Gözleri Yaşararak Anılarını Anlatıyorlar

9 Kasım 2019 Saat: 10:17
Selçuk ÇELEBİ
SEKA 1936 yılında İzmit’e kuruldu. Geçtiğimiz günlerde açılışının bu yana 83 yılının yıldönümü münasebeti ile acaba konu kaç kişini aklına geldi,

SEKA 1936 yılında İzmit’e kuruldu. Geçtiğimiz günlerde açılışının bu yana 83 yılının yıldönümü münasebeti ile acaba konu kaç kişinin aklına geldi,

SEKA bu kente sosyal ve ekonomik olarak çok vizyon katmıştır. Kocaeli’nin tüm ilçelerinden bu fabrikada çok kişi çalışmakta idi.

Şahsım ve babam dahi SEKA’dan emekli olduk. Zaman zaman görüştüğüm eski SEKA’dan emekli olan kişilerle görüşmelerimde inanın gözlerinin yaşardığına tanık olmuşumdur.

Her zaman eski SEKA’lılarla bir araya gelirim, anılarını anlatırken ses tonunu değiştiğini ve gözyaşları arasında anılarını dinlemişimdir.

Özellikle İzmit, Kartepe,Başiskele,Gölcük,Derince ve Körfez  ilçerimizde ikamet eden vatandaşlarımızın mutlaka SEKA ile bir akrabasının çalıştığı noktasında bir bağlantısı vardır.

Çok üzülerek bir konuyu paylaşmak istiyorum, SEKA tüm siyasilerin arpalığı haline gelmişti.Zamanın bakanlarından Nuri Bayar SEKA’ya  yüzlerce adam yollamıştı.Hatırladığım kadarı ile Tavuklar köyünden çalışan çok arkadaşım vardı.

Zamanın Eski Genel Müdürlerinden Aziz Gümüş’ün hizmetleri asla küçümsenemez, SEKA’nın Türkiye’nin dokuz ilinde Fabrikanın olmasında emeği çoktur.

Başka bir konu eski Genel Müdürlerimizden Yelman Gazimihal  1980 yılı idi. Limanda 1000 civarında mütaahhid elemanı İŞCİ olarak çalışıyordu.

Siyasilere karşı durarak ben bu 1000 işciyi daimi kadroya almadan sizlerin taleplerinize cevap veremem dediği hala hafızamdadır.

Şimdi kendilerini rahmetle anıyorum,tam 1000 garibanı SEKA’da  işci kadrosuna  almıştı.

Bir başka konu ; SEKA’da  kağıt yapımında önemli iki ana hammadde SELÜLOZ ve ODUN HAMURU ‘dur.Selüloz fabrikası’nda yaklaşık 600 işci çalışıyordu.

Kanada’dan gelen ekip Fabrikanın Genel müdürlüğü ile yaptığı görüşmeler  sonucunda sülülozun Ton/Dolar maliyet hesapları yapıyor.Rakamlar halen kafamda , İzmit Selüloz  Fabrikasında selülozun maliyeti 800 Ton/ Dolardı.

Bizim yönetime 400Ton/Dolar'a veririz deyip Selüloz fabrikamızın kapatmamızı önerdiler. İşte SEKA’nın çöküşün başlangıcı olmuştu.Üç ay sonra biz dışarıdan 1500 Dolara selüloz almak zorunda kalmıştık.

1980 sonrası  ne zaman ki Kağıt ithalı selbest bırakıldı.SEKA’ya sipariş verilip tam iki yıl sonrasında mal teslimatı yapılıyordu.

1988 Altı aylık Grev sonrası ,Altı ay öncesinde verilen ücretle grev sonuçlandı.Çöküş tamamen başlamıştı.Yazık oldu konuya nereden bakarsanız sonuçta kaybeden Kocaeli olmuştu.

Bir başka konu; kamuoyunda hep yalnış anlatıldı.Seka’da çalışan işciler kart basıp dışarıda geziyor diye söyleniyordu.İnanın haksızlık edildiğini söyleyebilirim..

Şu an Seka Devlet Hastanesi ilk kuruluş amacı Seka’nın Reviri olarak kurulmuştu.Zaman içersinde mahalle sakinleri muayene olsun derken şu an itibarı ile kente mal olmuştur gayetde güzel oldu.

İşci çalışırken hasta olduğunu beyan ediyor dolayısı ile hastaneye gidiyor. Paydos saat 16 00’ya işbaşı alıyor.Sabahtan hastaneye müracat etmeyip vaktini mahalle kahvesinde geçiriyor.

Hoş olayan konuşmalar kamuoyuna olumsuz yansıyor.Elimde çok imkan olamsına rağmen gün içersinde işim gereği iki atlet değiştirdiğim olmuştur.

Türkiye genelinde Kağıt zamlanma noktasında hep SEKA fiyatlandırması beklenirdi.Sonrasında özel sektör zam yapardı.

İlk anda bu kadar yazabildim.Daha anlatacağım çok konu var.Zaman içersinde anılarımı paylaşacağım.

Hoşca Kalın,Saygılarımla..

YORUMLAR Tümü (2)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
yücel13.11.2019 14:31

Geçmiş yıllarda yaşanan bu anılar, hem öğretici hem de tecrübe niteliğinde, yeni anılarınızı bekliyoruz.

Erkan09.11.2019 20:11

Selcuk bey yazi cok guzel olmus . onemli yerlere dikkat cekmissiniz. Tebrik ediyorum

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları