sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
SUKAY -haber içi

Kültür

Hollywood Yıldızlarının Gözünden Sinema

Yapımcı-Yönetmen-Yazar ve Oyuncu Brian Presley, sinemasever öğrencilerle bir arada bulunduğu için çok mutlu olduğunu ve onur duyduğunu dile getirdi.

16 Mayıs 2019 Saat: 01:10
Hollywood Yıldızlarının Gözünden Sinema
Hollywood Yıldızlarının Gözünden Sinema

Hollywood Yıldızlarının Gözünden Sinema

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi (İF) Görsel İletişim Tasarımı (GİT) tarafından Atölye Uygulamaları dersi kapsamında düzenlenen ‘Hollywood Sinemasında Yapım Yönetim Süreci’ adlı söyleşi 13 Mayıs Pazartesi günü KOÜ İF D-8 no’lu derslikte gerçekleşti.

Söyleşiye konuk olarak Hollywood Sineması’ndan Yapımcı-Oyuncu Timothy Patrick Cavanaugh, Yapımcı Semih Eren, Yapımcı-Yönetmen-Yazar ve Oyuncu Brian Presley katıldı.

HAYALLER EN BÜYÜK AŞAMA

Etkinlik, konukların özgeçmişleri hakkında bilgiler verilmesiyle başladı. Yapımcı-Yönetmen-Yazar ve Oyuncu Brian Presley, sinemasever öğrencilerle bir arada bulunduğu için çok mutlu olduğunu ve onur duyduğunu dile getirdi. Uzun yıllardır sinema sektöründe yer aldığını belirten Presley, “4 yaşımdan beri Hollywood dünyasının içerisindeyim.” dedi. Mesleğini yaparken yaşadığı zorlukları paylaşan Presley, “Hayal etmeyi hiçbir zaman bırakmayın ve hayallerinizin peşinden koşun.” diye belirtti. Presley, “Sizi yukarıya taşıyan şeyler disiplin, zaman, saygı, sıkı çalışma ve profesyonellik.” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

“SİNEMA KÜLTÜRLER ARASI BİR KÖPRÜ”

Kariyerinde yaşadığı zorlukları paylaşan Presley, “Hayat her zaman zorluklarla dolu. Kolay olmadı ama pes etmedim.” ifadelerini kullandı. Presley, ‘Rocky, Star Wars, Captain America’ gibi filmlerinde oynayamadığı için çok üzgün olduğunu ve Sylvester Stallone hayranı olduğunu dile getirdi. Presley, “Film yapmanın ilk adımı sanattır. İşin ticari boyutu daha sonra.” dedi. Hollywood dünyasının son 10 yılda çok fazla değiştiğini vurgulayan Presley, “Sinema kültürler arası bir köprü.” dedi. Oyuncu olmasaydınız ne olurdunuz sorusuna yanıtlayan Presley, futbol koçu olabileceğini fakat şu an sadece 3 çocuğuna koçluk yapabildiğini esprili diliyle belirtti.

FİNANSAL KAYNAK SİNEMA SEKTÖRÜNÜN DİREĞİ

Yapımcı Semih Eren, hayallerin her yolculukta olduğu gibi sinema yolculuğunda da çok önemli olduğunu vurgulayarak “Yorulmak diye bir şey yok. Sürekli çalışma halinde olmalısınız.” ifadelerini kullandı. Eren, “Bir filmin senaryosu ortaya çıktıktan sonra en büyük sıkıntı para.” dedi.  Filmlerin oluşum sürecinden ve kendisinin hangi aşamalarda yer aldığından bahseden Eren, “Bir filmde en önemli şey finansal kaynaklardır.” diye belirtti. Son olarak olaylara nasıl bakıldığının çok önemli olduğunu belirten Eren, “Ufkunuzu açın.” diye tavsiyede bulundu.

ASIL OLAY HİKAYENİN KENDİSİ

Yapımcı-Oyuncu Timothy Patrick Cavanaugh, konuşmasına Türkiye’ye ikinci gelişi olduğunu ve öğrencilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek başladı. Cavanaugh, yapım dünyasından bahsederek “Bir şeyler çekmek artık çok kolay çünkü herkeste bir cep telefonu var.” ifadelerini kullandı. Senaryo yazımına dikkat çeken Cavanaugh, “Bu sektörde en zor şey hikayenin kendisi.” dedi. Tanıdığı Türk oyuncular olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Cavanaugh, Kelebeğin Rüyası filminden Belçim Bilgin’i ve yaptığı filmler ile adını duyuran Yılmaz Erdoğan’ı isim olarak bildiğini söyledi.

 

Etkinliğe, İF Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, İF Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü(RTS) Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Velioğlu Metin, RTS Bölümü Öğr. Gör. İren Dicle Aytaç, GİT Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Kerim Karagöz, Doç. Dr. İhsan Karlı ve öğrenciler katıldı.

HABER: Hülya ALTINTAŞ

FOTOĞRAF: Saliha KÖKSAL-Hülya ALTINTAŞ

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri - Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑