izmit kadin sagligi dogum merkezi
Selçuk ÇELEBİ
Selçuk ÇELEBİ

İhtiyaç Sahiplerine En Güzel Taraflarını Verin

En güzel bölgelerini ihtiyaç sahibi insanlarımıza verin. Onlara etini sıyırdığınız, yoğun yağ içeren et kalitesi düşük veya yalnızca sakatat içeren sizin tüketmek istemediğiniz kurban parçalarını vermeyin.

21 Eylül 2015 Saat: 00:37

Ramazan ve Kurban Bayramları Yılda iki dini bayramımız vardır:  1– Ramazan bayramı.  2– Kurban bayramı.  Bayram sevinç günü demektir. Ramazan ayında oruç tutarak Allah'ın emrini yerine getiren, Kurban Bayramında kurban keserek Allah yolunda fedâkârlık gösteren, bayram namazlarını topluca kılan müslümanlar görevlerini yapmış olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşayağız. Bayramlarda anne, baba ve büyükler ziyaret edilir, dargınlar barışır, hısım ve akrabalar arasında karşılıklı hediyeleşmeler dostlukları pekiştirir.  Bayramlarda mü'minler birbirleri ile bayramlaşır, uzakta olanlara tebrikler gönderilerek gönülleri alınır. Kabirler ziyaret edilerek ölüler için dua edilir. Kur'an okunarak ve sadaka verilerek ruhları şad edilir.  Bayramlar, Allah'ın mü'min kullarına birer ziyafet günleridir. Bu günler, Allah'ın rızasına uygun davranışlarla değerlendirilmelidir. Kurban ve Önemi  Kurban, ibadet niyeti ile belirli vakitte kurbanlık hayvanı kesmektir.  Kurban kesmek mal ile yapılan bir ibadettir ve vacibdir. Hicretin ikinci yılında emredilmiştir. Kurban, Allah yolunda gösterilen bir fedakârlık, O'nun verdiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.  Zenginlerin, kestikleri kurban etlerinden fakirleri yararlandırması, müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygularını güçlendirir. Varlıklı insanlarla birlikte yoksullar da sevinir. Kurbanla gelen bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu artırır.  Sevgili peygamberimiz: «Kim (mal) genişliği bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın.» (57) buyurarak kurban kesmenin zenginler için önemli bir görev olduğunu belirtmiştir. Kurban Edilen Hayvanlar hangileridir?  1- Koyun ve keçi bir yaşını bitirmiş olmalıdır. Bir yaşındaki hayvan gibi gösterişli olan yedi sekiz aylık kuzu kurban olabilir.  2- Sığır ve manda, iki yaşını bitirmiş olmalıdır.  3- Deve, beş yaşını bitirmiş olmalıdır.  Koyun ve keçi birer kişi için, sığır, manda ve deve de yedi kişiye kadar kurban olabilir. Kurbanı Kimler Keser?  1- Müslüman olmak, Müslüman olmayanlara vacip değildir.  2- Hür olmak; köleler ve cariyeler kurban kesmekle yükümlü değildirler.  3- Yolcu olmamak: İslâm'da yolcu olarak kabul edilenler de kurban kesmeyebilirler.  4- Zengin olmak: Asıl ihtiyaçlarından fazla nisab miktarı mala sahip olması gerekir.  5- Akıllı ve ergenlik çağına girmiş olmak, çocuklar ve akıl hastalarına kurban kesmek vacip değildir.

Kurban Bayramı, insani duyguların ön plana çıktığı fakir fukaranın farkına varıldığı, paylaşım duygusunun verildiği manevi hissiyatın yaşandığı mübarek bir bayramdır. Yüce Rabbimizin bizim kestiğimiz kurbanlara ihtiyacı yoktur. Rabbimiz biz insanlara bu vesile ile bir kez daha birlikteliğin, paylaşımın fakirin, yoksulu kardeşçe kucaklamamız gerektiğini hatırlattığı kutsal bir Bayram. Bu Bayram sayesinde birçok insanımızın sofrasında bir parça da olsa et girecek. Çocukları zevkle neşe ile belki de ilk kez et yemenin tadına varacaklar, suyuna kuru ekmeklerine banıp yiyecekler. Umarım paylaşımdan uzak bencil bir topluma dönüştüğümüz bu günlerde Bayram vesilesi ile kardeşliği, paylaşımı ve garibanı gözetmeyi yeniden hatırlarız. Neyse!!! Bu bayram kurban alırken ve kesim esnasında nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizlerle paylaşmak istedim. Bayramda kurban edilecek hayvanlar sağlıklı olmak zorundadır. Çünkü ancak sağlıklı hayvanlar kurban edilebilir. Kesimden hemen sonra karkası uygun bir ortamda üzerine tülbent sarak en az 12-24 saat bekletin Daha sonra Allah rızası ile tüketin. Ama sakın unutmayın kurbanınızın en güzel bölgelerini ihtiyaç sahibi insanlarımıza verin. Onlara etini sıyırdığınız, yoğun yağ içeren et kalitesi düşük veya yalnızca sakatat içeren sizin tüketmek istemediğiniz kurban parçalarını vermeyin.

Sağlıkla kalın, iyi Bayramlar

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Evde Kal Sağlıklı Kal25 Mart 2020 Saat: 08:08
Dünyada hızla yayılan, Türkiye'de de şu ana kadar 44 can alan Koronavirüs salgını ile ilgili son günlerde sokağa çıkma yasağı getirilsin önerileri yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Alanya’da ilk Gün Yaşadıklarım15 Mart 2020 Saat: 18:04
Kışın 327 Bin olan Nüfusu,yılın 8 ayı ve yazın 3 Milyon buluyor.Yabancı Turistlerin akın ettiği yaz tatilini geçirmek için bu şirin ilçeye akın ediyorlar.Burada yerel Esnafın bilinçlendirilmesi gerekiyor.
Vatan Sağ Olsun16 Şubat 2020 Saat: 13:01
Mehmet bizim evin tek çocuğuydu ona askere gitmeden bir gün önce asker kınasi yaptık onu davullarla zurnalarla askere gönderdik.
Kısadan Hisse, Büyük Ders Almamız Gerekiyor19 Ocak 2020 Saat: 12:41
Görkemli ve büyük bir savaş sonucu fethettiği İstanbul içerisinde Alayı ile gezintiye çıkan Fatih, Ayasofya önlerine geldiğinde derinlerden bir inilti duyar.
İncirlik ABD Üssü Neden Kapatılmasın !16 Aralık 2019 Saat: 18:36
Bir vatandaş olarak kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız, ben bu sözü uzunca zamandır bekliyordum.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑