TOYOTA SAG
BİL KOLEJİ-
Halil Akçakaya
Halil Akçakaya

YAŞANTI OBURLUĞU MU - ÜZERİNE KAFA YORMAK MI ?

Okumak, düşünmek, yazıp çizmek, insanı alıp götüren şöyle bir doğa yürüyüşüne çıkmak pek üzerine düşünmesek de sanılanın aksine öyle çok da kolay gerçekleştirilen işler değil.

29 Haziran 2020 Saat: 08:48
YAŞANTI OBURLUĞU MU - ÜZERİNE KAFA YORMAK MI ?
Okumak, düşünmek, yazıp çizmek, insanı alıp götüren şöyle bir doğa yürüyüşüne çıkmak pek üzerine düşünmesek de sanılanın aksine öyle çok da kolay gerçekleştirilen işler değil.. Yapabildiklerimiz üzerine o kadar az düşünüyoruz ki..
**********
Her daim "E zaten olması gereken bu" muamelesi yapıyoruz.
**********
Örneğin elinize okumak için bir kitabı veya telefonu aldığınızda uygun pozisyonda tutabilmeniz gerekir. Göz ile dokunma ince kas becerileri arasında bir senkronizasyon olmalıdır. Beyinde oksipital lob yan loblar ve parietal lob sürekli iletişim halinde bulunarak bu entegrasyon sağlanır. Gerektiğinde ilgili düzeltmeler hassas ayarlamalar hiç düşünmeden yapılır ve siz kitabı/telefonu hafifçe oynatırsınız.
**********
Okuma eylemini gerçekleştirirken beyninizde adeta fırtınalar kopar. Geçmiş veriler aynı anda taranırken, okuyor olduklarınız ile bağlantılar kurulur. Bu bağlantılar aklınıza düşer ve birleştirirsiniz. Kendinize has öznel bir anlam çıkarırsınız. Size has duygular hissedersiniz. Çünkü sizin tüm geçmiş öğrenmelerinize sahip ve aynı bağlantıları kurabilecek Dünya'da başka herhangi biri daha muhtemelen yoktur.
**********
Yazmaya kalkarsanız şayet, yerinizden kalkmanız, elinize bir kalem almanız veya tablette/telefonda uygun zamanda uygun harfleri yazmanız tuşlamanız gerekir. Bunun için yine telefonun/not defterinin duruş eğimine kadar beyinde ince hesaplamalar yapılmalıdır.
**********
Beyinde yapılan değerlendirmelerin ardından; sinirler aracılığıyla parmaklardaki kaslara ilgili emirler mili saniyeler içinde ulaşır ve parmaklarınızı hareket ettirerek yazarsınız...
**********
İkinci bir örnek olarak diyelim ki bir doğa manzarası seyretmeye gittiniz trekking yapıyorsunuz. Çok huzurlusunuz.. Hiç acaba ben bunu nasıl yapabiliyorum diye düşündünüz mü? Yürürken tek bir adımda 50'den fazla kas kasılıp gevşer ve eklemleriniz iyi çalışır durumda olmalıdır. Ağırlığınız topuklara biner, topuğunuz üzerine basar parmak uçlarınızdan kendinizi ileriye ittirirsiniz.
***********
Yürüyebilmeniz için omurganız sağlam olmalı, eklem ve beden pozisyon duyunuz (propriyosepsiyon) düzgün çalışmalıdır. Çevreden gelen görsel işitsel vb. tüm uyaranlara göre hem ruh haliniz hem de bir sonraki hareketiniz şekillenir. Çoğunlukla bilinçdışı, pek azı bilinçlidir.
**********
Günümüzde tüketim toplumunda "Yaşantı Oburluğu" içerisinde olan insan; belki de daha fazla yaşantı peşinde koşmak yerine zaten yapıyor ve yaşıyor olduğu şeyler üzerine kafa yormalıdır. Bu onun ruhuna iyi gelebilir. Yaptığı aktivitelere daha hikmetli ve derin bir bakış atarak...
**********
Ne demiş Michelangelo Davud heykelini yaparken; "O zaten vardı ben sadece yontarak taşın içerisinde var olanı çıkardım." 
**********
Bizlerde daha fazla tüketmek yerine belki de tam aksine azaltmalı, aktivitelerimizin içerisindeki gizli sırları keşfetmeye çabalamaliyiz.
***********
Başka türlü bakmalıyız günümüze, arkadaşımıza, işimize, eşimize daha farklı bir gözle.. Saygı duymalı, takdir etmeliyiz. Tüketirken bilinçli olanlardan olmalı tükenenlerden olmamalıyız. 
***********
Allah'ı mı, Cosmos'u mu, doğayı mı takdir edeceğiniz size kalmış ama etrafta ve kendimizde takdir edilmeye değer ne çok şey var değil mi!
Halil AKÇAKAYA

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

MASUM DEĞİLİZ!16 Temmuz 2020 Saat: 09:24
İnsan benmerkezciliğinin kökeni nereden geliyor ? Kadim öğretilerin bu konuda bize söyleyeceği bir şeyler var mı? Tehlikenin farkında mıyız? Ne yapmalı? gibi sorulara bu yazıda cevap bulmaya çalışacağız.
ÇEVREMİZ DEĞİŞTİ ORGANİZMA HALA AYNI11 Temmuz 2020 Saat: 12:46
Neden bir çok insan sıklıkla dırdırlanıp şikayet ediyor? Neden dedikodu? Neden günden güne şişmanlıyoruz gibi konuların bu yazıda evrimsel kökenlerini inceleyeceğiz.
Çünkü insan yarattığı dünyada yine kendisi bir yabancı18 Haziran 2020 Saat: 07:19
İnsan; hayatı imkansızlaştıran koşullar oluşturdu. Ardından ahlaki ve zihinsel olarak hastalandı. Kendisine dair büyük bir cehalet içerisinde yaşıyor. Ben duygularımız ve ne yapabiliriz üzerine konuşacağım..
MONTAİGNE’ DEN ÖĞÜTLER 2-8 Haziran 2020 Saat: 08:08
MONTAİGNE’ DEN ÖĞÜTLER 1-7 Haziran 2020 Saat: 01:01
Montaigne; algılayabileceğimiz dilde alıntılayacağım bu bilgece öğütleri 1500’lü yıllarda kaleme alıyor.. Bu öğütler o günden bugüne 500 yıla yakın zaman geçmesine rağmen hala tazeliğini koruyor ve günümüze ışık tutuyor.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑