İncirlik ABD Üssü Neden Kapatılmasın !

16 Aralık 2019 Saat: 18:36
Selçuk ÇELEBİ
Bir vatandaş olarak kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız, ben bu sözü uzunca zamandır bekliyordum.

İncirlik ABD Üssü Neden Kapatılmasın !

Bir vatandaş olarak kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız, ben bu sözü uzunca zamandır bekliyordum.

Bir vatandaş olarak ben bu sözü uzunca zamandır bekliyordum.

Bu söz çok önemli,

Benim ülkemde üssün bulunacak tüm Ordadoğu'yu kontrol altında tutacaksın tüm müslümanlara kan kustaracaksın NATO üyesi olan Türkiye'yi hiç ciddiye almadan ABD’nin yaptırım kararı alması halinde ciddiyeti olmayan açıklamalar yapması karşılığında gerekli cevabını vermesi bir vatandaş olarak şahsımı son derece mutlu etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan: "İncirlik üssünün kapatma gibi bir karar söz konusu olursa bu bize aittir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız"

Türkiye'de kurulduğu 1950'lerden bu yana ciddi tartışmalar yaratan İncirlik Hava Üssü, bu kez ABD Kongresi'nden geçen kararlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla bir kez daha gündeme geldi.

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nin 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan kararları geçirmesinin üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız" ifadelerini kullanmasından son derece mutlu oluğumu belirtiyorum.

 

 ‘NATO’DAN ÇIKAR, İNCİRLİK’İ KAPATIRIZ’

Amerikan haber kuruluşu NBC News’ün dört yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Erdoğan NATO üyeliği ve İncirlik dahil, bir dizi misilleme tehdidini öne sürdü. Buna göre Erdoğan, ABD’nin yaptırım kararı alması halinde Türkiye’nin NATO’dan çıkabileceğini ve ABD’nin Suriye politikası için kritik önem taşıyan İncirlik Üssü’ndeki Amerikan askerlerinin çıkarılacağı tehdidinde bulundu.

Böylesine güzel bir kararın verilmesi Türkiye'de vatandaşlar arasında memnuniyetle karşılandı.ABD kendi menfeatları doğrultusunda karar verebiliyorsa Türkiye'nin menfeatları doğrultusunda karar verilmesi kadar doğal bir durum yoktur.

İncirlik Hava Üssü, Adana ili sınırları içerisinde, şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafede bulunuyor.

İnşasına Türkiye'nin NATO üyeliğinden bir yıl önce, 1951 yılında ABD Mühendislik Grubu olarak isimlendirilen bir ekip tarafından başlanan üs, 1954'te açıldı.

İlk etapta ABD Hava Kuvvetleri'nin olağanüstü durumlarda konuşlanma ve orta ile yüksek yoğunluktaki bombardımanlarda yer alan savaş uçaklarının bakımının yapılması amacıyla kullanılması öngörülüyordu.

Ancak 1980'li yılların ardından üste önemli iyileştirmeler yapıldı.

ABD askeri kaynaklarında, bugün burada yaklaşık 2 bin 500 civarında ABD askerinin bulunduğu belirtiliyor.

 İncirlik Üssü, bir yandan ABD ile Türkiye'nin müttefiklik ilişkilerinin en önemli unsurlarından biri olurken, diğer yandan da her iki ülkenin birbirine karşı diplomatik pazarlıklarda kullandığı en önemli kozları arasında yer alıyor.

ABD, 1970'li yılların ortasında, Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaya karar verdiğinde Ankara da buna İncirlik'le yanıt verdi.

Türkiye, sınırları içinde ABD'nin kullanımındaki üsleri kapattı ve buraların kontrolünü TSK'ne devretti.

Bu dönemde, ABD Kongresi'nin Eylül 1978'te Türkiye'ye uyguladığı ambargoyu kaldırması ve askeri yardımları yeniden tahsis etmesi üzerine üs de normal faaliyetlerine geri döndü.

Başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  olmak üzere değerli yönetimini canı gönülden tebrik ediyorum.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları