SAG blok
BİL KOLEJİ-
MERT KARA -haber içi

Kültür

“Kocaeli’nin diğer bir adı Artvin”

Kocaeli Artvin Batum ve Havalisi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ve Artvin’e seyahate gelen Kocaelililer, Artvin Belediyesi’nde; Başkan Vekili Nursal Bülbül tarafından ağırlandı.

31 Temmuz 2019 Saat: 00:41
“Kocaeli’nin diğer bir adı Artvin”
“Kocaeli’nin diğer bir adı Artvin”

“Kocaeli’nin diğer bir adı Artvin”

KARBAFED Başkanı Kalyoncu, Artvin Belediyesi ziyaretinde Kocaeli’nin önemine değindi.

Kültür gezilerinin ikincisini düzenleyen Kocaeli Artvin Batum ve Havalisi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ve Artvin’e seyahate gelen Kocaelililer, Artvin Belediyesi’nde; Başkan Vekili Nursal Bülbül tarafından ağırlandı. CHP’nin, belediye başkanlarına yönelik Afyon kampı nedeniyle konukları başkan Demirhan Elçin adına misafir eden Nursal Bülbül, ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Artvin’in tümü kıymetlidir”

KARBAFED Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Kalyoncu, başta Artvin olmak üzere, tüm ilçe belediyeleri ile yakın temasta olmak istediklerini belirtti. Kocaeli’nin diğer adının Artvin olduğunun altını çizen Kalyoncu, “Avrupa Birliği’nin ülkemizle ilgili projelerini bölgemize nasıl aktarabiliriz? Bu konuda bir çalıştay yapmak gibi; teknik anlamda federasyon olarak projelerimiz var. Bu bağlamda Artvin’imizin geneli bizim için kıymetlidir. Belediyelerle çok sıkı bir ilişkiye girmek istiyoruz. Bu proje ve düşüncelerimizi karşılıklı diyalog içerisinde yürütmek niyetindeyiz” dedi.

“Akrabalık ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz”

Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyon Başkanı Kalyoncu, “Amacımız, unutulmaya yüz tutmuş akrabalık ilişkilerini güçlendirmek. Hamdolsun bu gezilerimizle bunu yakaladık. Bunun da meyvelerini almaya başladık” diye konuştu.

“Nüfusun yüzde 30’u Artvinli”

Başkan Kalyoncu Artvin’den Kocaeli’ye göç edenlerin sayısına değin yaptığı konuşmasında, yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip kentte, 600 bine yakın Artvin ve Artvin kökenlinin yaşadığını, bunun da yüzde 30’a tekabül ettiğini vurguladı.

“Endişelerimiz var”

Artvin Belediye Başkan Vekili Nursal Bülbül, doğa harikası Artvin’i rant kapısı olarak görenler olduğunu, bu amaçla kente gelenlerden endişe duyduklarını belirterek, “Artvin’imizin birçok yerinde madenlerimiz var. Birçok bölgede sıkıntılarımız var. Dilerim; biz doğayı koruyalım. Bu doğayı koruyabiliriz. Şunu diliyoruz; küresel ısınmadan dolayı en son etkilenecek olan bölge; Karadeniz bölgesi. Gelecekte yaşanabilir olacak olan bölge burası. Dileriz bu doğayı koruyabiliriz. Ama biz dedelerimizden aldığımızı miras değil, çocuklarımıza buraları emanet bırakabilirsek, eğer bozmadan bırakabilirsek ne mutlu “ ifadelerini kullandı.

“Tepedekilerin yaptığı hataları yapmamanız en büyük arzumuz”

KARBAFED Başkanı Mikail Kalyoncu, Artvin’de belediyeye ait bir takım sosyal tesislerin kapandığı noktasına değinerek, “Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Seçimler, siyasetin yapıldığı dönemlerdir ama seçim bittikten sonra siyaset biter, hizmet başlar. Seçimlerin bittiğinin ardından aylar geçti. Ama belediyeye ait sosyal tesislerin kapatılmasına anlam veremiyorum. Tepedeki büyüklerimizin yaptıkları hataları belediyeler düzeyinde sizlerin yapmamasını arzu ediyoruz” dedi.

“Esnafla rekabet etmeyeceğiz”

Esnafın Artvin’de kısıtlı ve sıkıntılı olduğunu söyleyen Nurgül, “Başkan, ‘Belediye hizmet içindir. Ben esnafla rekabet etmeyeceğim. Benim işim hizmettir. Rekabete gerek yok demiştir’ diyerek sosyal tesislerin geçmişten bugüne zarar ettiğinden dem vurdu.

Artvin Belediye Başkan Vekili Nursal Bülbül, siyasi görüşlerin farklı olduğuna ve elbette olacağına değindiği konuşmasında, “Ama birbirimize saygı duyacağız, kucaklaşacağız, ortak değerlerimiz için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Basından sorumlu başkan yardımcısı Selçuk Çelebi geçtiğimiz ay Kocaeli basını ile yaptıkları kültür gezisinde basın emekçilerinin 150 çıvarında yapmış olduğu haber arşivi ile ilgili hazırlanan dosya sunumunda bulundu.

KARBAFED yönetim kurulu üyeleri Hasan Basri Başbay ve Arzu Yıldız sunumda hazır bulundular.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑