Güncel

Kocabayramlar da Söz sırası Altınten de..

hsen Okyar’ın açış konuşması ile başlayan toplantıda, İzmit Fevziye Camiinin emekli müezzin kayyumu Ahmet Görgün Küçük, okuduğu Kur’an sonrasında Kocabayramlardan ebediyete intikal edenler için dua ve niyazlarda bulundu.

17 Ağustos 2019 Saat: 10:45
Kocabayramlar da Söz sırası Altınten de..
Kocabayramlar da Söz sırası Altınten de..

Kocabayramlar da Söz sırası Altınten de..

Kocabayramlar Kültür Platformunun 7. konuşmacısı İlknur Altınten oldu.

Kandıra, Çakırcaali Divanı, Kocabayramlar Köyünde, Anadolu Üniversitesi AÖF Aşçılık Bölümü 2.sınıf öğrencisi İlknur Altınten, Köy Meydanında “Gastronomi Tarihi ve Önemi” konusunda bilgi verdi.

Dua Ahmet G. Küçük’ten                                                                                             Ahsen Okyar’ın açış konuşması ile başlayan toplantıda, İzmit Fevziye Camiinin emekli müezzin kayyumu Ahmet Görgün Küçük, okuduğu Kur’an sonrasında Kocabayramlardan ebediyete intikal edenler için dua ve niyazlarda bulundu.

Gastronomi Nedir?                                                                                                                      Komşularının Kurban Bayramını kutlayarak sözlerine başlayan İlknur Altınten; “Her insan beslenmek zorundadır. Beslenme, insanların temel ihtiyaçlarından biridir. Yeme içme bilimi anlamına gelen gastronomi beslenme ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkan bir kavramdır. Ülkemiz mutfak zenginliği ile ön plana çıkan bir ülke olmasına rağmen halk arasında gastronomi kelimesi bilinmemekte ve gastronomi alanındaki zenginliklerden halkın dahi haberi olmamaktadır.

Gastronominin Kelime Anlamı Nedir?                                                                                 Yunanca “gastèr” mide, “nomos” ise yasa anlamına gelir. Bu iki kelimenin birleştirilmesiyle oluşan “Gastronomie” kelimesi ise mide yasası yani yeme-içme bilimi anlamına gelmektedir. Bu teriminin halk tarafından bilinir hale gelmesi ve kullanılmaya başlanılması ise on dokuzuncu yüzyılda Fransa’da gerçekleşir.

Gastronomi Nasıl Ortaya Çıktı?                                                                                                 Her ülke kendi tarihine bağlı olarak gastronomiyi kendine göre şekillendirmiş, kendine göre tanımlamış ve kendine göre yönlendirmiştir. Bir ülkenin veya bölgenin mutfak kültürünü etkileyen bir diğer faktör ise o ülkenin tarihi boyunca geçirdiği işgaller, yaptığı savaşlar, hatta o bölgede kurulan ilk uygarlıklara kadar uzanan tarihidir.Sonuç olarak gastronomi tarih boyunca her zaman yaşamımızın bir parçasıydı ve gelecekte de insan beslenmeye ve besine muhtaç olduğu sürece hayatımızın önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir.” Dedi.

Büyük ilgi

İlknur Altınten’in konferansına; Kardeşi Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. Çayırova Şekerpınar’daki Hammadde Üretim Tesislerinde ustabaşı olarak çalışan İlker Altınten, Baykara Teknik Makinenin sahibi Hasan Baykara, İşadamı Erhan Bayram ve Ergün Bayram, Kandıra Sağlık Grup Başkanlığı emekli personeli Fevzi Genç. Akçelik Vagon ve Lokomotif Bakım, Onarım, Modernizasyon Tesisleri Müdürü Vedat Baykara, Erdek’te yaşayan Türk Silahlı Kuvvetleri emeklisi Fuat Akçan ile çok sayıda Kocabayramlar sakini katıldı

Lisans ve önlisans okuyanlar                                                                        Toplantıya katılan lisans ve önlisans mezunu Kocabayramlılar:Ahsen Okyar (İİTİA Sultanahmet İşletme Muhasebe), Çağrı Başaran (KOÜ Felsefe), Burak Okyar (Anadolu Ü. İşletme Fakültesi), Oğuz Yeltekin (KOÜ Tarih), Neslihan Küçük (KOÜ Emlak ve Emlak Yönetimi), Merve Baykara (KOÜ Yapı Yalıtım Teknolojileri), Sercan Uçar (KOÜ İnşaat), Nuray Yurdusev Uçar (KOÜ Selüloz ve Kağıt Teknolojileri), Faik Özgün Sözer (KOÜ Çevre Mühendisliği), Çağlayan Sözer (KOÜ İşletme Fakültesi), Çağrı Baykara (Sakarya Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi), Sevim Yeltekin (Marmara Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi), Emre Baykara (Namık Kemal Ü. Pazarlama), Rümeysa Uçar (KOÜ Endüstri Mühendisliği), Ahmet Furkan Baykara (KOÜ Makine), Zeynep Gökçen Okyar (Yalova Ü. İngilizce Uluslararası İlişkiler)

Özel Misafirler                                                                                                           Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve Almanya'nın altıncı büyük şehri olan Stuttgart’ta 1976 yılında doğan ve 40 yıldır orada yaşayan ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye kesin dönüş yapan Şaban Özhan, eşi Gonca, çocukları Melih Şükrü ve İnci Zeynep ile birlikte toplantıya katıldı. Uluslararası TIR Transporteri Mehmet Zayıf’ta toplantıda hazır bulundu.

Altınten’e plaket

Romanya’nın Timisoara Şehrinde çalışan Çevre Mühendisi Faik Özgün Sözer ile eşi KOÜ İşletme Fakültesi Mezunu Çağlayan Sözer birlikte, İzmit Özel Marina Vizyon Kız Öğrenci Yurdunda çalışmakta olan İlknur Altınten’i tebrik ederek, plaketini sundu.

 

İkram kazanda pişen mısır ve karpuz

Toplantıya katılanlara Hasan Altınten’in tarlasından toplanan ve kazanda pişen taze mısır ile Nazmi Aydın’ın bahçesinden kopartılan yerli karpuz ikram edildi. Azem Sağlık’ın Semaverlerde demlediği çaylar keyifle yudumlandı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑