gölcük evdekal
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Bayram’ın ardından

Daha önceleri milli bayramlarımızdan önce o günün anlam ve önemini belirten yazılar yazıyordum. Ama birkaç senedir bayramın hemen ertesinde o günkü olaylar hakkında yazmaya başladım.

20 Mayıs 2020 Saat: 17:28

Bayram’ın ardından

Daha önceleri milli bayramlarımızdan önce o günün anlam ve önemini belirten yazılar yazıyordum. Ama birkaç senedir bayramın hemen ertesinde o günkü olaylar hakkında yazmaya başladım.19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı bu sene ne yazık ki korona virüs nedeniyle şanına layık bir şekilde kutlayamadık. Evlerimizde bayraklarımızı astık öncesinden. 1919’u temsilen saat 19.19’a gelince de balkonumuzdan İstiklal Marşı’mızı okuduk yüksek sesle.

Resmi törenlere gelince…Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 101'inci yıl dönümünde, Anıtkabir'de düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, 16 Türk devletini temsilen 16 sporcu ve bakanlığın üst düzey bürokratları katılmış televizyonlardan ve gazete haberlerinden edindiğim bilgiye göre. “Neden Gençlik ve Spor Bakanı ve bakanlığın üst düzey bürokratları katıldı?” diye sordum kendi kendime. Şimdi hemen koronavirüs tedbirleri demesin kimse. Meclis’te günlerce çalıştılar milletvekilleri birilerini affetmek için “İnfaz Yasası” çıkardılar. Orada kapalı yerde çalışıyorsa koskoca Anıtkabir’e neden gelinemez. Bugün yurdumuzda AVM’ler açık, herkes oralara doluşacak ama Anıtkabir’de Atam’ı ziyarete gelince tedbir öyle mi? Hadi canım sen de…

Gündüz yapılan törenlere İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener yanında partisinin birkaç yöneticisi ile birlikte katılarak duyarlık göstermiş. “Diğer partilerin genel başkanları ve yöneticileri nerede?” diye kafamda soru işaretleri belirmişti. Akşam haberlerinde öğrendim ki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetimi saat 19.19’a planlamışlar ziyaretlerini. Önceden gerekli makamlara bildirilerek izinler alınmış. Daha sonra aniden “Anıtkabir kapanacak ziyaretinizi öne alın” şeklindeki dönüş üzerine olayı büyütmemek için erken giderler. Bu sefer de “Dokuz kişiden fazla giremez” diye bir garip durum çıkar. Koskoca alanda mesafeyi koruyarak 20 kişi girse ne olur? Hiçbir şey olmaz.

Böylesi abukluklardan sonra bilgisayarın başına geçip oradan takip etmeye başladım olan olayları. Sizlerle bazılarını paylaşayım.

Giresun Belediye ait sosyal medya hesabından yayınlanan kutlama mesajında, “19 Mayıs Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında bu akşam Giresun Kalemizden havai fişek gösterisi sunduk. Bu anlamlı günümüz bir kez daha kutlu olsun” diye paylaşımda bulunmuş. Gelen tepkiler üzerine, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” diye düzeltmiş.

Bir de TRT rezaleti var ki akıl alır gibi değil. TRT’deki haber bültenini sunan spikerin arkasında “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun” yazısı yer alıyor. Büyük tepkiler üzerine TRT tarafından “TRT Haber kanalımızda yayınlanan bülten esnasında stüdyo görselinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yerine Cumhuriyet Bayramı ifadesi yer almıştır. Hatalı grafiğin ekrana yansımasına neden olan personel hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Özür diler, kamuoyuna saygı ile duyururuz”şeklinde bir açıklama yapıldı. Yine bütün suç bir grafikerin üzerine atılıp kapatılacak yani. Küçük bir yerel televizyonda bile yönetmeni, kameramanı, en az üç dört kişi görevidir. Hiç izlemediğimiz halde hepimizden her ay para kesilip binlerce kişinin çalıştığı TRT’de o ekrana bakan 8-10 kişi vardır. Aynı hatalı yazıyı hem akşam haberlerinde hem sabah haberlerinde on kişinin hiçbiri nasıl olur da göremez?

Gelelim bayram ile ilgili son konuya. Nefret ettiğim için adını bile anmak istemediğim soyadı koyun yavrusu olan bir iktidar partisi eski milletvekili sosyal medya hesabından  “Mustafa Kemal Paşa,30 Nisan 1919’da Resmi Gazete’de yayınlanan Sultan Vahdettin imzası ile Samsun 9. Ordu Müfettişliği’ne tayin edilmiştir.Mustafa Kemal,Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı’nın en parlak subayı olarak çıkmıştır. Sultan Vahdettin Han’ı rahmetle anıyorum” şeklinde paylaşımda bulunmuş. Adının başında profesör yazıyor ama çok bilgisiz galiba. Ben sadece ön lisans bilgimle onu da bilgilendireyim. Resmi Gazete’nin kuruluş tarihi 7 Ekim 1920, yani 30 Nisan’da Resmi Gazete yoktu. Gerçeklere gelince, evet Vahdettin görevlendirmişti ama yurdumuzu işgal eden İngilizler Anadolu’daki isyanları bastırması için Vahdettin’e baskı yapıyorlar o da bir Paşa göndermeye karar veriyor. Madem gerçekten yurdun kurtarılması için gönderecekti Mustafa Kemal Paşa’yı daha sonra neden geri çağırdı, daha sonra idam fermanını neden çıkarttı? O Vahdettin ki “Dersaadet İşgal Orduları Başkumandanı General Harringthoncenablarına.İstanbul'da hayatımı tehlikede gördüğümden İngiltere devleti fahlmesine iltica ve bir an evvel İstanbul'dan mahalli ahara naklimi talep ederim efendim” şeklinde mektup yazıp kaçıp gitmişti. Ama aziz atam canını ortaya koyarak yurdunu kurtardı.

Senin gibiler gerçekleri ne kadar inkar etmeye, gerçekleri gizlemeye çalışırsa çalışsın Atam’ın değerini düşüremezsiniz. Görmüyor musunuz delikanlılar kollarına, genç kızlar enselerine, omuzlarına onun imzasını dövme yaptırıyorlar. Derilerini kazısanız bile silemezsiniz. En zor zamanında milletimizin imdadına Atam’ı gönderdiği için Allah’a binlerce şükrediyor, Aziz Atam’ı minnetle, şükranla ve rahmetle anıyorum.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
Ahmet Ayazlı 20.05.2020 19:11
Sevgili Küçükparlak; Öne çıkardığın tüm yaşananlar, dikkatsizlik ve ihmal gibi bahaneleriyle kamuoyunun gazı alındıktan sonra kesinlikle devam edecektir. Koyun yavrusuna gelince, bu ülkede böyle kaypak adamın hukümette saygın bir edinmiş olması aslında abesle iştigaldir. Ancak iktidar ancak bunlar gibi biat edecek tipleri bulur ve bence hiç haketmedikleri ünvanlarından yararlanır. Maalesef iktidarın bu çorbayı karıştırması işin cabası. Her gece kahrımdan ölüyorum, özellikle yandaş medya tv lerindeki açık oturumlari izliyorum. Aman allahım ne kadar bilinçsiz, ne kadar gercek dışı fikir varsa bunlarda. Yazar geçinen takımı iktidara yaranmak için aslı astarı olmayan beyanlarda bulunuyor ve aksini iddia eden karşıt konuklara baskı ile tacizde bulunuyorlar. Özellikle bu tür yazar takımını unutmayacak ve iktidar değiştiğinde ne yapacaklarını izleyeceğim. Aslında kesin döneklik yapacaklardır, zira böyle dönek yazar geçinen abileri çok medyada. Tarih konusuna bilahare değineceğim.
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Cezaya bak, cezaya (!)4 Haziran 2020 Saat: 16:29
Bu eli tüfekli saldırganı, bu şehir eşkıyasını yargılayan mahkemenin sayın savcısına ve sayın hakimine buradan soruyorum; “Ev hapsi bir ceza mı?”.
Devlet ne zaman çöker?29 Mayıs 2020 Saat: 16:18
Yıl, 1986. Turgut Özal, başbakanlığının en debdebeli, en güçlü dönemini yaşmaktadır.
Yay neden gerildi?26 Mayıs 2020 Saat: 17:48
Sevgili okurlarım “Son günlerde ülkemizde en çok konuşulan konu ne?” derseniz, bana göre Cihat Yaycı olayıdır. Bayram öncesinde televizyonda hangi kanalı açarsanız açın Cihat Yaycı olayı tartışılıyordu.
Bir sen eksiktin Fatih…23 Mayıs 2020 Saat: 16:38
Sevgili okurlarım geçen hafta içinde adını bile anmak istemediğim bir profesörün çıktığı televizyon kanalında “12-17 yaş aralığı kadının en verimli olduğu dönemdir
Dinden imandan çıkartmayın!18 Mayıs 2020 Saat: 18:33
Yani adam doçent olurken de bir takım hilelerle hak etmediği halde bu unvanı almış. Belki profesörlüğü bile sahtedir.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑