sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Yorgun Savaşçı: Olsa dükkan senin!

Sevgili okurlarım zor günlerden, hem de çok zor günlerden geçiyoruz. Bu ülkede yaşanan olayların 60 senesine yaşayarak şahitlik etmiş biri olarak söyleyebilirim ki çok zor günlerden geçiyoruz.

15 Eylül 2020 Saat: 16:44

Yorgun Savaşçı: Olsa dükkan senin!

Sevgili okurlarım zor günlerden, hem de çok zor günlerden geçiyoruz. Bu ülkede yaşanan olayların 60 senesine yaşayarak şahitlik etmiş biri olarak söyleyebilirim ki çok zor günlerden geçiyoruz. Yaşanan bu pandami çok ciddiye alınmalı, tedbirler de uygulanmalı bence. Ama yine de çarşıda, sokakta maskesiz dolaşanlara, birbirlerine sarılıp şapur şupur olanlara rastlıyoruz. Kendimiz rastlamasak da sosyal medyadan ve televizyonlardan görüyoruz kınalar, düğünler hız kesmeden devam ediyor. Zorunlu olmadıkça evden çıkmamaya dikkat ederek yaşanan olayları takip etmeye çalışıyoruz. Evet, zorunlu olarak ihtiyaçlarımızı karşılamak için gerekli tedbirlerimizi alıp, maskemizi takarak dışarı çıkıp, fazla kalabalıklara karışmadan alışverişimizi yapıp dönüyoruz. Uzmanların açıkladıklarına göre 65 yaş üzerinde olanların zatürre ve grip aşısı olmaları gerektiğini söylüyorlar.  Ama gerek televizyonlardan, gerekse internetten ülkemizde yeterli aşı olmadığını konusunda bilgim var. Yeterli aşı olmadığına göre, bu iki aşının da yaşı 65 üstü olsa bile öncelikle bir rahatsızlığı olanlara vurulacağını biliyorum. Benim bir sağlık problemim yok ama eşim KOAH hastası. Bu iki aşının da mutlaka vurulması gerek.

Ben de bunları duyduktan sonra normal olarak aşıları temin etmek için eczacımız Gaye hanıma müracaat ettim. Grip aşısının olmadığını, çok sayıda müracaat olduğunu belirtti. Bizi de sıraya aldı, geldiğinde arayacak bizi gidip alacağız. Zatürre aşısı için ise Aile hekimimize müracaat etmemizi belirtti eczacımız. Hemen Aile hekimimize gittim zatürre aşısının mutlaka vurulması gerektiğini ama şu anda ellerinde olmadığını belirtti, gelince arayacağını söyleyerek not aldı. Aradan birkaç gün geçmeden de Aile hekimliğinden arayarak “Gelin aşınızı vuralım” dediler. Gidip vuruldu eşim zatürre aşısını. Şimdi grip aşısını gelince onu da vurulacak.Buradan gerek mahallemizin eczanesindeki Gaye hanım ve ekibine, gerekse Sağlık Ocağı’ndaki aile hekimlerimize ve çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve kendilerine kolaylıklar diliyorum.

Gelelim yazımın başlığına. Başlıktaki Yorgun Savaşçı ibaresi tüm sağlık çalışanlarımızı kapsar. Altı ayı geçti bu pandemi başlayalı. Tüm sağlık çalışanları gerçekten de büyük bir özveri ile canla başla çalışıyorlar. Kelimenin tam anlamıyla canlarını ortaya koyarak çalışıyorlar. Dediğim gibi altı aydan fazla bir zamandan beri pandemiyle adeta savaşıyor sağlık çalışanları. Bu kadar süreden beri savaştıkları için onlara “Yorgun Savaşçı” demeyi uygun buldum. Pandeminin ilk başladığı günlerde balkonlardan, pencerelerden alkışlamıştık sağlık çalışanlarını. Aradan bunca zaman geçti bırakın alkışlamayı, çocuklarından ailelerinden fedakarlık yaparak çalışan sağlıkçıların maddi bir takım da sıkıntılar da yaşadıklarını duyuyoruz. “Bize pandemi başladığında ‘Sizin hakkınız ödenmez’ diyenler gerçekten de dediklerini yerine getirdiler, haklarımızı ödemediler” gibi feryatlar duyuyoruz. Bizler dışarı çıkarken birkaç saatliğine maske taktığımızda ne kadar sıkılıyoruz ama o astronot gibi giysiler içinde tüm gün çalışan sağlık ekiplerinin ne sıkıntılar çektiklerini anlatmaya kelimeler yetmez. “Tükeniyoruz” diye adeta isyan noktasındalar sağlık çalışanları. Şu ana kadar binlerce sağlık çalışanında virüs pozitif çıkmış, tedavi olmuş. Olamayanlar da var tabii. 40 doktor, 53 yardımcı sağlık personeli olmak üzere 93 sağlık çalışanı virüs nedeniyle hayatını kaybetmiş. Bu savaşın şehitlerine Allahtan rahmet, kederli ailelerine sabırlar diliyorum.

Başlığımdaki ikinci cümle de “Olsa dükkan senin”… Kendi yaşadıklarımı yazımın başlığında yazdım ki olayın gerçekliği daha iyi anlaşılsın diye. Tüm bunlar olurken Balıkesir Ayvalık’ta bir aile sağlığı merkezine giderek annesine zatürre aşısı yaptırmak isteyen E.B.K., hemşirelerden aşı olmadığı yanıtını alınca Ayşe hemşirenin saçından tutarak yerlerde sürüklemiş, Hande ebenin de kafasına yumruk atmış; bunlar yetmemiş, araya giren bir hasta yakınınıda bıçaklamış. Saldırgan E.B.K. yakalanıp gözaltına alınmış. İki hemşire darp raporu alıp şikâyetçi olmuş.

Zor günlerden geçtiğimiz, pandemiyle savaştığımız şu günlerde canlarını ortaya koyup bu savaşın en ön saflarında yer alan sağlıkçılarımızı el üstünde tutmamız gerekirken bu yaratığın yaptığına bakar mısınız? Bir dükkana girip aradığı malzemeyi bulamayan kişi tezgahtara saldırmaz, hatta işyeri sahibinin “Olsa dükkan senin” sözüne güler geçer ama sağlık ekibine saldırıyor düşüncesiz adamlar. Yakalanan bu vahşi yaratık layık olduğu cezaya çarptırılmalı, ona takım elbise giyip kravatla duruşmaya geldiği için “iyi hal indirimi” uygulanmamalı.

Son söz: Bütün temennim ve ümidim, en kısa zamanda korona aşısının bulunması ve bol miktarda piyasaya sürülmesi. Tabii zatürre ve grip aşısının da her isteyen kişiye yapılması. Bir önemli temennim de bir akıl aşısı, fikir aşısı, insaf aşısı, merhamet aşısı, insanlık aşısı bulunabilse keşke. Bulunabilse de yukarıda anlattığım insanlık dışı, vahşi yaratıkları zorla yakalayıp aşılanabilse.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 3 yorum yapılmıştır
Mustafa cansoy 15.09.2020 19:53
Teşekkürler kardeşim ağzına ve kalemine sağlık
Ahmet Ayazlı 15.09.2020 18:56
Değerli kardeşim esas gündemimizdeki konuyu çok güzel özetlemişsın. Sağlık çalışanlarının özverili çalışmasını sanırım bizler daha çok takdir ediyoruz. Alkış tutan üst kademe maalesef herzamanki gibi küçük verilerle saglık çalışanlarının ağzını kapattılar ama bu kesinlikle bunca özveriye ve riske değmeyecek katkıydı. Yıllarca şecim mitinglerinde şunu vereceğiz bunu vereceğiz gibi biteviye atıp tutarak vatandaşı uyutan yönetimden artık umudu kestik. Bence bundan sonra yine onlara yakın zümrelere verilecek herşey. Bizler herşeyden vazgeçtik, şu pandemi krizini baei doğru yönetsinler. Söylenecek o kadar çok şey var ki hangisini ele alalım. Aşi ile ilgili gelişmelere gelince yandaş tv ler her gün aşının bulunduğunu eylül sonu ekim başı piyasaya sürülecek diyerek milletin gazını alıyor. Akdeniz-Karadeniz ve Ege krizi ile yatıp kalkıyoruz ve pandemiyi unutuyoruz. Umarım her şey düzele. Müteakip konularla ilgili yazılarinızı merakla bekliyoruz. Kaleminıze sağlık.
Zafer alta 15.09.2020 18:32
Kalemine sağlık.
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dil Bayramımız kutlu olsun27 Eylül 2020 Saat: 15:39
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 1932 yılında Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül, Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.
On line eğitim“Çok kalabalık”!23 Eylül 2020 Saat: 22:13
Okulların açılacağı ilan edildiği gün doğal olarak, olması gerektiği gibi lise son sınıflar okullarına gittiler. İlkokula yeni başlayan minikler de annelerinin ellerinde okul yolunu tuttular.
Pandemiyle savaşanlarla savaşmak!20 Eylül 2020 Saat: 18:25
Sevgili okurlarım altı ayı geçkin bir zamandan beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covit-19 pandemisiyle savaş halindeyiz.
Tebrikler Değirmenderespor, tebrikler Severcan Başkan…11 Eylül 2020 Saat: 01:00
Sevgili okurlarım, faal olarak gazetelerde çalıştığım dönemlerde de izin günlerimde fırsat buldukça spor müsabakalarını, bölgemizdeki maçları izlerdim.
Çok fena midem bulanıyor!5 Eylül 2020 Saat: 16:14
Sevgili okurlarım birkaç gündür çok fena midem bulanıyor. Ama öyle böyle değil, mide bulantısından duramıyorum. Hem midem bulanıyor, hem de içim şişti.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑