izmit kadin sagligi dogum merkezi
Selçuk ÇELEBİ
Selçuk ÇELEBİ

Karaosmanoğlu’ndan sonra Büyükşehir Başkanı kim olacak.?

Belediye Başkanları arasında en genç olması unvanını elinde bulunduran Ünal Köken ISU’da Yatırımlar daire başkanı iken hiçbir şaibaye karışmadı

9 Ekim 2014 Saat: 23:33

 

 

Daha  önceki yıllarda da Kocaeli’nin Yuvacık beldesinde belediye başkanlığı yapan İbrahim Karaosmanoğlu 03 Kasım 2002 tarihi öncesi belki de “emeklilik” hesabı yaparken siyasi tercihini Recai Kutan’dan değil de Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullanıp Allah’ta “yürü ya kulum” deyince 2004 yılı itibarı ile siyaseten Kocaeli’nin “tek patronu” haline geldi.

İbrahim Karaosmanoğlu’nun bu aşamada “Siyaseten” Kocaeli’nin “tek patronu” olduğu su götürmez bir gerçek ancak siyasette “günlerin su gibi geçtiği ve süreli günün çok çabuk geldiği de” bilindiğinden 2019 yılının hesabı da daha şimdiden yapılmaya başlanmış durumda.

Milletvekilliği noktasında 67 yaş belki önemli olmayabilir, bugün TBMM’de yaşı 80’ler civarında bulunan çok sayıda parlamenter var, bu tür isimlere komisyonlarda ihtiyaç bulunduğundan ve fazla çalışma yapma ihtiyacı olmayacağından  o yaştaki siyasetçilere TBMM’de tolerans gösterilebilir.Ayrıcada İbrahim Karaosmanoğlu gibi deneyimli siyasetçilere TBMM’de her zaman ihtiyaç var.

Ancak nüfusu artık milyon sınırını geçmiş yerleşim merkezlerinde görev yapacak  belediye başkanlarının var olan tempoya ayak uydurabilmeleri adına daha genç yaşta olmaları bu aşamadan sonra bir “mecburiyet” olarak orta yerde durmaktadır.

Hal böyle olunca daha bu günlerde özellikle de AK Partililer arasında “2019 yılında yapılacak yerel seçimde Genel merkez istese bile Karaosmanoğlu’nun kendisinin böyle bir talebi olmayacağı ve bundan sonraki zamanının tamamını ailesine ve dostlarına ayıracağı” daha çok konuşulmaya başlandı.

Siyasette taşların yerinden bir anda oynamayacağını bu tür “yakıştırmaların” zaman içerisinde kendi kendine gelişeceğini siyaset ile uğraşan herkes aşağı yukarı bilir,bu yüzden 2019-2024 yılları arasında Kocaeli’nin Başkanının kim olacağı da daha şimdiden tartışılmaya başlanmış durumdadır.

Şimdi isimlerini alfabetik sıra ile yazdığımız Belediye başkanlarına bir bakalım yaşlarını öğrenelim,

Adnan Köşker  (Gebze) 1962 doğumlu  52 yaşında

Ali Haydar Bulut (Derince) 1967 doğumlu  47 yaşında

Ali Toltar (Dilovası) 1969 doğumlu  45 yaşında

Hüseyin Ayaz (Başiskele)  1970 doğumlu 44 yaşında

Hüseyin Üzülmez  (Kartepe) 1965 doğumlu 49 yaşında

İsmail Baran (Körfez)  1966 doğumlu 50 yaşında

İsmail Yıldırım (Karamürsel)  1973 doğumlu 41 yaşında

Mehmet Ellibeş  (Gölcük) 1955 doğumlu 59 yaşında

Nevzat Doğan (İzmit)  1959 doğumlu 55 yaşında

Şevki Demirci  (Çayırova) 1961 doğumlu 53 yaşında

Şükrü Karabacak (Darıca) 1963 doğumlu 51 yaşında

Ünal Köken  (Ünal Köken) 1974 doğumlu 40 yaşında

İsimlerini alfabetik sıraya göre yazdığımız belediye başkanları ile ilgili 2019 yılında aday gösterilmeme kriterlerinden bir tanesi “Yaş”ile ilgili olduğu takdirde yarışın dışında bir anda Gölcük Belediye başkanı Mehmet Ellibeş ile Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz kalabileceğini söyleyebiliriz, geriye kalan diğer 10 belediye başkanı da Allah uzun ömür versin.

Belediye Başkanları arasında en genç olması unvanını elinde bulunduran Ünal Köken ISU’da Yatırımlar daire başkanı iken hiçbir şaibaye karışmadı.Başarı basamaklarını en güzel şekilde  tırmandı.Asla kimse Ünal Kökeni yabana atmasın,Önümüzde yaklaşık 4,5 sene var daha çok sular akar bu derelerden zaman her şeyin ilacı.

Parayı çok seven ve de cimri olan karekterlerin Büyükşehir koltuğuna oturmayı hayal bile etmemeli,zaten  şanslarının olmadığını düşünüyorum.

2002 yılından itibaren parti üzerinde mutlak egemenliği bulunan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, Başbakanlık koltuğuna da Ahmet Davutoğlu’nun oturması ile birlikte karar mekanizmasının çok önemli patlak vereceğini kimse düşünmesin Halkın büyük desteği var Tayyip Erdoğan’a vatandaşın içinde olan liderler hiçbir zaman kaybetmez.

Türkiye’de siyaset yapma anlayışının değiştirilmeye çalışıldığı,Valililerin seçimle iş başına gelmesinin yollarının daha fazla araştırıldığı, yerel yönetimlere yeni bir model getirilmeye çalışıldığı bu günlerden önümüzdeki günlere doğru alınan yolda Kocaeli gibi “Sanayinin başkenti” haline gelmiş bir seçim bölgesinin geleceğine daha bu günlerden bakıldığında Kocaeli Haber Dünyası Olarak görüşümüz bu yönde,

Karaosmanoğlu’ndan sonra Başkan kim olacak..sorusu dün fısıltı halinde konuşuluyordu, bu günlerde ses biraz daha yükselmiş durumda, yarınlarda ne olacak dahada konuşulacak çünkü hayat devam ediyor.

Siyaset kaygan zemin,çok uğraşırsınız Büyükşehir Belediye Başkanı olmak için ama olamassınız.Siyaset birazda nasip işi.Bir bakarsınız hiç umulmadık biri Ankara’dan gelir oturur koltuğa bizden söylemesi

Kalın Sağlıcakla

 

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Evde Kal Sağlıklı Kal25 Mart 2020 Saat: 08:08
Dünyada hızla yayılan, Türkiye'de de şu ana kadar 44 can alan Koronavirüs salgını ile ilgili son günlerde sokağa çıkma yasağı getirilsin önerileri yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Alanya’da ilk Gün Yaşadıklarım15 Mart 2020 Saat: 18:04
Kışın 327 Bin olan Nüfusu,yılın 8 ayı ve yazın 3 Milyon buluyor.Yabancı Turistlerin akın ettiği yaz tatilini geçirmek için bu şirin ilçeye akın ediyorlar.Burada yerel Esnafın bilinçlendirilmesi gerekiyor.
Vatan Sağ Olsun16 Şubat 2020 Saat: 13:01
Mehmet bizim evin tek çocuğuydu ona askere gitmeden bir gün önce asker kınasi yaptık onu davullarla zurnalarla askere gönderdik.
Kısadan Hisse, Büyük Ders Almamız Gerekiyor19 Ocak 2020 Saat: 12:41
Görkemli ve büyük bir savaş sonucu fethettiği İstanbul içerisinde Alayı ile gezintiye çıkan Fatih, Ayasofya önlerine geldiğinde derinlerden bir inilti duyar.
İncirlik ABD Üssü Neden Kapatılmasın !16 Aralık 2019 Saat: 18:36
Bir vatandaş olarak kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız, ben bu sözü uzunca zamandır bekliyordum.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑