Güncel

Masa Başı Deprem Tatbikatı

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekim Prof .Dr. Nuh.Zafer Cantürk’ ün öncülüğünde olası İstanbul depremi için Kocaeli Üniversitesi Hastanesi olarak ön çalışma yapıldı.

14 Şubat 2020 Saat: 12:22
Masa Başı Deprem Tatbikatı
Masa Başı Deprem Tatbikatı

                             HASTANE AFET VE ACİL DURUM MÜDAHALE PLANI                                   

     

Masa Başı Deprem Tatbikatı

 

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekim Prof .Dr. Nuh.Zafer Cantürk’ ün öncülüğünde olası İstanbul depremi için Kocaeli Üniversitesi Hastanesi olarak ön çalışma yapıldı.

Hastane Afet ve  Acil Durum Müdahale  planı uygulanarak  Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı.

Hastane afet planında görevlendirilen olay yönetim ekibinin tamamı katıldı,tatbikata gözlem ve bilgi amaçlı  dış birimden Kocaeli il sağlık müdürlüğü  afetlerde sağlık hizmetleri  şube müdürü Naci Dabak ve Selahattin Çakır,AFAD ekibinden Rahmi Sider ve UMKE   ekibinden Bahattin Koçyiğit ve Besim Şen  katıldı.

Tatbikatın açılış konuşmasını Teşhis Hizmetler Müdürü Uzm.Orkun Çilen yaptı devamında tatbikatı organize eden Sivil Savunma Amiri Kenan Karataş  acil ve afet  durumunda Türkiye Afet Müdahele  Planları(TAMP) bu planın içerisindeki  İl  Afet  Acil Durum  Merkezi  Planlarını anlattı.

  Kocaeli İl Afet Müdahale Planı içerisindeki hastanenin bulunduğu yeri , görev  ve sorumlulukları anlatılarak,Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde  olası bir afet durumunda alınıcak önlemler, gelştirilmesi gereken stratejiler ve olay anı müdahale ekiplerinin hazır olup olmadığı  tespiti için hazırlıklar konuşuldu.Bir senaryo üzerinden tatbikat gerçekleştirildi.

Senaryo’da

xxxxx tarihinde saat  12.00 tarhinde Marmara denizi açıklarında 7.8 şiddetinde bir deprem oldu.İstanbul genelinde büyük yıkıma sebep verdiği Kocaelinde ise hasarın daha az olduğu tespit edilmiştir. İlk 3 sat içerisinde Kocaeli Üniversitesi  Hastanesin de yapılması gerekenler senaryolandırıldı.

Tatbikata katılan olay yönetim ekibi 2 gruba ayrılarak ilk 3 saat içerisinde yapılması gerekenleri tartışarak kayıt altına aldılar.Alınan kayıtlar karşılıklı okunarak eksiklikler tartışıldı.

HAP başkanı Prof.Dr.Nuh.Zafer Cantürk’ ün tatbikattan çıkan sonuca istinaden ilgili paydaşlar ile(Ulaşım Daire Başkanlığı, Emniyet,Jandarma,AFAD..) oluşturulması gereken gidiş geliş güzergahlarının herhangi bir sorun yaşanmaması için planlanması amacıyla protokol geliştirilmesi için talimat verdi.

Katılımcıların beğenisiyle son bulan toplantıda Kocaeli Üniversitesi Hastanesi‘nin herhangi bir acil afet durumunda  hazırlıklı olduğu ilgili gözlem ekibi tarafından teyid edildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑