BİL KOLEJİ

Kültür

O bir efsane : Hülya SONGÜR

İzmit’te ‘bale’ denince akla gelen ilk isim o. Hülya Songür’ün kurucusu olduğu Songür Bale Okulu’nun başarısı 1975’den beri artarak devam ediyor..

15 Ocak 2011 Saat: 21:06
O bir efsane : Hülya SONGÜR
O bir efsane : Hülya SONGÜR

Küçük bir çocuktum ve ablam bale eğitimi alıyordu. Tam hatırlamıyorum ama sanırım 25 sene kadar önceydi. Her sene, hazırlandığı resitallerin heyecanı günler öncesinden eve yansırdı.

Bütün gün evde klasik müzik eşliğinde bale kıyafetleriyle provalar yapar, resitale birkaç gün kala geceleri heyecandan uyuyamazdı. Gamze Ablam Songür Bale Okuluna devam ediyordu. Hocası Hülya Songürdü. Ara sıra provalarını izlemek için ben de yanlarına giderdim. O zamanlardan hatırlıyorum Hülya Hocayı. Çalışmalarını izlerken bütün öğrencileriyle nasıl ilgilendiği, herkese ayrı ayrı odaklandığı hala aklımda. İşine aşıktı o. Bu şehirde ablamdan önce ve sonra kaç tane öğrenci mezun etti, sayısını bilmek çok zor.


ZAMANDA YOLCULUK
Hafta içi Songür bale Okulunun iki katlı dershanesini ziyaret ettim. Sanki 15 dakikalık araba yolculuğumla, 25 sene öncesine gitmiş gibiydim. İçeri girdiğimde, zaman tünelinden geçmiş gibi oldum. Yine aynı Hülya Hoca, aynı enerji, istek ve aura ile minik öğrencilerini yetiştiriyordu. Sıcacık, samimi bir ortam vardı. Öğrencilerin anneleri bekleme salonunda oturmuş çocuklarının dersinin bitmesini beklerken çok hoş bir muhabbet içerisindeydi çünkü artık onlar da yakın arkadaş olmuşlardı. Ve hemen hemen hepsi aynı fikirdeydi: Çocuklarımız burada çok mutlu, Songür Bale Okuluna gelecekleri günü evde sabırsızlıkla bekliyorlar, Hülya Hocalarını çok seviyorlar.


BİR AYLIK DENEME EĞİTİMİ
Hülya Songür, Songür Bale Okulunu 1975 yılında kurmuş. O günden beri sanat ve bale adına Kocaelide gerçek bir efsane olmuş olan Hülya Hoca, eğitimlerine Tarkan Songür ve Songür Bale Okulundan kendi mezun ettiği öğrencileriyle devam ediyor. Tarkan Songür, Hülya Hanımın oğlu. Önce İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Müzikoloji bölümü, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri – Doğu Illinois Üniversitesi Orkestra Şefliği bölümünden mezun olan Tarkan Bey, süper bir müzisyen ve okulun bale müziklerini yapıyor. Okul, 4-15 yaş aralığındaki çocuklara eğitim veriyor. Okula başvuran her çocuk önce bir aylık ücretsiz deneme eğitimine tabi tutuluyor. Bu bir ay sonunda baleye eğilimi varsa, okula devam ediyor.


ROYAL ACADEMY OF DANCE

Her dönem sonunda, Milli Eğitime bağlı imtihanlar sonucunda Songür Bale Okulunda diplomalar veriliyor. Okul, 15 yıldır Royal Academy of Dance ile beraber çalışıyor. İngiliz Kraliyet Bale Akademisine üye olan kurum, bu akademinin bale eğitimi ekolünde eğitimlerine devam ediyor. Başarılı olan öğrenciler Royal Academyden de diploma alıyor. Uluslararası geçerliliği olan bu diplomayla, eğer istenirse İngilterede bale eğitimine devam edilebiliyor. Haftanın 3 günü ders yapan Songür Bale Okulu öğrencileri Royal Academy sınavları için hazırlanıyor. Ayrıca, Hülya Songürün mezun ettiği balet ve balerinler, şuan Devlet Opera ve Balesinde kadrolu olarak mesleklerine devam ediyor.


AYNI HEYECEN, AYNI ENERJİ

Gerçekten çok etkileyici bir şey; Songür Bale Okulunda ticari bir olguya kapılmıyorsunuz. Ev gibi, annenizin size baleyi ve müziği öğretmesi gibi… Çok farklı bir his olsa gerek; neredeyse 40 yıldır bu şehirde kim bilir kaç çocuk Hülya Hocaya sevgisini verdi; onun sevgisini, sanata bakışını aldı. İşte, belki de bu yüzden Hülya Hoca hiç yaşlanmıyor. Hala aynı heyecan ve enerjiyle jenerasyonlar boyu verdiği derslere, ruhunu katarak devam ediyor. Ben içerde kaldığım sürece değişik hisleri içerisindeydim. Zaman yolculuğum, Hülya Hoca bana geçmişten el sallayıp gülümserken bitiyordu. Etrafını saran minik balerinler ablam, yıllarca Hülya Hocayla bale yapmış arkadaşlarımdı sanki. Bu şehre, sanat adına gerçekten çok şey vermiş Hülya Hocama karmaşık zaman dilimlerimden sonsuz sevgilerimi gönderiyorum.

 

Hülya Songür kimdir?
• İstanbul doğumu.
• Özel Kadıköy Kız Kolejiyle birlikte İstanbul Devlet Konservatuarı ve Olga Nuray OLCAY Bale Kursunu başarıyla bitirdi.
• Eğitimine yurt dışında devam eden Songür, İsviçre Gotlowsky Bale Okulunda eğitim aldıktan sonra, Londra Kraliyet Bale Akademisinde bale öğretmenliği alanında ihtisas yaptı.
• Bu güne kadar Giselle, Don Kişot, Hırçın Kız, Petruchka, Ferhat ile Şirin, Le Sylphides, Copellia, Fındıkkıran, Paquita gibi dünya repertuarlarında olan birçok ünlü klasik bale eserini sanatseverlerle buluşturmuş olan sanatçı, ‘Cats in müzikalini, başarılı koreografisiyle sahnelere taşıdı.
• 1975 yılında İzmitte Songür Bale Okulunu kuran Hülya Songür, İzmit Belediye Konservatuarı bale bölümünün de kuruculuğunu üstlendi.
• Halen bale öğretmenliği ve koreografi çalışmalarını büyük bir başarıyla sürdürmekte olan Hülya Hocanın eğitim verdiği, mezun ettiği öğrenciler şu anda yurt dışında çeşitli dans topluluklarında ve konservatuarlarda görev alıyor, büyük başarılara imza atıyor.


Bale sayesinde Robert Koleji kazandı

Hülya Hoca ve çocuklar derslerine devam ederken, çocukların anneleriyle de tanıştım. Balenin çocukları üzerindeki etkisi, evde ve eğitimlerinde olumlu katkısı olup olmadığını sordum. Gülşen Hanım iki kızının da yıllardır bale yaptığını söyledi ve devam etti: “15 ve 10 yaşında 2 kızım var. Bale çocuklarımı her anlamda çok olumlu etkiledi. Klasik bale eğitimi zor olduğu için çocuklar buraya geldiğinde tamamen yaptıkları işe odaklanıyor ve beyinleri tamamen boşalıyor.


ÖZGÜVEN KAZANIYORLAR

Bu da çocukların derslerini olumlu yönde etkiliyor. Rahatlamış ruh hali, odaklanmanın getirdiği olumlu geri dönüşüm 10 yıldır bale yapan 15 yaşındaki kızım Eceye Robert Kolejin kapılarını açtı. Ecenin hala en büyük keyif noktası, kendini yenilediği yer olan Hülya Hocasının yanı. İstanbuldan da olsa Songür Bale Okuluna gelmeye devam ediyor. Ayrıca, resitallerde topluluk karşısına çıkıyor olmaları çocuklara zaman içerisinde inanılmaz bir özgüven ve sosyal kimlik kazandırıyor.”


 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑