D ultrasonda, bebeğinizin üç boyutlu bir görüntüsünü görebilirsiniz. 4D ultrason ise bu deneyimi bir üst seviyeye taşır ve canlı video izlemeye benzer bir etki yaratır. Bu teknolojiyi kullanarak, bebeğinizin rahminizin içinde o anda ne yaptığını görebilirsiniz. Aslında, bebeğiniz o anda esniyor mu ya da gülümsüyor mu onu bile görebilirsiniz!

4D ultrason testi nasıl yapılır? 4D ultrason, hamilelik sırasında diğer ultrason işlemlerine çok benzer bir şekilde yapılır. Muayene masasında sırtüstü uzanmanız istenir. Karnınıza tıp teknisyeni tarafından özel bir jel uygulanır. Bu ses dalgalarının iletilmesine yardımcı olacaktır. Teknisyen daha sonra göbeğinizde bir prob tutar ve iyi bir görüntü elde etmek için dairesel hareketlerle hareket ettirir.

4D ultrason nasıl çalışır? 4D ultrasonun, bebeğinizin rahim içindeki görüntüsünü oluşturmak için özel uçlu bir cihaz karnınız boyunca hareket eder. Bu ses dalgalarını karnınızdan ve uterustan gönderir. Bu ses dalgaları bebeğinizden yankı şeklinde sekecektir. Monitör bu yankı mesajlarını alır ve bunları ekrana çevirir. Bebeğiniz hareket ettikçe görüntüleri ultrason ekranında görebileceksiniz.

 

Sonuçlar: 4D ultrason devam ederken, doktorunuz bebeğinizi ekranda görmenize yardımcı olacaktır. Bu, bebeğinizin o anda ne yaptığını bilmenizi sağlayacaktır. 4D ultrasonunuzdan alacağınız sonuçların şekli doktorunuza ve tıbbi prosedüre bağlı olarak değişebilir. Bazı sonuçlar bebeğinizin resmi şeklinde verilirken, bazı doktorlar size uygun bir 4 boyutlu film dağıtabilir.

4D ultrasonlar bebeğiniz için tehdit oluşturmuyor. Bu 4D ultrason taramaları ayrıca doktorunuzun bebeğinizle ilgili herhangi bir problemi tespit etmesine ve doğumdan önce sizinle görüşmesine yardımcı olabilir.

 

4D ultrason ne zaman yapılır? Doktorunuz ne zaman 4D ultrason alabileceğinizi size söyleyecektir. Bazıları 27-32. haftalar arasında yapılmasını önerirken, bazıları 26-30. haftalar arasında yapılmasını önerebilir. Çok erken haftalarda yapılabilen  bu değerlendirme  tamamen ultrason değerlendirmesi  olup hamileliğin  istenen her ayında da yapılabilir.12 ila 16. gebelik haftalarından itibaren bebeğinizin cinsiyetinin bu taramalarla belirlenebileceğini not etmek önemlidir. Biz kliniğimiz de  bu yöntemi hamileliğin her  haftasında  uyguluyoruz.

Opr.Dr.Ertaç İzgiç -Tel:05323469197

Özel İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Tıp Merkezi

Cedit Mah Halit Molla Sok No:7 İZMİT/KOCAELİ

Tel:0262 333  00 26

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ANNE ADAYLARI İÇİN ÖNERİLER5 Aralık 2019 Saat: 16:55
Her kadının hayali anne olmak ve her annenin hayali de bebeğini sağlıkla kucağına almaktır. Bu süreçlere başlanmadan önce anne adayı psikolojik ve bedensel yönden hazırlanmalıdır.
Haftalık Yazılarımla Birlikte Olacağız4 Aralık 2017 Saat: 15:52
Sevgili okurlarımızla Kocaeli Haber Dünyası gazetesinin bu köşesinde düşüncelerimi sizinle paylaşmak beni çok mutlu ediyor.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑