SİYÂSETÇİ NASIL OLMALI?

8 Haziran 2019 Saat: 02:08
Selçuk ÇELEBİ
Şöyle bir etrafımıza bakalım bu yazmış olduğumuz vasıflarda etrafımızda ne kadar örnek alacağımz siyasetci vardır.

SİYÂSETÇİ NASIL OLMALI?

Şöyle bir etrafımıza bakalım bu yazmış olduğumuz vasıflarda etrafımızda ne kadar örnek alacağımz siyasetci vardır.Doğru olmak düzgün olmak ne kadar siyasetciye nasip olmuştur.

Birde belirtilen süre zarfında bir takım görevlerde bulunmuş siyasetcilerimiz görevleri bittiğinde halleri perişan bir vaziyette kalmışlardı. Yalnız yaşamamışlar ama yalnız ölmüşlerdir.

Zaten olayın manevi boyutunu düşünerek görev yapmak herkeze nasip olmuyor.Adam o koltuğa oturduğu an sanki hiç ineceğe akıllara gelmiyor.

Bir toplumun ayakta durabilmesi için, olmazsa olmaz dört meslek dalı vardır. Bu meslek dallarının her birinin mutlaka ehil ellerde bulunması gerekir, toplumun huzur ve refahı için. 

Bunlar; beslenmemiz için ziraat, barınmamız için inşaat, giyinmemiz için sanat, huzur ve güvenliğimiz içinse siyâset’tir. siyâset; hayatımızın 'olmazsa olmaz'larındandır. Öyle ki; güvenliği ve huzuru o sağlar. Her meslek mensubuna o hükmeder. 

O hâlde ideal bir siyasetçide hangi vasıfların bulunması gerekir?  İşte bâzı ana kraterler.

-Siyâsetçi; her şeyden önce âdil olmalı.  -Aldığı her kararı istişâre ile almalı. 

-İlmi bir kariyere sahip olmalı.  -Kendisine güvenilir olunmalı.

-Asla yalan söylememeli. Siyâsetçinin sözü, kanun hükmündeki kararnâme gibi olmalı. Halkın tâbiriyle onun her sözü, “buz üzerine değil, mermere yazılmış” gibi olmalıdır. 

-İşinin ehli olmalı -Şahsi menfaatını düşünmemeli.  -Hizmet aşkıyla dopdolu olmalı. -Herkesi sevgiyle kucaklamalı.

  -Seçilene kadar bir partinin mensubu olsa da, seçildikten sonra herkese tarafsız davranmalı.  -Yerine getiremeyeceği hiç bir vaatte bulunmamalı.

-Elindeki imkânları en verimli şekilde kullanmalı. -Yapacağı her işte; “ehemmi, mühimme tercih etme”li.  -Disiplinli, kararlı ve vakarlı olmalı.

-Dürüstlüğü asla elden bırakmamalı. -İnsanlara tepeden bakmamalı. -Karizmatik olmalı, fakat kibirli olmamalı. -Mütevâzi olmalı.

-Zengin fakir ayırımı yapmamalı. -Söz ve davranışlarında tutarlı olmalı. -Taraf tutmamalı, herkese eşit davranmalı

-Yiğit olmalı, kararı doğru vermeli, doğru verdiği karardan da asla dönmemeli. -Fikrinde, sözünde ve yaptığı her şeyde samimi olmalı.

-Siyâsetçinin dâima; eli ve sofrası açık olmalı. -Ayrıca; bir siyâsetçinin başarılı olabilmesi için, hayatının her dönemini ve her gününü yarın seçim olacakmış gibi değerlendirmesi ve ona göre hareket etmesi gereklidir.... diye düşünüyorum.

Kısacası; halkının derdiyle hem hâl olmalı, tasada ve kıvançta onun yanında yer almalıdır... “At izinin, it izine karıştığı” puslu seçim ortamlarında Allah; hem seçene, hem de seçilene yardım eylesin...

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları