sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
SUKAY -haber içi

Röportaj

Fabrika ayarlarımıza dönmeliyiz

ADD Gölcük Şubesi Gölcük ilçemizin en güçlü, en dinamik derneklerinden birisidir.

13 Ocak 2020 Saat: 00:16
Fabrika ayarlarımıza dönmeliyiz
Fabrika ayarlarımıza dönmeliyiz

Fabrika ayarlarımıza dönmeliyiz

Atatürkçü Düşünce Derneği Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş ülkemizin bugün içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulması için cumhuriyetimizin ilk kuruluş yıllarındaki fabrika ayarlarına dönerek parlamenter sisteme geçmesinin şart olduğunu dile getirdi.

Halil Küçükparlak : ADD Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş, önce kısaca sizi tanıyalım.

Cemil Özbaş : Ben emekli astsubayım. Deniz Kuvvetlerinde Foto Teknisyen Astsubay olarak görev yaptıktan sonra askerlik hayatımı noktaladım. Emekli olduktan sonra Değirmendere’de fotoğraf stüdyosu açtım. Uzun yıllardan beri Değirmendere’nin tek fotoğraf stüdyosu olarak hizmet veriyorum. Emeklilik hayatımda çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştım. ADD Gölcük Şubemizin yönetim kurulunda da uzun süre yer aldım. Son olarak geçen yıl yapılan seçimlerde üyelerimizin güvenleri ve teveccühleriyle şube başkanlığına getirildim.

Halil Küçükparlak : ADD Gölcük Şubesinde ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Cemil Özbaş : ADD Gölcük Şubesi Gölcük ilçemizin en güçlü, en dinamik derneklerinden birisidir. Hatta iddia ile söylüyorum, üyesi en çok değil ama en dinamik derneği olmanın gururunu yaşıyoruz. Hemen hemen hiçbir dernek genel kurulunu ilk toplantıda gerçekleştiremezken, biz bütün kurullarımızı ilk toplantılarda gerçekleştiriyoruz. Şu anda 359 olan üye sayımız her gün artmaktadır. Bölgemizdeki Atatürk sevdalıları bizleri yalnız bırakmayıp yanımızda yer almakta olduklarını görünce bizler da yönetim kurulundaki arkadaşlarımla çalışma şevkimiz daha da artmaktadır. Ancak bunlardan da önemlisi bizim üyelerimiz evinde oturan insanlar değildir. Milli bayramlarda düzenlediğimiz Fener Alaylarını 2-3 bin kişiyle gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir etkinliğimiz olduğunda üyelerimiz yoğun olarak katılım sağlıyorlar. Kendilerine sizlerin aracılığınızla teşekkürlerimi sunuyorum.

Halil Küçükparlak : Bu kadar yoğun bir kitleyi hareketlendirmek oldukça zor olsa gerek. Bu hareketi nasıl sağlıyorsunuz?

Cemil Özbaş : Ülkemizdeki nüfusun yarısından biraz fazlası kadın olduğu gibi derneğimizdeki üyelerimizin de yarısından fazlasını kadınlarımız oluşturuyor. Kadın elinin değdiği her yerin güzelleştiği malumunuzdur. Derneğimizdeki kadın arkadaşlarımız da Çalışma Komisyonumuzda yaptıkları çalışmalarla çok faydalı işler yapıyorlar. Şubemiz kurulduğundan beri öğrencilere burs vermekteydi. Biz yönetimi almadan önce 10 öğrenciye burs veriliyordu. Çalışma Komisyonumuzun çalışmaları sonucunda biz bu sene burs verdiğimiz öğrenci sayımızı 25’e çıkardık.

Halil Küçükparlak : Öğrencilerle ilgili burs vermekten başka çalışmanız yok mu?

Cemil Özbaş : Olmaz olur mu? Öğrencilerimizle ilgimiz sadece burs vermekle sınırlı değil. Biz yönetimi aldıktan sonra en büyük eksikliğimizin bir Gençlik Kolumuzun olmadığını fark ettik. Hemen harekete geçmeye karar verdik. Çünkü Atatürkçülük bizler gibi emeklilere bırakılmamalı, genç nesillere de Atatürk sevgisini aşılamalıydık. Yönetimi devraldıktan sonra ilk iş olarak gençlerimizi derneğimize davet ederek bir gençlik kolu oluşturtur. Hepsi de üniversite öğrencisi pırıl pırıl gençler. Gerisine karışmadık, gençler kendi başkanlarını demokratik bir şekilde kendileri seçtiler. ADD Gölcük Şube’miz Gençlik Kolları Hakan Karadiken başkanlığında önümüzdeki günlerde çok güzel ve faydalı işler yapacaklar. Biz de kendilerine her türlü desteği vermenin gayreti içindeyiz.

Ayrıca bölgemizdeki eğitim kurumlarından Atatürk büstü ve köşesi eksik okulların ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bir okulumuza gayet güzel bir Atatürk köşesi yaparak açılışını gerçekleştirdik. Şimdi iki okulumuz daha sırada bekliyor. Maddi gücümüzün elverdiğince yapmaya çalışacağız.

Halil Küçükparlak : Cemil başkanım şu anda ülkemizin içinde bulunduğu durum hakkındaki düşüncelerinizi de almak isteriz.

Cemil Özbaş : Evet, ülkemizde çok zor günlerden geçiyoruz. Zorlu bir süreçten, 15 Temmuz gibi hainlikten yeni çıktık. Daha doğrusu tam olarak çıkamadık bile, halen tam olarak hainlerin kökü kazınmış bile değil. Şimdi devlet kadrolarında Fetö’cülerin boşalttığı kadroları doldurmak için çeşitli tarikat ve cemaatlerin mücadele halinde olduklarını işitip içim yanıyor. Bunlara ilaveten Komşumuz Suriye’deki iç karışıklık devam ediyor, oradan gelen dört milyondan fazla insan ülkemiz için tam anlamıyla bir sorunlar yumağı. Buna ilave olarak şimdi bir de Libya olayı çıktı. Ne işi var bizim evlatlarımızın Libya’da? Enflasyon gibi, işsizlik gibi sorunların yanında ülkemizi yönetenler bir de hiç olmayacak bir olaya el atarak “Kanal İstanbul” olayına girişmeleri inanılır gibi değil.

Halil Küçükparlak :Evet başkan Özbaş, tüm bu sorunlar var ama kurtuluşun çaresi nedir?

Cemil Özbaş : Tüm bu sorunları sona erdirmenin tek çaresi vardır. Ülkemizi yönetenlerin fabrika ayarlarına, yani cumhuriyetimizin kuruluşundaki ilkelerine geri dönmeleri ve Atatürk’ün koyduğu kuralları rehber edinmeleri gerekir. Hemen reçete olarak kullanılması gereken atamızın sözlerinden bir demet sunayım:

- “Komşuları ile ve bütün devletlerle iyi geçinmek, Türkiye siyasetinin esasıdır” demiş atamız.

- “Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır” demiş atamız.

En önemlisi de tüm iç ve dış politikada kendimize rehber edinmemiz gerektiğini belirten sözü söyleyerek “Yurtta sulh, cihanda sulh” demiş atamız.

Halil  Küçükparlak : Cemil başkanım röportajımızın sonuna geldik. Son sözlerinizi alalım.

Cemil Özbaş : Son söz olarak şunları söylemek istiyorum. Ülkemizi yönetenlerin Atatürk’ün hayatını, yaptıklarını ve sözlerini rehber alırlarsa orada her şeyin çaresini görürler diyorum. Gerek iç politikada devlet yönetiminde, gerekse dış politikada komşularımızla ve diğer devletlerle olan ilişkilerde her sıkıntının reçetesini vermiş atamız.

Not : Sayın Halil Küçükparlak meslektaşıma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri - Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑