Erdoğan-Babacan faiz tartışması!..

7 Ocak 2020 Saat: 12:28
Ahmed ÇITLAKOĞLU
Demiştim ki, ‘Bu kriz bizi teğet geçer.’ Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar var ya onlar da o zaman benim yanımda olanlar bana karşı çıkmışlardı.

Erdoğan-Babacan faiz tartışması!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan (isim vermeden (zımnen) Ali Babacan’a atfen) diyor ki:2008 ekonomik krizi olduğu zaman ben bir çıkış yapmıştım. Demiştim ki, ‘Bu kriz bizi teğet geçer.’ Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar var ya onlar da o zaman benim yanımda olanlar bana karşı çıkmışlardı.

Niye?Çünkü talimatı IMF’den alıyorlardı. İnandığımı ben de kararlı bir şekilde sürdürdüm. Böyle bir noktadaydılar. Zaten onlar faizciydi. Ben faizlerin devamlı düşürülmesini istiyordum.

Niye? Ortada bir gerçek var. Yüzde 63 politika faiziyle Türkiye’yi devraldık. Yüzde 63’ten aldık ve faizi 4,6’ya kadar indirdik, bunu indirdiğimiz zaman enflasyon da 6,5-7’ye falan gelmişti. Çünkü benim alanım da ekonomi.

İnancım şu, sebep netice ilişkisi. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir ve doğru orantılıdır. Faizi düşürdükçe, enflasyon da düşer. Ters orantılı değildir. Benim tezim hala budur.”

 

*** Ali Babacan (isim vermeden (zımnen) Cumhurbaşkanı Erdoğan’a atfen) cevaben diyor ki: Dün akşamdan bu yana faiz konusu üzerinden yapılan tartışmaları izliyorum. Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım.

 Faizlerle ilgili güncel birkaç rakamı paylaşmak isterim: Merkezi yönetim bütçesinden ödenen faiz 2017 yılında 57 Milyar iken 2018’de 74 Milyar TL’ye çıktı. Hükümetin programına göre faiz ödemeleri 2019’da 103 Milyar, 2020’de 139 Milyar TL.

 Dikkatinizi çekmek isterim: Devletin vatandaşlarından vergi toplayarak piyasaya ödediği faiz 3 yılda 57 Milyar’dan 139 Milyar TL’ye ulaşıyor. Artış oranı % 144. Dahası, Türkiye’nin hayat pahalılığı gibi, işsizlik gibi devasa sorunları var.

 Gerçekleri saklamadan ülkemizin sorunlarını açıkça konuşmamız gerekiyor. Türkiye’nin yaşadığı bunca sıkıntı varken, anlamsız tartışmalar üretmek yerine çözüm için çalışmak zorundayız. Çalışıyoruz.

 

***

Yeni parti kurma aşamasında olan Ali Babacan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin düşürülmesi hususunda (isim vermeden (zımnen) kendisini IMF’den talimat almak ve faizcilikle itham etmesi üzerine; kendisi de isim vermeden Sayın Erdoğan’a cevap verirken, adeta bir taşla birkaç kuşu birden vurmayı hedeflemiş gibi görülüyor:

 1- Adeta "Faizin düşürülmesine engel olarak madem bizleri gösteriyorsunuz; o halde, neden bizlerden sonra faizleri düşürmediniz?.." diyor...  2- Adeta "Bizden sonra faiz ödemelerindeki 3 yılda % 144 oranında artışın sorumlusu biz miyiz?.." diyor...  3- Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım derken; “hodri meydan sadece faizi değil her meseleyi masaya yatıralım ve tartışalım!..” diyor…  4- Türkiye’nin hayat pahalılığı ve işsizlik gibi devasa sorunları var!.. “Bu sorunların sorumlusu kimler, bizler miyiz?” diyor…  5- “Gerçekler saklanıyor!.. Gerçekleri konuşamıyoruz!.. Gerçekleri saklamadan açıkça konuşmalıyız!..” diyor…  6- “Türkiye’nin yaşadığı yığınla sıkıntı var!.. Sıkıntılar için çözüm üretilmiyor, çözüm için çalışılmıyor, ianlamsız tartışmalar üretiliyor!... Biz ise çözüm üretmek için çalışıyoruz!..” diyor..

***

Görülen o ki, siyasî arena bundan böyle daha da şenlenecek!..

Diğer bir ifadeyle muhalefette ciddi sorgulama dönemi başlıyor demektir.

***

Mevlâ görelim neyler. Neylerse güzel eyler..

 

Vesselam… AhmedÇıtlakoğlu

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları