gölcük evdekal
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Boşa bağırma, bedelini öde!

Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi Türkiye Büyür Millet Meclisi’nin kabul ettiği yasayla Askerlik Kanunu değişti, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi.

26 Temmuz 2019 Saat: 14:02

Yeni düzenlemeye göre:

Askerlik 6 aya indi, isteyenler altı aylık zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra bir altı ay daha maaş alarak devam edecek. Daha sonra da sözleşmeli olarak kalabilecek gibi birçok maddesi var.

Kabul edilen yasaya göre “Bedelli Askerlik” de kalıcı hale getirildi. Her altı ayda değişecek, şu andaki rakama göre 31 bin lira bedel ödeyenler bir ay askerlik eğitimi aldıktan sonra terhis olacak.

Bunun ileride neler doğuracağı, silahlı kuvvetlerimizin birliklerinde doğuracağı boşluğun nasıl doldurulacağı gibi konulara girmek istemiyorum. Öğrenciliğimle birlikte tam 29 yılımı silahlı kuvvetlerde geçirmiş birisi olarak bu konudaki fikrim yeni sistemin ordumuzun insan gücünün zayıflayacağı, ilerde bu sistemden geri adım atılacağı yönündedir.

Daha önceleri dünyanın sayılı orduları arasında olan ordumuzun bir kısmı geçmiş dönemlerde hepimizin gözlerimizin önünde “Ergenekon” gibi davalarla yıpratıldı, zayıflatıldı, komuta kademesi eritildi. O davalardan Silivri zindanına gitmeden kurtulanların bir kısmı da çok sevmelerine rağmen askerlikten soğutuldukları için ya istifa, ya da emeklilik yoluyla ayrıldılar. O nedenle komuta kademesinden hiçbir yetkili kişi Meclis’te ya da siyasi iradeye “Bu yasa TSK’yı zayıflatır, etrafımızdaki ülkelerle mücadele ediyoruz, bu yasa çıkmamalı” demedi, daha doğrusu diyemedi.

Neyse, bir giriş yapayım dedim konu uzadı. Bugünkü konumuz bu değil.

Bugünkü konumuz ne?

İlimizle ilgili bugünkü konumuz. AKP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman askerlik hizmetini tamamlamış. “Ne var bunda, kanun çıkmış, herkes gibi onun da hakkı var, yatırmış bedelini yapmış askerliğini” diyorsunuz değil mi? Evet, bankaya parasını yatırmış, izinleri ve yol süresini düştükten sonra on sekiz gün askerliğini yapıp bitirmiş.

Askerliğini bitirdiğini de sosyal medya hesabından “Vatani görevimizi hayırlısı ile tamamladık. Güzel vatanımızı ve kadim milletimizi savunmak üzere silahaltında olan genç kardeşlerimize Rabbimden kolaylıklar diliyorum” şeklindeki paylaşımıyla duyurmuş.

Tabii bedelli askerlik yapmak herkes gibi onun da hakkı. Yasa çıkmış, yasaya göre hakkını kullanıp parasını yatırmış olay bitmiş. Ama bu paylaşımı il genelinde çok tepkilere yol açtı. Paylaşımına birçok yorumlar yapıldı. Mesela yorumlardan bazıları şöyle…

“Ayıp değil mi evladım? Bedelli yapmak değil, elalemin çocuklarının cepheden al bayrağa sarılı tabutları gelirken, “Gittim, askerlik yaptım geldim” diye paylaşım yapmaya utanmadın mı hiç?” bunun gibi, buna benzer daha birçok yorum yapılmış Emre Kahraman’ın paylaşımına, hepsini buraya yazmaya yerim yetmez. Mealen birbirine benziyor.

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız da Kahraman’ın paylaşımına tepki göstererek ona AKP İl Gençlik Kolları Kongresinde “Reis bizi Afrin’e götür” diye bağırdığını hatırlatarak 18 günde değil silah tutmak selam vermeyi bile öğrenilmeyeceğini dile getirmiş.

Bunun hatırlatılması üzerine hemen geçmişi hatırladım, internet ortamında da araştırınca yeniden gördüm. Bu kahraman arkadaş boyun damarlarını şişire şişire bağırıyordu “Reis bizi Afrin’e götür” diye. Hem kendisi bağırıyordu, hem de gençlere bağırtıyordu. Bu feryatların üzerine sayın Cumhurbaşkanı “Afrin’in kenar kıyılarına ben gittim. Komutana sordum, ‘Ne durumdayız, ihtiyaç var mı?’ ‘Şimdilik henüz yok’ dediler. Olduğu anda beraber gideceğiz” demiş, o zamanlar. Merak edenler Google’den görebilir.

“Bu kahraman çocuk bilmiyor olabilir mi, Afrin’i tatil köyü mü sanıyor?” diye merak edip baktım. Yok, bilmiyor olamaz okumuş çocukmuş. Kocaeli Üniversitesi mezunuymuş. Yalova Üniversitesi’nde de yüksek lisans yapıyormuş. Normal askerlik yapıp ülkemizin herhangi bir şehrinde silah tutmasını öğrenmeye bile gönüllü olamayan insanlar yalandan yere Afrin’e gitmek istediklerini söylemeleri sizleri bilemem ama bana çok komik geliyor.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Cezaya bak, cezaya (!)4 Haziran 2020 Saat: 16:29
Bu eli tüfekli saldırganı, bu şehir eşkıyasını yargılayan mahkemenin sayın savcısına ve sayın hakimine buradan soruyorum; “Ev hapsi bir ceza mı?”.
Devlet ne zaman çöker?29 Mayıs 2020 Saat: 16:18
Yıl, 1986. Turgut Özal, başbakanlığının en debdebeli, en güçlü dönemini yaşmaktadır.
Yay neden gerildi?26 Mayıs 2020 Saat: 17:48
Sevgili okurlarım “Son günlerde ülkemizde en çok konuşulan konu ne?” derseniz, bana göre Cihat Yaycı olayıdır. Bayram öncesinde televizyonda hangi kanalı açarsanız açın Cihat Yaycı olayı tartışılıyordu.
Bir sen eksiktin Fatih…23 Mayıs 2020 Saat: 16:38
Sevgili okurlarım geçen hafta içinde adını bile anmak istemediğim bir profesörün çıktığı televizyon kanalında “12-17 yaş aralığı kadının en verimli olduğu dönemdir
Bayram’ın ardından20 Mayıs 2020 Saat: 17:28
Daha önceleri milli bayramlarımızdan önce o günün anlam ve önemini belirten yazılar yazıyordum. Ama birkaç senedir bayramın hemen ertesinde o günkü olaylar hakkında yazmaya başladım.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑