sol yan - mert kara
TOYOTA SAG
BİL KOLEJİ- ŞİMDİLİK BAYRAM (KARE)
MERT KARA -haber içi

Güncel

Gürcistan'dan Gelen Misafirlerin Gösterisine Davet Var

23 Nisan Uluslarlararası Çocuk Şenliği için kentimize gelen Gürcistan ekibini Federasyon Merkezinin bulunduğu Doğu Kışla Gençlik Parkında 22.Nisan 2019 tarih ve saat 17 00’de Perfonmas gösterimi sunacaklardır.

21 Nisan 2019 Saat: 00:46
Gürcistandan Gelen Misafirlerin Gösterisine Davet Var
Gürcistan'dan Gelen Misafirlerin Gösterisine Davet Var

Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekler Federasyonu,23 Nisan Uluslarlararası Çocuk Şenliğinin bu yıl  40 yıl 150 değişik ülkeden 30.000 civarı çocuğun katıldığı kentimize gelen Gürcistan ekibini Federasyon Merkezinin bulunduğu Doğu Kışla Gençlik Parkında 22.Nisan 2019 tarih ve saat 17 00’de Perfonmas gösterimi sunacaklardır.

Bu belirtilen saatte Laz ve Gürcü kökenli olan vatandaşlarımız bu Gürcistan’dan gelen dostlarımızın perfonmaslarını izleyebilirler

                                                                                   ŞENLİK TARİHÇESİ

        Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Büyük Millet Meclisinin açılışı ile beraber Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,1979’dan bu yana TRT’nin organizasyonuyla “TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” adı altında uluslararası düzeyde kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır.

1979 yılının Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Çocuk Yılı’ olarak ilân edilmesi üzerine, TRT tarafından bütün dünya çocuklarını kucaklamayı amaçlayan bir proje hazırlanmış ve bu projenin kabul edilmesiyle de TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin birincisi beş ülkenin (SSCB, Irak, İtalya, Romanya ve Bulgaristan) katılımı ile başkent Ankara’da düzenlenmiştir.

TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, çocuklar arasındaki kardeşlik, sevgi ve dostluk bağlarını geliştirerek, çocukların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak amacı ile düzenlenmektedir. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği “YURTTA BARIŞ CİHANDA BARIŞ” ilkesi ile her yıl ortalama 40 ülkenin katılımıyla kutlanmaktadır.

40 yıldır yaklaşık 150 değişik ülkeden 30.000 civarı çocuğun katıldığı şenlik, 1979’dan 2000’e kadar başkent Ankara’da, daha sonraki yıllarda ise İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa,Kocaeli, Konya, Gaziantep, Nevşehir gibi Türkiye’nin çeşitli büyük şehirlerinde kutlanmıştır.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑