BİL KOLEJİ

Güncel

Sezer: “Türkiye’ye örnek sempozyum”

Türkiye’nin en uzun soluklu tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliğini taşıyan, 26.Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun tanıtım toplantısı Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleştirildi.

17 Temmuz 2019 Saat: 16:17
Sezer: “Türkiye’ye örnek sempozyum”
Sezer: “Türkiye’ye örnek sempozyum”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer yaptığı konuşmada, “Bu sempozyumun bir ayrıcalığı var. Çınarlık meydanında halkımızla bütünleşerek sanatçılarımız, Türkiye’ye örnek bir şekilde çalışmalarını gerçekleştiriyor” dedi. 

Türkiye’nin en uzun soluklu tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliğini taşıyan, 26. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun tanıtım toplantısı Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleştirildi. Basın toplantısına; Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Kocaeli Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı  Dr. Ceyhun Konak, Kocaeli Üniversitesi Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi Proje Koordinatörü Yarkın Biçer, sempozyuma katılım sağlayan sanatçılar ve davetliler katılım sağladı.

EN UZUN SOLUKLU AHŞAP SEMPOZYUMU

1993 yılından beri gelenekselleşerek günümüze dek sürdürülen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunun 26.ncısı 17 Temmuz-2 Ağustos 2019 tarihleri arasında ‘Gölcük Vizyon 2023’ kapsamında Gölcük Belediyesi, Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilmektedir. Gölcük Belediyesi’nin ev sahipliğinde Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleşecek olan sempozyum, Türkiye’nin en uzun soluklu tek Ahşap heykel sempozyumu olma özelliğini taşıyor. Bu yıl Ahşap Heykel Sempozyumuna Rusya’dan 1, İran’dan 1, İspanya’dan 1, Türkiye’den ise 3 sanatçı katılıyor.

“ÇEYREK ASIRI KAPSAYAN ÇOK ÖNEMLİ BİR MARKA”

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk yaptığı açılış konuşmasında, ‘Hepiniz hoş geldiniz. Bugün 26. Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunu gerçekleştiriyoruz. Gerçekten çeyrek asrı kapsayan çok önemli bir marka. Kocaeli Üniversitemizin, Gölcük Belediyemizin ve Kent Konseyimizin işbirliğinde çok önemli bir çalışma yapılmaktadır. Ben bu sempozyumda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Ayrıca Ulusal ve Uluslararası sanatçılarımıza da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“DEĞİRMENDEREMİZİ GÜZELLEŞTİRECEĞİNİZE İNANIYORUM”

Kocaeli Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı Ceyhun Konak ise, “Bugün 26.sını gerçekleştirdiğimiz Ahşap Heykel Sempozyumumuzun açılış törenini gerçekleştiriyoruz. Bu tür etkinlikler sanata ve sanatçıya verilen önemi gösterir. Bu etkinlik sayesinde halkımız sanatçılarımızla bir araya gelecek. Onlara sorular sorma fırsatı bulacak. Bu münasebetle bu sempozyumda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Bu sene Ahşap Heykel Sempozyumumuzda 3 yerli 3 yabancı sanatçımız var. Kendilerine hoş geldiniz demek istiyorum. Sizlere iyi çalışmalar diliyor, yaptığınız eserlerle Değirmenderemizi güzelleştireceğinize inanıyorum.

“SEMPOZYUMUNU GERÇEKLEŞTİRMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki ise, “Çeyrek asırdır Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunu gerçekleştirmek çok önemli. Bu sempozyumda bize böyle bir fırsat sunulduğu için teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların Değirmendere’ye önemli katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

“GERÇEKTEN ÇOK MUTLULUK VERİCİ”

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı yaptığı konuşmada, “Aslında dile kolay 26 yıllık bir sempozyumdan bahsediyoruz. Artık bölgemizle beldemizle bütünleşmiş bir program. Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliğinde bu program hayata geçiriliyor. Bizler Kocaeli Üniversitesi olarak böyle güzel bir işbirliği içerisinde yer aldığımız için çok mutluyuz. Çok örnek ve güzel bir iş birliği bu. Böyle güzel bir işbirliğin içinde yer almak gerçekten çok mutluluk verici. Diğer belediyelere örnek bir sempozyum. Sanatçılarımızla halkımızın bütünleşeceği bir süreç. Ortaya çıkan eserlerde halkımızın aklında yer ediniyor. Ayrıca ortaya çıkan eserler Yalı Evleri’nde de sergileniyor. Dolayısıyla ben böyle bir çalışmanın içerisinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Çalışmamıza destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SEZER: “TÜRKİYE’YE ÖRNEK ETKİNLİK”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, "Bir kent kimliğin oluşmasında en önemli faktörün kültür, sanat ve spor olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda sanatsal faaliyetlerin çok önemli olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu 26 yıllık Türkiye’nin en uzun soluklu bir sempozyumu biliyorsunuz 20 yıl önce asrın felaketini yaşamıştık. Bu felakete rağmen aralıksız devam eden bir sempozyum sürecimiz var. Bu sempozyumun bir ayrıcalığı var. Çınarlık meydanında halkımızla bütünleşerek sanatçılarımız Türkiye’ye örnek çalışmalarını gerçekleştiriyor. Halkımız yapılan eserleri yakından inceleme fırsatını yaşıyor. Biz az önce söylediğim gibi sanatın kültürün ve sporun kent kültüründe çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Gölcük 2023 Projesi kapsamında Gölcük Belediyesi Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitemizin işbirliğinde 4 önemli etkinliğimiz oluyor. Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, Uluslararası Nakışlı Kırkyama Festivalimiz, Ulusal ve Uluslararası Fotoğraf Yarışması ve Uluslararası Seramik Sempozyumu. Ben bu noktada Üniversitemize, Kent Konseyimize ve ülkemize ilçemize gelen sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum"dedi. Konuşmaların ardından ahşap heykele dönüşecek ağaçlarla birlikte toplu fotoğraf çektirdi ve tanıtım toplantısı son buldu.

 

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑