izmit kadin sagligi dogum merkezi
Selçuk ÇELEBİ
Selçuk ÇELEBİ

Yanlışa Yanlış Demek Herkezin Harcı mı!..

Hazreti Ömer halife ve devlet başkanı seçildikten sonra, halka hitap etmiş ve onlara demiş ki: -Bende bir eğrilik görürseniz ne yaparsınız?

30 Ekim 2014 Saat: 00:06

 

 

İslam Dini işte böyle bir din hakiki Müslüman asla doğruyu söylemekten geri adım atmaz.Çünkü bilir dininin ne kadar güzel bir din olduğunu sonucunda zarar da göerceğini bilse toprağın altı var.

           Hazreti Ömer halife ve devlet başkanı seçildikten sonra, halka hitap etmiş ve onlara demiş ki:

-Bende bir eğrilik görürseniz ne yaparsınız?

Birisi ayağa kalkmış ve nice savaş görmüş kılıcını kaldırarak şunu demiş devlet başkanına:

-Seni kılıcımızla doğrulturuz!

Kuşkusuz bu ifadeyi kullanabilme gücü şahsın kendisinden değil, bu dinin peygamberinin üstün ahlak ve yönetim biçiminden geliyordu.

Halkı ezen, vatandaşı sömüren yöneticilerin sonlarının pek hazin olduğunu bildiren Peygamberimiz; “Bir devlet küfürle yönetilebilir, fakat zulümle yönetilemez” demiştir.

İyi yönetim her milletin hakkıdır. Bu hakkın gerçekleşmesini isterken ona layık olmak gerektiğini de unutmamak gerekir. ‘Layık olduğunuz şekilde idare edilirsiniz!’ hadisi şerifinin özünü kavrarsak meseleyi önemli ölçüde halletmiş sayılırız.

Doğrular, herkes tarafından sevilmeyebilir.

Önemli olan başımıza ne gelirse gelsin hakikati gizlememektir.

Yanlış yapanı uyarmamaktan daha çirkin ve haysiyetsiz bir iş vardır ki o dayanlış yapanı desteklemektir.

Türk milletinin asla hoş görmediği insan tiplerinden birisi de yalakalardır.

Yağcılık, dalkavukluk kötüdür, ama yöneticilere yapılanı daha da kötüdür. Hele hele bu yönetici ehil değil ve zalimse iş daha vahim hal alır.

Yönetenler güçlerini ezme, sindirme, sömürme aracı olarak kullanmaya başlarlarsa yapıda bir arıza meydana getirirler. Bu yapının bozulması herkesi memnun ediyorsa mesele yok. Fakat ‘aynı gemide’ olduğu bilinciyle hareket edenler, bütünün parçası olduğunun idrakinde olanlar, ‘elle gelen düğün bayram’ anlayışında olmayanlar olumsuzluklardan rahatsız olur ve düzeltmek için elinden geleni yapar.

Türk ve İslam tarihinde iyi ve kötü yöneticiler çıkmıştır.

İyilerin yanında iyiler, kötülerin yanında kötüler olmuştur. Başına ne gelecek olursa olsun hak bildiğini söylemekten geri kalmaz. İyi yönetici de yanlış yaptığında kendisini uyaracak insanların varlığından rahatsızlık duymaz.

Asarım, keserim, karşı geleni yakarım! Ben ne dersem doğru odur.’  Anlayışında olan amirler, bir gün yanlışlarının altında ezilirler. Etraflarını çeviren yalakalar, ‘yalayacak’ bir şey bulamayınca dağılır ve başka efendi ararlar.

Gerçek dava adamları, gerçek yöneticiler tıpkı hz. Ömer tavrını gösterir. “Sende bir eğrilik görürsek, kılıcımızla düzeltiriz.” Sözünü duyunca,

-Şükürler olsun ki bende bir eğrilik görürse onu kılıcıyla düzeltecek Müslümanlar var! der.

Şimdi kendimize ve etrafımıza bir bakalım.

Yanlış yapan kim olursa olsun ikaz edebiliyor muyuz!

Yanlış yaptığını yüzüne söyleyebiliyormuyuz, işte adamlık bu yanlış yapana ver gazı ondan sonrada ben doğruyum de bunun adını değiştirmek lazım adını sahtekar gazete diyebiliriz.

Yanlış yaparsak bizi uyaracaklar var diye seviniyor muyuz!

Şunu da açık yüreklilikle savunmak lazım biz de yanlış yapıyorsak bizimde uyarıldığımızda kabullenmek lazım bizi uraran teşekkür etmek lazım,bunu yapmak herkezin harcı mı,Asla değil tabiki bunu ancak adamlar yapar.

Yapabiliyorsak iyi insan olmanın gereklerinden birini yerine getirmişiz demektir.

 

Yolsuzlukların, rüşvetlerin, çalıp çırpmanın; hırsızlara sahip çıkmanın; “benim hırsızım daha iyidir” anlayışının devletin en üst kademelerinde seslendirilmesinin aşikar olduğu bu günlerde “eğrileri düzeltecek” insanlara selam olsun.

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Evde Kal Sağlıklı Kal25 Mart 2020 Saat: 08:08
Dünyada hızla yayılan, Türkiye'de de şu ana kadar 44 can alan Koronavirüs salgını ile ilgili son günlerde sokağa çıkma yasağı getirilsin önerileri yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Alanya’da ilk Gün Yaşadıklarım15 Mart 2020 Saat: 18:04
Kışın 327 Bin olan Nüfusu,yılın 8 ayı ve yazın 3 Milyon buluyor.Yabancı Turistlerin akın ettiği yaz tatilini geçirmek için bu şirin ilçeye akın ediyorlar.Burada yerel Esnafın bilinçlendirilmesi gerekiyor.
Vatan Sağ Olsun16 Şubat 2020 Saat: 13:01
Mehmet bizim evin tek çocuğuydu ona askere gitmeden bir gün önce asker kınasi yaptık onu davullarla zurnalarla askere gönderdik.
Kısadan Hisse, Büyük Ders Almamız Gerekiyor19 Ocak 2020 Saat: 12:41
Görkemli ve büyük bir savaş sonucu fethettiği İstanbul içerisinde Alayı ile gezintiye çıkan Fatih, Ayasofya önlerine geldiğinde derinlerden bir inilti duyar.
İncirlik ABD Üssü Neden Kapatılmasın !16 Aralık 2019 Saat: 18:36
Bir vatandaş olarak kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız, ben bu sözü uzunca zamandır bekliyordum.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑