izmit kadin sagligi dogum merkezi
Selçuk ÇELEBİ
Selçuk ÇELEBİ

Dürüst İnsanın Özellikleri Nelerdir ?

Dürüstlük en iyi dostumuz,en sadık arkadaşımızdır.Yalnız kaldığımızda,kendimizi dinlediğimizde, içimizi huzurla doldurur.Aynı zamanda başkalarının bize güvenmesine imkan tanır.

18 Kasım 2015 Saat: 16:05

Dürüst İnsanın Özellikleri Nelerdir ?

***Dürüstlük manevi bir yükümlülüktür.Yaradanımıza karşı sözümüzdür.Daha peygamberlik gelmeden “emin” lakabıyla tanınan Peygamberimize(s.a.v) bağlı olmanın gereğidir.Bu yüzden dürüstüğün seçiminden herkes kendisi sorumludur.Yani insan dürüst de olabilir,sahtekar da..Yetişme tarzımız elbet etkilidir ama kişi kendine çeki düzen vermek,dürüstlüğü hedeflemek zorundadır.Ve bunu yapabilir..

***Bir kişinin itibarlı ve saygın oluşu dürüst olduğunu göstermez.Bu ikisi farklı şeylerdir,özellikle günümüzde böyledir.

***Dürüstlük,iki yüzlü olmamak demektir.Birinin kendisi için bir yüz,başkaları için başka yüz takınıp,sonunda hangisinin gerçek olduğu konusunda dehşete düşmesi ne kötüdür.Dürüstlük tehlikeye atıldığında,kişi kendini tehlikeye atmış demektir.

***Dürüst kişiler yalan söylemeyi,gerçeklerin çarpıtılması olarak gördükleri için aldatıcı tavırlar içine girmezler.Bunun yanında,başkalarını korumak amacıyla olayları çarpıtmayı da reddederler.Kendi dünyalarının hakimi olduklarını,başkalarının da böyle olduğunu bilirler.

***Herkesin muhakkak yanlışları olacaktır.Ancak insanlara karşı açık olup,zaaflarını kabul edenlerin samimiyeti ve dürüstlüğü takdir edilecektir.Böylece insanlar,böyle kişilerle daha rahat ilişki kuracaklardır.

***Dürüst olanlar verdikleri sözleri yerine getirirler.Yapamayacakları vaatlerde bulunmazlar.Bir şeyi yapacaklarını söylediklerinde bunun için uğraşırlar.

***Başka insanların başarılı olmasına yardımcı olurlar,onların yollarını açarlar.Başkalarına destek verdiklerini açıkça söylerler.

***Dünyaya hizmet edilmek için değil,hizmet etmek için geldiklerini düşünürler.Başkalarına,kendilerinden ve zamanlarından bir şeyler vererek ilgilenirler.”İnsanların en hayırlısı,insanlara en çok faydası dokunandır”hadis-i şerifini kendilerine rehber edinirler.Dürüst insanlar,alıcı olmaktan çok vericidirler.

***Prensipleri daima şudur:”Elimizdeki gücü insanlara yardım için kullanalım.Bu güç bize,ne kendi amaçlarımızı yerine getirmek,ne insanlara şov yapmak,ne de isim yapmak(şöhret) için verildi.Bu gücü kullanmanın tek adil yolu insanlara hizmet etmektir.”

***Dürüstlükten taviz vermezler ve hiçbir şey onları satın alamaz.

***Küçük şeyleri önemserler.Küçük ayrıntıda doğru davranırlarsa,ahlaki ve etik olarak da doğru yolda olacaklarını bilirler.

***Kendilerine yapılmasını istemedikleri bir şeyin,başkasına yapılmasına engel olurlar.

Dürüstlük en iyi dostumuz,en sadık arkadaşımızdır.Yalnız kaldığımızda,kendimizi dinlediğimizde, içimizi huzurla doldurur.Aynı zamanda başkalarının bize güvenmesine imkan tanır.Güven ise kişisel ve mesleki ilişkilerin iyi olmasında en önemli faktördür.

Dürüstlüğün aynı zamanda, mutluluk ve kendimizle barışık olmanın anahtarı olduğunu da unutmayalım..

Yalancının cezası kimsenin kendisine inanmayışı değil,asıl kendisinin kimseye inanmayışıdır.(Bernard Shaw)

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Evde Kal Sağlıklı Kal25 Mart 2020 Saat: 08:08
Dünyada hızla yayılan, Türkiye'de de şu ana kadar 44 can alan Koronavirüs salgını ile ilgili son günlerde sokağa çıkma yasağı getirilsin önerileri yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Alanya’da ilk Gün Yaşadıklarım15 Mart 2020 Saat: 18:04
Kışın 327 Bin olan Nüfusu,yılın 8 ayı ve yazın 3 Milyon buluyor.Yabancı Turistlerin akın ettiği yaz tatilini geçirmek için bu şirin ilçeye akın ediyorlar.Burada yerel Esnafın bilinçlendirilmesi gerekiyor.
Vatan Sağ Olsun16 Şubat 2020 Saat: 13:01
Mehmet bizim evin tek çocuğuydu ona askere gitmeden bir gün önce asker kınasi yaptık onu davullarla zurnalarla askere gönderdik.
Kısadan Hisse, Büyük Ders Almamız Gerekiyor19 Ocak 2020 Saat: 12:41
Görkemli ve büyük bir savaş sonucu fethettiği İstanbul içerisinde Alayı ile gezintiye çıkan Fatih, Ayasofya önlerine geldiğinde derinlerden bir inilti duyar.
İncirlik ABD Üssü Neden Kapatılmasın !16 Aralık 2019 Saat: 18:36
Bir vatandaş olarak kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız, ben bu sözü uzunca zamandır bekliyordum.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑