sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
SUKAY -haber içi

Güncel

Nuhoğlu; “Bu isteğe duyarsız kalınmamalıdır

Nuhoğlu; “Halkın, huzur ve güvenliği için yapılacak düzenlemeler artık teknolojik gelişmelere çağdaş ve toplumsal anlayışlara uygun olarak yapılması gerekir.”

4 Haziran 2020 Saat: 08:14
Nuhoğlu; “Bu isteğe duyarsız kalınmamalıdır
Nuhoğlu; “Bu isteğe duyarsız kalınmamalıdır

KANUNDA KEYFİLİK GETİRECEK DÜZENLEMELER VAR

        Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifinin 5'inci maddesi üzerine TBMM’de değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu; “Halkın, huzur ve güvenliği için yapılacak düzenlemeler artık teknolojik gelişmelere çağdaş ve toplumsal anlayışlara uygun olarak yapılması gerekir.” diyerek düzenlemenin geri çekilmesini talep etti.

TBMM’Yİ EKARTE ETMEYİ KABUL EDEMEYİZ.

        Kanun kapsamına alınan bekçilerin halka yardım görevinin bu madde kapsamında sıralandığını belirten Nuhoğlu; Halkın emniyetini ve sağlığını korumaya yönelik olduğu için bunlara bir itirazlarının olmadığını ifade ederken düzenlemede yer alan yardıma ihtiyaç duyduğu değerlendirilen ibaresi belirsiz olmakla kalmayıp bekçinin keyfî yargısına ve kararına bırakıldığını belirterek. “Bu ciddi sorunlar doğurabilecek sahip ifadenin değiştirilmesi şarttır.”dedi.        

Diğer taraftan, teklifin tamamına yönelik değerlendirmelerde buluna Hayrettin Nuhoğlu,Kanunun kanun yapma tekniği açısından sorunlu olduğunu  hattaAnayasa’ya aykırılığın söz konusu olduğunu ifade etti.

        Kanunun uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir ifadesinin çok sakıncalı olduğunu belirten Nuhoğlu;“Asıl düzenleme yetkisini İçişleri Bakanlığına yani yürütmeye bırakma isteği yasama organı olan TBMM’yi arkadan dolaşarak ekarte etme anlamına gelir ki kabul edilmesi mümkün değildir. Jandarma Teşkilat, Görev Ve Yetkileri Kanunu ile Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanununa müdahale etmeye yönelik hamleleri de makul bir davranış olarak göremeyiz.” dedi.

MEMLEKET MASASINDA TOPLANALIM  

        Cumhurbaşkanı’nın 2 Ocak 2020'de Ankara'da Şehir Ve Güvenlik Sempozyumu'ndaki “artık şehirlerimizin güvenliğini surlarla koruyamayacağımız, içerideki düzeni de sadece kolluk gücüyle sağlayamayacağımız bir duruma gelmiş bulunuyoruz. Bu yeni duruma karşı yeni yöntemler geliştirmemiz gerekiyor. Her ülke ve toplum, kendi ihtiyaçlarına uygun çözümleri kendi üretmelidir." sözlerini hatırlatan Nuhoğlu; “Bu açıklamaya uygun olarak demek istediğim şudur: Gelin, bu kanun teklifini geri çekin, Sayın Cumhurbaşkanının söylediklerine uygun olarak çözüm getirelim. En iyi çözümü bulmak için Genel Başkanımız Sayın Akşener'in teklif ettiği memleket masasında toplanalım. Bu kanun teklifiyle birlikte ihtiyaç duyulan diğer bütün konular konuşulsun, çözüm bulunsun.    

        Bu ülke hepimizin. Bu devlet, atalarımızın canlarıyla, kanlarıyla verdiği destani bir Kurtuluş Savaşı sonrası kurulmuş çok kıymetli bir devlettir. Bu kurtuluş destanının ruhunu zedeleyecek ve âdeta o kuruluş felsefesine karşıymış gibi yapılan hamleler, düzenlemeler ve hazırlıklar hiç kimseye fayda sağlamaz. Bu vesileyle hatırlatmak isterim ki kanunlardan önce, toplumun huzura ve sükûnete ihtiyacı vardır hem de çok acilen vardır. Artık herkes bu gerginlikten, bu hakaret dilinden, bu ötekileştiren, kamplaştıran, kindarlaştıran üsluptan yoruldu.”diyerek sözü Cumhurbaşkanlığı Sistemine getirdi.

 

NUHOĞLU BU SİSTEM BAŞARILI BİR DENEME OLAMAMIŞTIR!

        Bütün milletimizin Cumhurbaşkanlığına güvenmek ve inanmak isteğinin olduğunu belirten Hayrettin Nuhoğlu; “Bu isteğe duyarsız kalınmamalıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi için ısrarlardan vazgeçmek, tıkanan sistemi iyileştirip çalışır duruma getirmek gerekir. Bu sistem başarılı bir deneme olamamıştır, halk desteği çok azalmıştır. Güçlendirilmiş parlamenter sistem, büyük çoğunluk tarafından arzu edilmektedir.

    Sayın Cumhurbaşkanı 83 milyonun Cumhurbaşkanıdır, benim de Cumhurbaşkanımdır. Ben, Anayasa'ya göre ettiği yemine sadık kalmasını istiyorum. Cumhurbaşkanının yemin metninde yer alan "üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için" ibaresi Sayın Cumhurbaşkanının parti Genel Başkanı gibi davranmasına engel teşkil etmektedir. Ben böyle okuyorum, böyle anlıyorum, böyle uygulanmasının hem Anayasa'nın getirdiği bir mecburiyet olduğu hem de Türk milletinin birliği ve geleceği için şart olduğunu düşünüyorum.” Diyerek Cumhurbaşkanı’na Anayasa’yı hatırlattı. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑