izmit kadin sagligi dogum merkezi
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Ben üzülürüm senin yerine!

Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi korona virüsü nedeniyle hepimiz evlerimize sığındık. 65 yaş üzerindeki bizler mecburen evlerdeyiz. Ancak gençler, çocuklar da tehlikede tabii ki.

25 Mart 2020 Saat: 21:54

Ben üzülürüm senin yerine!

Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi korona virüsü nedeniyle hepimiz evlerimize sığındık. 65 yaş üzerindeki bizler mecburen evlerdeyiz. Ancak gençler, çocuklar da tehlikede tabii ki. Bu nedenle okulların nisan ayında yapılması gereken bir haftalık tatili öne çekildi. Bir hafta bittikten sonra da evden eğitim verileceği duyuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Bilişim Ağı yani EBA sistemi ile çocuklar televizyonlardan derslerini takip edeceklerdi.

Sayın Milli Eğitim Bakanı bunları anlatınca kendi kendime düşündüm ve “Helal olsun” dedim. “Çok kısa zamanda gerekli hazırlıkları yapmışlar ve uygulamaya geçiyorlar” diye düşündüm ve adeta alkışladım bakanlığı.

Bu pazartesi günü dersler başladı. Çocuklar televizyon karşısında yerlerini aldılar. Hani sporda maç anlatanlar söylerler ya “Dakika bir, gol bir” diye aynen öyle oldu. Ama ilk günden şok yaşandı. Ekranda eski başbakanlardan Adnan Menderes’in idam sahnesi belirdi animasyon olarak çizgi film halinde. Düşünebiliyor musunuz 9-10 yaşlarında çocuklar idam sahnesi izliyorlar ders arasında. O çocukların ruh halini düşünebiliyor musunuz? Ben kendi torunuma bile soramadım tekrar ikinci bir darbe yemesin diye.

Peki, bu rezaletten sonra ne oldu?

Sayın Milli Eğitim Bakanı sosyal medya hesabından açıklama yaptı ve şunları yazdı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk EBA'dan yayınlan ve sosyal medyadan tepki yağan Adnan Menderes'in idam görüntüleri ile ilgili açıklama yaptı. Selçuk görüntüleri onaylamadığını ve çocuklara uygun bulmadığını ifade edip 'Ben de rahatsız oldum' dedi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA derslerinde gösterilen ve sosyal medyada paylaşılan Adnan Menderes’in idam edildiği animasyon görüntü ile ilgili açıklama yaptı. “Görüntüleri ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum” diyerek başladığı açıklamasında Bakan Selçuk, şu ifadelere yer verdi:

* Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. * Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. * Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. * Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam.

Sayın Bakan gözden kaçmış bir olay yok burada. Burada “taammüden” yapılmış bir olay var. Bilmeyenler veya hatırlayamayanlar için açıklayayım Taammüden “Bilinçli bir biçimde, önceden tasarlayarak, bile bile, kasten” şeklinde açıklanıyor sözlüklerde. Bu olayda da söz konusu çizimleri birileri hazırlıyor, birileri de o yayına sokuyor. Anlayışla karşılanacak bir değil. Pardon denilerek üstü kapatılacak bir olay da değil. Çünkü yanlışlıkla ayağına bastığınız, ya da çarptığınız bir insana “Pardon” der özür dilersiniz. Ama bir insana yumruk attıysanız özür dilemeye hakkınız olmaz.

Sözün özü: Sayın Bakan, ben üzüldüm ortaokul öğrencisi bir çocuğun dedesi olarak. Ben sizin yerinize de üzüldüm, siz üzülmeyin, siz işlem yapın. O çizimleri kimler yapmış, sizin dalgınlığınızdan istifade ederek o çizimleri yayına kimler sokuşturmuş onları bulun. Onları bulun ve cezalandırın. Kamuoyuna da çıkıp açıklayın “Bu hainliği yapanlar şu kişilerdi, tespit ettik cezalandırdık” deyin.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
Zeki Erdoğan 25.03.2020 23:58
Kalemine saģlık Syn. Arkadaşım....yazınızın altina imzamı atarım..ilave edilecek bir şey yok...selamlar saygılar...
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Gazımıza dikkat edelim!31 Mart 2020 Saat: 16:55
Sevgili okurlarım, son günlerde yaşadığımız korona virüsü salgını nedeniyle iki haftadır evlerimizden çıkmıyoruz.
Halk sağlığında nereden nereye?28 Mart 2020 Saat: 14:57
Yaşım 70’e yaklaştı, yarım asırdan fazla bir zamanı gayet iyi hatırlıyorum. Benim ilk hatırladığım salgın hastalık 1970 yılındaki “Kolera” oldu.
Şükürler olsun “Ekonomik İstikrar Kalkanımız” açıklandı21 Mart 2020 Saat: 15:17
Pandemi “Salgın bir hastalığın bur kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alana yayılması” anlamına geliyormuş.
Oy korona, korona!17 Mart 2020 Saat: 14:01
O kadar iç içeyiz ki coronayla benim Karadenizli vatandaşım bestesini bile yapmış sosyal medya ortamında dolaşıyor. Almış eline kemençesini Karadenizli;Oy korona, korona, / Neden geldin horona?
Milletimizin başı sağ olsun1 Mart 2020 Saat: 00:42
Yine yürekler yandı, yine anaların gözyaşları sel oldu aktı. Suriye’nin İdlib kentinde hayatını kaybeden vatan evlatlarının tabutları al bayraklara sarılı olarak geldi.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑