sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
SUKAY -haber içi

Güncel

Şanlı’dan 24 Kasım Anketi!

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklama yaptı. Açıklamasında sendikanın yaptığı ankete de değinen Şanlı, anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

25 Kasım 2019 Saat: 00:31
Şanlı’dan 24 Kasım Anketi!
Şanlı’dan 24 Kasım Anketi!

Şanlı’dan24 Kasım Anketi!

TES Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, sendikasının yaptığı anketi açıklayarak öğretmenlerin ekonomik sıkıntılarının yanında psikolojik sorunların da kendilerini yıprattığını ifade etti.

 

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklama yaptı. Açıklamasında sendikanın yaptığı ankete de değinen Şanlı, anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

‘BİLGİNİN MEMBASIYIZ’

Öğretmenlik mesleğinin kutsallığına değinen Başkan Şanlı, “Gün ışığının karanlığa zaferinin öncüsüyüz biz. Savaşta kurtuluş, barışta uygarlık mücadelesi olan 1. Maarif Kongresinin mirasçısıyız. Geçmişe dair ne varsa bizim eserimizdir ve geleceğe dair her umut, bizim emeğimiz. Bir harf öğretmenin hatırı ve kırk yıl köle olmanın sadakatini, Hz. Ali dilinden döküldüğünden bu yana şeref madalyası gibi taşırız biz. Bu yüzdendir ki; "Babam beni gökten indirdi; hocam yerden göğe yükseltti. Sırrı ve saltanatında dünyayı fethe yürüyen Büyük İskender'in ve tüm insanlığın ilk keşfettiği kıtayız. Bu yüzdendir ki çıplak bedenlere giysi, bembeyaz sayfalara yazı ve tertemiz yüreklere damlayan bilginin membasıyız” dedi.

 

‘UTANÇ DUYMALILAR’

Sözlerini sürdüren Şanlı, “Evet, bugün öğretmenler günü; öğretmenlerimiz yine yalnız, yine sahipsiz ve yine emeğinin çok altında yine fedakârlığının çok gerisinde bir ilgi ve alakayla karşı karşıya. Öğretmeninin derdini sormayan halini bilmeyen ve sadece SMS yoluyla yılda bir defa gününü kutlayarak sorumluluklarını ve vazifelerini geçiştirenler, bu durumdan artık utanç duymalıdır. Bakınız öğretmenlerle ilgili yapılan anketten birkaç önemli bilgi sunayım: Türk Eğitim-Sen 07-18 Kasım 2019 tarihleri arasında öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumlarını ve mesleki sorunlarını tespit etmek amacıyla bir anket çalışması yaptı. Türk Eğitim-Sen internet sitesi dahil 8 ayrı sitede yayınlanan ankete 6 bin 728 kişi katıldı” dedi.

YÜZDE 56.9’U GÜVENDE HİSSETMİYOR

Ankete katılanların yüzde 34.3’ü lisede, yüzde 32.4’ü ilkokulda, yüzde 29.4’ü ortaokulda, yüzde 2.2’si yaygın eğitim kurumlarında, yüzde 1.7’si de bağımsız anaokulunda görev yapıyor. Ankete katılanların yüzde 80.1’i öğretmen, yüzde 10.7’si müdür yardımcısı, yüzde 7.4’ü müdür. Bu soruya diğer cevabı verenlerin oranı yüzde 1.8. Anketin bazı çarpıcı sonuçlarına gelince ankete katılanların yüzde 48.7’si meslek hayatında bir ya da daha fazla sayıda şiddete maruz kaldığını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 56.9’u okulda kendini güvende hissetmiyor. “Meslek hayatınızda öğrenci/veli şiddetine (fiziksel, sözlü, psikolojik, cinsel şiddet) maruz kaldınız mı?” sorusuna ankete katılanların; yüzde 36.7’si 1-3 kez, yüzde 5.6’sı 4-6 kez, yüzde 6.4’ü 7 kez ve üzeri derken; “Hiç kalmadım” diyenlerin oranı yüzde 51.3’tür.

ŞİDDETE UĞRAYANLAR ŞİKAYETÇİ OLMAMIŞ

Şiddete maruz kalanlara şiddetin nerede gerçekleştiğini sorduk. Buna göre; yüzde 30.6’sı okul koridorunda, yüzde 21’i okul bahçesinde, yüzde 18.9’u öğretmenler odasında/müdür odasında, yüzde 16.8’i sınıfta, yüzde 12.7’si okul dışında cevabını verdi. Şiddete maruz kalanların sadece 14.4’ü şikayetçi olurken yüzde 85.6’sı şikayetçi olmamış. Şiddete maruz kalıp şikayetçi olmayanların; yüzde 45.7’si “Özür diledikleri için şikayetçi olmadım” derken yüzde 27.3’ü “Şikayetçi olmamam yönünde telkinler aldığım için şikayetçi olmadım”, yüzde 12.6’sı “Korktuğum için şikayetçi olmadım” dedi.

YASA ÇIKARILMALI

“Şiddeti artıran en önemli etken nedir?” sorusunda ankete katılanların; yüzde 57.2’si “Siyasetçi ya da toplumda göz önünde kişilerin öğretmenlerin itibarını azaltıcı söylemleri”, yüzde 26.4’ü “Önleyici ve caydırıcı müeyyideler getirilmemesi”, yüzde 7.3’ü “Disiplin yönetmeliklerinin yetersizliği”, yüzde 4.3’ü “Televizyonda şiddet içeren dizi ve programlar”, yüzde 2.7’si “Şiddet uygulayanların sağlıklı ruh haline sahip olmamaları” derken yüzde 2.1’i de diğer seçeneğini işaretlemiştir. Ankete katılanların; yüzde 50.9’u önleyici ve caydırıcı müeyyideler içeren yasa çıkarılmasının öğretmenlere yönelik şiddeti engelleyebileceğini düşünürken yüzde 37.3’ü kısmen yüzde 11.8’i hayır cevabı vermiştir.

EKONOMİK SIKINTILAR YORUYOR

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 94.1’i mesleği nedeniyle yıprandığını ifade ediyor. Ankete katılanların yüzde 94.1’i mesleği nedeniyle yıprandığını belirtiyor. Mesleği nedeniyle yıprandığını belirtenlere “Sizi en çok yıpratan husus nedir?” diye sorduk. Buna göre ilk üç sırada; yüzde 32.3 ile “Ekonomik ve sosyal sorunlar, özlük hakların iyileştirilememesi”, yüzde 21.8 ile “Yandaş kayırmacılık, kadrolaşma ve haksız uygulamalar”, yüzde 13.5 ile “Olumsuz çalışma koşulları” cevabı yer almıştır.

PSİKOLOJİK SORUNLAR BAŞ GÖSTERİYOR

Ankete katılanların sadece yüzde 8.4’ünün meslek hastalığı yok. Meslek hastalığı olduğunu belirtenlerin yüzde 11.9’u psikolojik sorunlar/sinirli olma durumundan muzdarip. “Meslek hastalıklarından en çok hangisini yaşıyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 8.4’ü “Meslek hastalığım yok” demiştir. Bu soruda ilk 5 sırada yer alan rahatsızlıklar ise; yüzde 32.5 ile “Bronşit/faranjit/larenjit/ses teli hastalıkları”, yüzde 23.6 ile “Ayak, bel ve eklem ağrısı”, yüzde 11.9 ile “Psikolojik sorunlar/ sinirli olma durumu”, yüzde 9.2 ile “Bel/boyun fıtığı”, yüzde 7.4 ile “Baş ağrısı/migren”dir.

YÜZDE 62.8’İNİN KREDİ BORCU VAR

Ankete katılanların yüzde 30.8’inin kredi kartıyla yaptığı harcamalar maaşının dörtte ikisine denk geliyor. Ankete katılanların yüzde 44.7’sinin aylık mutfak masrafı 1.501 TL ve üzerindedir. Ankete katılanların; yüzde 19.6’sı kredi kartıyla yaptığı harcamaların dörtte birine, yüzde 30.8’i maaşının dörtte ikisine, yüzde 25.8’i dörtte üçüne, yüzde 15.8’i de tamamına tekabül ettiğini söylerken yüzde 8’i kredi kartı kullanmadığını belirtmiştir. Ankete katılanların yüzde 42.9’u her ay kredi kartı borcunun tamamını ödeyemediğini belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 62.8’inin banka kredisi borcu var.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri - Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑