Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Sahipsiz mi?

3 Temmuz 2019 Saat: 15:07
Ugur Gencer
Tarihi bir eserin taşını keyfinize göre delip, tahrip edemezsiniz. Üstelik bu tahribatı yaptığınız eser hepimize emanet edilen “Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi” Ne diyeyim artık sözün bittiği yerdeyiz" Çok yazık!

Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Sahipsiz mi?

 

Kimin Tekelinde Bu Miras?

 

Yapılanları Vakıflar Genel Müdürlüğü gördü mü?

 

Gebze'de bulunan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman devrinin en önemli bizlere emanet ettiği eserlerindendir. Bizler de emanete sahip çıkacağımız yerde sahipsiz bırakıyoruz.

 

Biz tarihimizi dilimizden düşürmediğimiz gibi sahip çıkabilsek bu satırlara hiç gerek kalmayacaktı.

 

Ecdadımızın asırlar önce Mısır'dan nice zorluklar ile getirdiği taşları kim neye dayanarak kafasına göre deldirip kablolar geçirtiyor? Ecdadımızın kemikleri sızlıyor!

 

Ecdadımıza saygısızlık olan uygun olmayan bu çalışmalara kim izin veriyor? Neye dayanılarak bu tahribata göz yumuluyor?

 

Bu çalışmaların ihalesini kim yapıyor?

 

Yapılan tüm bu masrafları kim karşılıyor?

 

Ecdadımızın kemiklerini sızlatan bu revizyonları bir gören, bir duyan yok mu?

 

İnsanlığın mirası yok ediliyor farkına varamadık.

 

Miras delindi biz yine anlayamadık.

 

Kamuoyunun merak ettiği kafaları kurcalayan bu soruların cevaplarını verebilecek yöneticiler var mı?

 

Bu eserleri ortaya getiren medeniyetle bu barbarlığı yapan aynı mı?

 

Bu eserleri meydana getiren bu kültürü doğuran dine inananlarla aynı saftamıyız?

 

Bunun için en başta kendimizi derinden sorgulamamız gerekiyor.

 

 

Nefsanî duygular yüzünden ecdadımızın bıraktığı bu miraslar sahipsiz kalmasın.

 

"Kültürel varlığımıza sahip çıkmak, millet olarak yeryüzündeki tarihi yürüyüşümüze sahip çıkmaktır.

 

Tarihi bir eserin taşını keyfinize göre delip, tahrip edemezsiniz. Üstelik bu tahribatı yaptığınız eser hepimize emanet edilen “Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi” Ne diyeyim artık sözün bittiği yerdeyiz" Çok yazık!

 

Dünya'nın neresinde olursa olsun, elektrik hattı geçirmek için Tarihi duvarı defalarca 'Deldim' buatları resimde görüldüğü gibi duvarı oyup gömdüm ve kabloları geçirdim derseniz sizi kınarlar.

 

Hele ki; tüm bu işlemlerin iddia edildiği gibi çay ocağı için yapıldığı, duvara trafo asılacağı (asıldığı) doğruysa gülerler.

 

Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi'nde yazacak çok şey olduğunu biliyorum, ancak görüntü olmadan kaleme almak istemedim. Kapalı kapıların ardını kendi gözümle görmek nasip olursa hiç merak etmeyin onları da gerek yazılı, gerek sözlü paylaşırım.

 

Çoban Mustafa Paşa Vakfı'nın büyük hizmetler verdiğini gözümüzle gördüğümüz için şahitlik ediyoruz. Ancak kapalı kapılar ardında bitmek bilmeyen sürekli iddia edilen tadilatları göremediğimiz için şahitlik edemiyoruz.

 

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi'nin hala bir tarihi tanıtım panosu bile olmadığını gönülden söylüyorsak kapalı kapılar ardında neler döndüğünü de bilmek, gözümüzle görmek istiyoruz.

 

Toplum içinde her zaman "kapalı kapılar" dikkat çekmesiyle birlikte merak uyandırır.   

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayınlanan kararname ile Kocaeli İl Müftülüğü’ne atanan Gebze'li Sinan Cihan'a görevinde başarılar dilerken bir Gebze'li olarak vatandaşların kafasını karıştıran sorulara duyarlılık göstererek açıklık getirmesini bekliyoruz.

 

Ve biz sadece Allah'a teslim olduk deyin." Bakara-136.Ayet

 

Yerelden Ulusala

YORUMLAR Tümü (20)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Reha08.10.2019 19:59

Uğur bey sizin yazdıklarınız mutlaka fayda verecektir.Sabırla Beklemek Gerekir.

HADİ YANAR23.08.2019 19:12

Yazmak fayda etmiyor değerli insan aynı tas aynı hamam kalemine sağlık.

SEDA20.08.2019 17:54

kALMEMİNİZE SAĞLIK RABBİM YOLUNUZU AÇIK ETSİN

Editörün Dikkatine10.08.2019 19:07

http://www.nefesgazetesi.com/tarihi-coban-mustafa-pasa-kulliyesi-sahipsiz-mi-makale,1615.html

Fatih Duran07.08.2019 14:50

Böyle tarihi eserlerde görev yapan insanlara Tarihi eserlerin nasıl korunacağı hakkında eğitim verilmesi şart. Yazık etmişler. Evinin duvarına çivi cakmaya kiyamazlar. Böyle tarihi bir yapiya kafalarına göre işlem yaparlar. Birde savunmaya kalkarlar. Yok haberi yapanlar felan filan. Allah razı olsun toplumu bilinçlendirme arkadaşlara. Belki birdaha olması engellenmiş olur haber sayesinde.

Adalet07.08.2019 12:39

Başarılar Dilerim kardeşim camii kapı girıisinde uyarı tabeleasiyla yapılanlar arasında tezatlık var. Ya delmeye devam etsinler yada uyarı tabelasını gereksiz yere asmasınlar.!!!

selamet02.08.2019 19:53

Uğur bey inanın maşallahınIZ var. İstanbul Kocaeli bölgesinde birçok yerde yazıyor aynı anda hergün canlı yayı yapıyorsunuz sizi kutlarım yolunuz açık oldun..Selamet 7 Kurtköy

Cengiz Han02.08.2019 16:55

Tebrik ediyorum Sayın Gencer, Bir Gebzeli olarak Yıllardır Kutlu Ecdadımızın Kutlu mirasının heba olup gittiğini maalesef ki hep izledik ve konuya liyakatı atanmış kişi ve kurumların Acziyeti sorumsuzluğu karşısında denetimsizliğin verdiği güveni de arkalarına almaları Bu kişi ve kurumların pervasız sorumsuz davranışlarına cesaret vermiştir. Umuyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın Vizyonuna yakışır bir şekilde Liyakat muhatabı kişi ve kurumların Hizmetlerinin denetiminin Tarihimize yakışır bir şekilde yön vermesini temenni ediyorum. Camii Bahçesindeki Umumi tuvaletlerin atıl ve bakımsızlığının giderilmesi konusunda Sayın Uğur beyin bu gayreti bir Sonuç getirir. Kendilerine bir Gebzeli olarak teşekkür ediyorum. Saygılar

Hamza02.08.2019 10:31

Uğur bey eline yüreğine sağlık, ecdadımızdan kalan miraslarımıza sahip çıkamadık Ayasofya müzeye döndü, Miraslarımıza sahip çıkamadık, Filistin Kudüs elimizden çıktı, miraslarımıza sahip çıkamadık Gebze eski Çarşıda kapalı Pazar, hurdalığa döndü. Miraslarımıza sahip çıkamadık avlusunda birahaneler kafeler açıldı. Vs. Vs. Bu mukaddes mekanlara sizlerin bizlere haber etmesi uyanmamıza vesile olacaktır. Birde Dikkatimi İsmail beyin yazısı takıldı, İsmail bey uğur beyin Yazılan yazı ile sizin Yazıyı karşılaştırıyorum ve çok özür diliyorum bariz taklacı olduğunuz veya Sizinde çoban Mustafa paşa külliyesini tahrip edenler ile aynı safta olduğunuzun göstergesidir. Her gelen kendi nefsine göre Çivi çakarsa, kafasına göre tadilat yaparsa O mübarek kutsal mekanda huş-u içinde ibadet edecek durum kalmaz. Bu Yazım kalp kırmak için değildir, uyanmamız içindir.

Nejdet01.08.2019 20:05

Değerli kardeşim bütün hüzünler dertler gönlünden uzak olsun ömrünce mutlu yaşa Rabbim seni korusun.