sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
Selçuk ÇELEBİ
Selçuk ÇELEBİ

Koronavirüs, Hala Tehlike Geçmiş Değil !

Koronavirüs ayrımcılık yapan bir virüs: Öncelikle yaşlı ve sağlığı zayıf insanları tercih ediyor, kentin periferisinden işçileri, korunmasız göçmenleri, kötü koşullarda çalışan geçici işçileri seviyor,

6 Temmuz 2020 Saat: 06:44

Koronavirüs, Hala Tehlike Geçmiş Değil !

“Koronavirüs ayrımcılık yapan bir virüs: Öncelikle yaşlı ve sağlığı zayıf insanları tercih ediyor, kentin periferisinden işçileri, korunmasız göçmenleri, kötü koşullarda çalışan geçici işçileri seviyor,

 Hatta bazı sektörleri özellikle tercih ediyor: Et sektörü, inşaat ve tabii ki bakım sektörü. Covid-19 ve sonuçlarına doğru ve belki de etkili bir yanıt, hepimizin aynı gemide olması için gerekli her şeyi yapmaktır.

 Nüfusun en dezavantajlı gruplarını ve işçileri çok ciddi bir şekilde korurken, bir taraftan da bizi bağları güçlü ve eşit bir topluma taşıyan bir vizyon üzerinde çalışmalıyız.”

Türkiye’de Koronavirüs ile mücadele çalışmaları devam ediyor. Dünyaya örnek olacak sağlık politikaları ile başarılı bir süreç yaşandı ve bu başarı istikrarlı olarak sürüyor.

Koronavirüs ile mücadelede atılan ilk adımlardan biri Sağlık Bakanlığı tarafından uygun bulunan özel ve vakıf hastanelerinin pandemi hastanesi olarak atanması oldu.

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının ve sağlık sisteminin doğru işlemesinin önemini bir kez daha anladık. Covid-19 pandemisinde devlet ve şehir hastaneleri kadar özel ve vakıf hastanelerine de önemli sorumluluklar aldı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgın sürecinde hastane yönetimleri, ayrı bir tecrübe de kazanmış oldu. Küresel bir salgın olması sebebiyle tüm sağlık sektörü olarak büyük bir tecrübe edindiğimizi düşünüyorum. Çünkü sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kimsenin bilmediği bir durum yaşandı ve hala yaşanmaya devam ediyor.

 Bu dönemde Türkiye’deki sağlık sisteminin ne kadar doğru temellere oturmuş olduğunu bir kere görmüş olduk. Pek çok ülkeye göre ülkece aldığımız önlemler, hızlı kararlar ve kurallar sayesinde çok daha büyük bir felaketin önlemini yolun başında almış olduk.

Önemli tecrübeler kazandık

Bu süreçte devlet ve şehir hastaneleri kadar özel ve vakıf hastanelerinin de yoğun çalışmaları bulunuyor. Her şeyden önde salgın zamanında hastane yönetimi konusunda büyük tecrübeler edindik ve hala süreç devam ediyor.

 Her ne kadar normalleşmeye doğru gidiyor olsak da başta alınan önlemler ve uygulamaları devam ettirmek durumundayız, hala küresel bir salgın içindeyiz. Virüs tehlikesi henüz geçmiş değil. En düşük hasarla bu süreci tamamlamak çok önemli. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Bakanımızın ve Bilim Kurulu üyelerinin sunduğu tedbirlerle ilgili yol haritasına uygun olarak ilerlemek ve alınan tedbirleri ayını hassasiyet ile sürdürmeye devam etmeliyiz.

Hijyen ve dezenfekte işlemleri aralıksız sürüyor

Tüm alanların hijyen ve dezenfekte işlemleri zaten her daim sürüyor.  Bir sağlık kurumu olduğumuz için pandemiden önce de hijyen ve dezenfektasyon sürekli uyguladığımız bir sistemdi. Pandemi ile birlikte daha yoğun olarak uygulamaya başladık. Elbette personelimize de gerekli tüm eğitimleri verdik. Normalleşmeye başladığımız bu dönemde tedbirleri aksatmadan sürdürmenin önemli olduğunu düşünüyoruz, bu nedenle süreci aynı hassasiyetle devam ettiriyoruz.

Maske kullanımına devam etmeliyiz

Normalleşme ile birlikte pandemi hastanesi konumundan çıkmamızla mevcut tedavi hizmetlerini yeniden devreye aldık. Tüm alanlarda ağız ve burnu kapatacak şekilde cerrahi maske kullanımı mutlak bir şekilde uygulanıyor. Maskesi olmayan danışanlarımıza da anında temin ediliyor. Girişte mutlaka ateş ölçümü yapılıyor.

Kafeterya ve Lokantalarda aynı şekilde fiziksel mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmesi lazım, bu alanların dezenfektesi de düzenli olarak denetlemeleri yapılmalı.

2 Temmuz 2020 tarih aralığında en çok hangi yaş grubu etkilendi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesinden yaklaşık 4 ay sonra vakalara ilişkin bir kısım bilgiyi erişime açtı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından erişime açılan veriler,

Raporda yer alan bilgilere göre, 28 Haziran itibariyle tespit edilmiş yaklaşık 200 bin vakanın toplam 105 bin 416’sı hastaneye yatışı sağlanan hastaları kapsıyor. Aynı tarif aralığında hastaneden taburcu edilen hasta sayısı ise 98 bin 216 olarak kayda geçti. “Hastane yatışlarının %21,1’i 1-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Hastaneye yatırılan hastaların %7,4'ü entübe edilmiş olup %93,4'ü ise taburcu edilmiştir.”

Bakanlık tarafından açıklanan raporda salgına ilişkin demografik veriler şöyle ifade edildi: “Bildirilen vakaların %48'i kadın, %52'si erkektir. Vakaların 14.388'i 15 yaş ve altı çocuklarda (%7,3), 27.199'u 15-24 yaş arasında (%13.7), 98.032'si 25-49 yaş grubunda, 36.777'si 50-64 yaş arasında, 16.672'si 65-79 yaş grubunda gerçekleşmiş olup 5.215’i 80 yaş ve üzerindedir (%2,6). Onaylanan vakaların içinde yaşı bilinmeyen sadece 1 vaka mevcuttur. 100.000 kişiye düşen en yüksek COVID-19 vaka sayısı 80 yaş ve üzeri bireylerde görülmüştür.”

 

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Şenol Ergüney’e Sahip Çıkılmalı!24 Eylül 2020 Saat: 00:27
Yaklaşık 4.yıldır Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü yapan değerli hocam hangi sebepten dolayı istifa eşiğine gelmiştir,gerekçe nedir?
"Bir Millet İki Devlet"TADEF'i Sahiplenelim25 Mayıs 2020 Saat: 18:39
Türkiye Azerbaycan Dernekler Federasyonu Başkanlığını Bilal Dündar’ın yaptığı Kozluk Mahallesi Mehmet Ali Kağıtcı Sokak Sekapark Otel Yanı Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi İzmit/Kocaeli yaklaşık 800 m2 alanda hizmet vermektedir.
Koronavirüs Testimiz Negatif Çıktı30 Nisan 2020 Saat: 03:27
Test sonucum Negatif çıktı,ancak bana şu söylendi, Bu sonuç sizin için ilk adım olarak iyi ama sevindirmesin.Buradan çıktınız hiç tahmin etmediğiniz Koronavirüslü biri ile karşılaştınız.anında virüs mikrobunu kapmak an meselesidir.
Rahmet ve Bereket Ayı Ramazan24 Nisan 2020 Saat: 18:20
Ramazan, insanı özünden kavrayan, bireysel ve toplumsal planda değişim ve dönüşümü kolaylaştıran bir zaman diliminin adıdır.
Evde Kal Sağlıklı Kal25 Mart 2020 Saat: 08:08
Dünyada hızla yayılan, Türkiye'de de şu ana kadar 44 can alan Koronavirüs salgını ile ilgili son günlerde sokağa çıkma yasağı getirilsin önerileri yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑