SAG blok
BİL KOLEJİ-
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Komşuluk iyi de…

Sevgili okurlarım yaşım ilerledikçe daha çok gençlik çocukluk zamanımı anar ve arar oldum galiba. Eski zamanda ne güzel komşuluklar vardı. Sokaklar şimdiki gibi araçlarla dolu değildi,

29 Haziran 2020 Saat: 21:35

Komşuluk iyi de…

Sevgili okurlarım yaşım ilerledikçe daha çok gençlik çocukluk zamanımı anar ve arar oldum galiba. Eski zamanda ne güzel komşuluklar vardı. Sokaklar şimdiki gibi araçlarla dolu değildi, koşturur oynardık arkadaşlarımızla. Acıktığımızda ya da susadığımızda hangi evin önündeysek kapısını tıklayıp ihtiyacımızı giderirdik hiç çekinmeden. Ayrıca evde yemek piştiği zaman rahmetti annem bir iki komşumuza mutlaka birer tabak gönderirdi bizlerle. Onlar da aynısını yaparlardı, zaten giden tabak da boş gelmezdi. Şimdi nerede öyle arkadaşlıklar, nerede öyle komşuluklar. Belki kıyıda köşede nadiren kaldıysa da artık unutuldu böylesi güzel adetler.

Geçen hafta televizyon ekranlarında işittik, Suriyeliler için yapımı devam eden 50 bin konut ile ilgili olarak, “Konut hedefimizi yaz ayında gerçekleştirirsek Suriyeli kardeşlerimiz kışı evlerinde geçirirler” şeklindeydi haber.

Türk milletinin bugüne kadar sadece Suriye'de değil, dünyanın farklı yerlerinde garip gureba, fakir fukara ve mazlumun yanında yer aldığını vurgulanan haberin devamında Sayın Başkan:İnşallah bundan sonra da bu millet yine aynı şekilde yer almaya devam edecektir. Şu anda komşumuz sınır boylarında bu verdiğimiz mücadelede de çok büyük önem arz ediyor. Konut hedefimizi süratle yaz mevsimi içerisinde gerçekleştirir ondan sonra da buraya Suriyeli kardeşlerimizin yerleşmesini sağlayabilirsek inşallah kış mevsimine hiç olmazsa buralarda girme şansını, imkânını yakalarlar. Ondan sonra 50 bin konut hedefinin de üzerine çıkar orada bunları daha da artırırız. Şu anda Süleyman Bey'in 20 konut sözü var. Biz de şimdilik ilk hedefte inşallah 50 konut da biz söz vermiş olalım.Özet olarak ülkemizin sınırları dışında Suriye topraklarında devlet bütçesinden, yani bu yazıyı yazan benim, bu yazıyı okuyan sizlerin ve tüm vatandaşların vergilerinden 50 bin konut yapılacak, ayrıca 20 konutu İçişleri Bakanı, 50 konutu da Cumhurbaşkanı kendi ceplerinden yaptıracaklar.

Yukarıdaki ilk paragrafta bundan yarım asır önce Anadolu kentlerindeki komşuluk ilişkilerini ve komşular arasındaki yardımlaşmayı anlatmış ve o günlere özlem duyduğumu dile getirmiştim. Rahmetli annem ve anneannem evet, evde pişen yemekten komşuya da verirlerdi, komşu çocuklarının karnını doyururlardı ama bizi aç bırakıp onlara vermezdi ki yemeklerimizi. Türk-İş araştırmasının 2020 Mayıs ayı sonucuna göre, Mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 438 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 942 lira olduğu açıklandı. Ülkemizde asgari ücret 2.324 lira yani açlık sınırından daha da az. Ülkemizde 12 milyon insan asgari ücretle çalışıyor. Aileleriyle birlikte yaklaşık 40 milyon olur. Özetle ülkemizdeki insanların yaklaşık yarısı asgari ücretle, yani açlık sınırının altında bir gelirle yaşarken, aldıkları bu asgari ücretten bir de ev kirası verirken komşu ülkedeki insanlara ev yapıldığı haberlerini duyan bu insanlar ne düşünürler acaba?

Aynı olayın bir benzerini pandemi olayında yaşadık. Bizim insanlarımız yeterli maskeyi bulamazken 88 ülkeye maske gönderildiği açıklandı resmi ağızlardan.

Kendi evimizdeki çocuklarımız açken komşu çocuklarının karınlarını doyuramadığımız gibi, devletimiz dünyanın fakir farklı yerlerindeki fakir fukara, garip guraba insanların yanında olmadan önce kendi milletimizin fakirlerinin yanında olmasının gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir diye düşünüyorum.

 

 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
Recep uluskan 30.06.2020 08:42
Günaydınlar..bende bunca sene birikim,görüşüm ve tecrübemle diyorumki..bunlar hayatta kendilerinden başka hiç kimseye eğer meenfaatları yoksa yardım yapmazlar..şu korana hakkında yapılan yardımları düşünün tplanan paraları,yardıma dönüştürdülerm?açıkladılarmı?o örümceklenmiş beyinlerinde inssn figürü olsa hakiki müslümanlık olsa millet aç ken benim saraylarda yaşamam hiç yakışık olmaz. Deyip daha.mütevazı bir yerde mesela çankaya köşküne taşınması gerekmezmiydi?bu suriyelere konut meselesi ise büyük ihtimalle,avrupa dan bunun icin gelen yardım parası var mesela diyelimki bir milyar euro..bunu nasıl iç ederiz düşüncesi..ilk akla gelen de konut..bunu bizim yandaşlarla cürük mürük yarısına mal eder bir milyar a yaptık der cukkalarız hesabı..onları tanıyorsak aklıma,aklımıza baska bir sey gelmiyor..kusura bakmasınlar..biz bizi tanırız..?
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Babacanlık bu mu?14 Temmuz 2020 Saat: 17:38
Eyy vicdan geldiysen…9 Temmuz 2020 Saat: 15:34
Sevgili okurlarım geçtiğimiz günlerde ilimizin komşu şehri, benim de eşimin memleketi olması nedeniyle sık sık gidip geldiğim Sakarya’da bir patlama geldi.
Abesle iştigal3 Temmuz 2020 Saat: 21:14
Özet olarak; İsim değişikliği yaparak Çiğiltepe adını silen veya silenler her kimlerse nankörsünüz, hainsiniz, kadir kıymet bilmeyen insanlarsınız.
Biz bunu neden yedik?25 Haziran 2020 Saat: 15:48
Sevgili okurlarım bu hafta illerimizdeki Baro’ların başkanları Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirlerinden Başkent Ankara’ya yürüdüler.
Bir lisan, bir insan!20 Haziran 2020 Saat: 14:33
Bir yabancı dil bilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İmkanı olanların mutlaka en az bir yabancı dil öğrenmesi gerektiği herkesçe de kabul edilen bir gerçektir.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑