gölcük evdekal
Selçuk ÇELEBİ
Selçuk ÇELEBİ

SİYÂSETÇİ NASIL OLMALI?

Şöyle bir etrafımıza bakalım bu yazmış olduğumuz vasıflarda etrafımızda ne kadar örnek alacağımz siyasetci vardır.

8 Haziran 2019 Saat: 02:08

SİYÂSETÇİ NASIL OLMALI?

Şöyle bir etrafımıza bakalım bu yazmış olduğumuz vasıflarda etrafımızda ne kadar örnek alacağımz siyasetci vardır.Doğru olmak düzgün olmak ne kadar siyasetciye nasip olmuştur.

Birde belirtilen süre zarfında bir takım görevlerde bulunmuş siyasetcilerimiz görevleri bittiğinde halleri perişan bir vaziyette kalmışlardı. Yalnız yaşamamışlar ama yalnız ölmüşlerdir.

Zaten olayın manevi boyutunu düşünerek görev yapmak herkeze nasip olmuyor.Adam o koltuğa oturduğu an sanki hiç ineceğe akıllara gelmiyor.

Bir toplumun ayakta durabilmesi için, olmazsa olmaz dört meslek dalı vardır. Bu meslek dallarının her birinin mutlaka ehil ellerde bulunması gerekir, toplumun huzur ve refahı için. 

Bunlar; beslenmemiz için ziraat, barınmamız için inşaat, giyinmemiz için sanat, huzur ve güvenliğimiz içinse siyâset’tir. siyâset; hayatımızın 'olmazsa olmaz'larındandır. Öyle ki; güvenliği ve huzuru o sağlar. Her meslek mensubuna o hükmeder. 

O hâlde ideal bir siyasetçide hangi vasıfların bulunması gerekir?  İşte bâzı ana kraterler.

-Siyâsetçi; her şeyden önce âdil olmalı.  -Aldığı her kararı istişâre ile almalı. 

-İlmi bir kariyere sahip olmalı.  -Kendisine güvenilir olunmalı.

-Asla yalan söylememeli. Siyâsetçinin sözü, kanun hükmündeki kararnâme gibi olmalı. Halkın tâbiriyle onun her sözü, “buz üzerine değil, mermere yazılmış” gibi olmalıdır. 

-İşinin ehli olmalı -Şahsi menfaatını düşünmemeli.  -Hizmet aşkıyla dopdolu olmalı. -Herkesi sevgiyle kucaklamalı.

  -Seçilene kadar bir partinin mensubu olsa da, seçildikten sonra herkese tarafsız davranmalı.  -Yerine getiremeyeceği hiç bir vaatte bulunmamalı.

-Elindeki imkânları en verimli şekilde kullanmalı. -Yapacağı her işte; “ehemmi, mühimme tercih etme”li.  -Disiplinli, kararlı ve vakarlı olmalı.

-Dürüstlüğü asla elden bırakmamalı. -İnsanlara tepeden bakmamalı. -Karizmatik olmalı, fakat kibirli olmamalı. -Mütevâzi olmalı.

-Zengin fakir ayırımı yapmamalı. -Söz ve davranışlarında tutarlı olmalı. -Taraf tutmamalı, herkese eşit davranmalı

-Yiğit olmalı, kararı doğru vermeli, doğru verdiği karardan da asla dönmemeli. -Fikrinde, sözünde ve yaptığı her şeyde samimi olmalı.

-Siyâsetçinin dâima; eli ve sofrası açık olmalı. -Ayrıca; bir siyâsetçinin başarılı olabilmesi için, hayatının her dönemini ve her gününü yarın seçim olacakmış gibi değerlendirmesi ve ona göre hareket etmesi gereklidir.... diye düşünüyorum.

Kısacası; halkının derdiyle hem hâl olmalı, tasada ve kıvançta onun yanında yer almalıdır... “At izinin, it izine karıştığı” puslu seçim ortamlarında Allah; hem seçene, hem de seçilene yardım eylesin...

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

"Bir Millet İki Devlet"TADEF'i Sahiplenelim25 Mayıs 2020 Saat: 18:39
Türkiye Azerbaycan Dernekler Federasyonu Başkanlığını Bilal Dündar’ın yaptığı Kozluk Mahallesi Mehmet Ali Kağıtcı Sokak Sekapark Otel Yanı Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi İzmit/Kocaeli yaklaşık 800 m2 alanda hizmet vermektedir.
Koronavirüs Testimiz Negatif Çıktı30 Nisan 2020 Saat: 03:27
Test sonucum Negatif çıktı,ancak bana şu söylendi, Bu sonuç sizin için ilk adım olarak iyi ama sevindirmesin.Buradan çıktınız hiç tahmin etmediğiniz Koronavirüslü biri ile karşılaştınız.anında virüs mikrobunu kapmak an meselesidir.
Rahmet ve Bereket Ayı Ramazan24 Nisan 2020 Saat: 18:20
Ramazan, insanı özünden kavrayan, bireysel ve toplumsal planda değişim ve dönüşümü kolaylaştıran bir zaman diliminin adıdır.
Evde Kal Sağlıklı Kal25 Mart 2020 Saat: 08:08
Dünyada hızla yayılan, Türkiye'de de şu ana kadar 44 can alan Koronavirüs salgını ile ilgili son günlerde sokağa çıkma yasağı getirilsin önerileri yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Alanya’da ilk Gün Yaşadıklarım15 Mart 2020 Saat: 18:04
Kışın 327 Bin olan Nüfusu,yılın 8 ayı ve yazın 3 Milyon buluyor.Yabancı Turistlerin akın ettiği yaz tatilini geçirmek için bu şirin ilçeye akın ediyorlar.Burada yerel Esnafın bilinçlendirilmesi gerekiyor.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑